وکیل در حکومت

امروز اینجانب مصاحبه امانپور با روحانی رو نگاه میکردم،

اولین مصاحبه ای بود که من از او با یک رسانه حرفه ای آمریکایی میشنیدم، یعنی منتظر بودم خوب چلانده بشه،

بعد هم طبیعتاً یاد شهید احمدینژاد افتادم، و مصاحبه هایش

واقعیت این بود که احمدینژاد کم نمیآورد ولی به چرت و پرت کشیده میشد و مصاحبه هاش یک حالت گردن کلفتی احمقانه، یا یک جور بحث لاتی کشیده میشد، ولی روحانی بسیار زیبا صحبت میکنه، به زبانی که آدم های فرهیخته دنیا میپسندند نه اراذل و اوباش.

قضیه به حدی جدیه که مفسر کم میاره، و نمیتونه جمله ها رو اونطوری که روحانی میگه به انگلیسی ترجمه مستقیم کنه، و اینجانب بعنوانی که بالاخره چند متن بسیار فنی فلسفی رو به فارسی ترجمه کردم میدونم که چقدر کار سختیه، و قضیه خیلی بیش از حد تابلو هست تا این دقیقه 16 ام که من دیدم.

بعد خوب اینجانب داشتم به این فکر میکردم که چقدر با احمدینژاد فرق داره، و البته فرقها و علل بسیارند اما بعد به این فکر کردم که روحانی با تاکید در بحثهای انتخاباتی میگفت من یک وکیلم! احمدینژاد هم خودش رو یک فرد آکادمیک میدونست، ولی توی چه رشته ای؟ رشته ای مربوط به سیاست؟ خیر! مهندسی!

توی این چندین سال رئیس جمهور های ایران رو نگاه کنید هیچکدومشون تخصصی مرتبط با سیاست نداشتند، یا حتی اگر در تئوری داشتند در عمل چیز دیگری بودند، از این مردک بنی صدر بگیرید که در اصل یک مفسر قرآن هست و باید با علامه طباطباعی مقایسه بشه، البته از نظر اینجانب از نظر سطحی مقایسه ایندو کار خنده داریه. تا مهندس بازرگان که اون هم مهندس بود، یعنی ریاضی و فیزیک و اینجور چیزهاش خوب بود، یا بلد بود در نهایت بخش مهندسی یک کارخونه رو بر عهده بگیره از نظر تخصصی که داشته، تا مهندس احمدینژاد، بقیه هم که رسماً آخوند بودند. ولی روحانی به نظر میاد یک وکیل در جلد آخونده… حتی اگر دقت کنید با زنها مثلاً خیلی خوب برخورد میکنه، توی چشمهاشون نگاه میکنه مثل یک آدم و خیلی محترمانه و مهربانانه برخورد میکنه و حتی باهاشون خوش و بش هم میکنه.

در کل این دولت به نظر میاد خیلی حرفه ای داره برخورد میکنه، رسانه رو میفهمه، حالا پشت پرده ببینیم چه میکنن و آقا واقعاً فقط مدیا بلدند یا کار اجرایی رو هم خوب انجام میدن، و واقعاً میتوانند دموکراسی گستر هم باشند آقای روحانی خیلی عجیب راجع به پیش و پا افتادنه منع ماهواره صحبت میکنه، خوب اگر اینجوریه پس این فیسبوک چی شد جریانش اونوقت؟ آقای روحانی یه جایی هست که یک لیستی هست از سایتهای فیلتر شده در ایران، یکی از کارمندان بیناموس دولت رو بفرست اون جا فیس بوک رو اول روش کلیک کنه بعد Delete رو کلید کنه، خود آقای رفسنجانی رو هم میتونی بفرستی امیدوارم اینقدر کامپیوتر بلد باشه. در کل Showmanship بیست بود، در خوشبینانه ترین حالت لازمه ولی کافی نیست.

یک نکته هم در اجرا البته خیلی خوب بود، بجای اینکه شیش ماه طول بکشه بگن آقا ما مزاکره میکنیم مذاکره میکنیم یا نمیکنیم یهو رفتن نیویورک گفتن اه، خوب پس اوباما کوش؟ ما اومدیم میهمونی 🙂 این خیلی شیوه مدیریتی خوبیه، باید روی عمل تمرکز کرد نه حرف!

اینه که شاید بالاخره فرقی که روحانی با بقیه رئیس جمهورهای قبلی داره اینه که بالاخره تخصصش مرتبط با سیاسته! سیاستمداران هم باید در واقع وکیل مردم باشند نه مهندسین مردم، ما توی کشورمون چون از اول رشته های غربی که وارد شد مرتبط با مهندسی بود چون اشخاصی مثل رضاشاه مایل بودند کشور از نظر علمی و صنعتی پیشرفت کنه، منهندسین شدن باسوادهای کشور! در حالی که رشته های دیگری نیز در  غرب بود که در اصل آنها باعث پدید آمدن علم در غرب شده بودند، از جمله حقوق.

از طرف دیگه آمریکا هم با قذافی همین کاری رو کرد که میخواد با سوریه بکنه، یعنی با دیپلوماسی موفق شد سلاح های شیمیایی قذافی رو ازش بگیره و به آمریکا برده و در آنجا منهدم کنه. و دیدید که در نهایت قذافی چگونه چاغو توی ماتحتش کردن و گلوله در مغزش خالی کردن، اشتباهی که خامنه ای مرتکبش شده اینه که نمیدونه رابطه با آمریکا اسلامش را نابود خواهد. ولی به تدریج. اینه که بله شاید ایران بتونه آمریکا رو معتقد کنه برنامه اتمیش صلح آمیزه، بعدش چی میشه؟ سفارت توی تهران باز میکنن، بعدش مایلند موسسه زبان در تهران باز کنن بعدش نویسنده ها رو دعوت میکنند میبرند سفارت آبگوش آمریکایی بهشون میدن 🙂 بعد هم شروع میشه سیل اسلام ستیزی، به مقدسات توهین شدن فاطمه زهرا را آزردن، جواب امام حسین رو کی میخواد بده ؟ 🙂 واقعاً حزب اللهی ها این وسط شومبول شدند، این جمله های امامین انقلاب راجع به آمریکا رو عزیزان باید کم کم بگذارید کنار. فقط کافیه شهروند آمریکایی و ژورنالیست آمریکایی وانگلیسی بتونه بیاد ایران دفتر داشته باشه، قضیه تمومه.

اینه که من این «نرمش قهرمانانه» را به عنوان یکی از دستاوردهای آمریکا میبینم. چون فشاری که روی اسد هست، تحریمهای اقتصادی، و سایر مسائل واقعاً آدم رو به این فکر می اندازه که ترجمه «نرمش قهرمانانه» که خامنه ای گفته، در واقع میشه «آقا ببخش، من گه خوردم».

Advertisements

21 پاسخ

 1. […] بر رو از در و دیوار پاک کنه چه اتفاقی میافته؟ آرش بیخدا توضیح داده بود که در این صورت رژیم سرنگون میشه: از طرف دیگه آمریکا […]

 2. اینا ان.قلاب کردن و سفارت اشغال کردن و اعدام های دست جمعی کردن و مثل سگ پاچه این و اونو گرفتن و خلاصه هر جنایتی کردن که میخ اسلام رو تو این سرزمین بکوبند و قوانین متعفن دین بربرها رو جاری و ساری کنند! از طرفی خایه های اسلام رو از شر آمریکا و غرب نجات بدند. اما تصور نمی کردن خودشون با دستان خودشون اسلام رو به گا بدن! کاری که آمریکا و غرب عمرن هیچ کدومشون به این زیبایی نمیتونستند انجام بدند. پس دیگه لزومی نداره که بخوان با آمریکا و غرب بد باشند. روابط رو بهتر می کنند تا حداقل یه مدت دیگه نظامشون رو سرپا نگه دارند. فکر خوبیه…

 3. اینا ان.قلاب کردن و سفارت اشغال کردن و اعدام های دست جمعی کردن و مثل سگ پاچه این و اونو گرفتن و خلاصه هر جنایتی کردن که میخ اسلام رو تو این سرزمین بکوبند و قوانین متعفن دین بربرها رو جاری و ساری کنند! از طرفی خایه های اسلام رو از شر آمریکا و غرب نجات بدند. اما تصور نمی کردن خودشون با دستان خودشون اسلام رو به گا بدن! کاری که آمریکا و غرب عمرن هیچ کدومشون به این زیبایی نمیتونستند انجام بدند. پس دیگه لزومی نداره که بخوان با آمریکا و غرب بد باشند. روابط رو بهتر می کنند تا حداقل یه مدت دیگه نظامشون رو سرپا نگه دارند. فکر خوبیه…

  • درسته، آخوندها اگر مغز در سر داشتند و میتوانستند مدبرانه و سیاسانه به مسئله نگاه کنند رابطه با غرب در این دوره از تاریخ به نفع اسلام و المسلمین هست چون حداقل در مغز جوان ایرانی که حالش از گشت ارشاد و غیره و فیلتر اسلامی اینترنتی بهم میخوره این توهم ممکنه شکل بگیره که بابا اسلام هم میتونه آدم باشه 🙂

 4. اینا ان.قلاب کردن و سفارت اشغال کردن و ۳۴ سال عر و گوز کردن که مثلن اسلام رو از دست آمریکا و غرب نجات بدن و قوانین متعفن اسلام رو همه جا اجرا کنن. اما خودشون با دست خودشون اسلام رو به گا دادن. پس دیگه لزومی نداره که بخوان با امریکا و غرب بد باشند. حداقل اینکه نظامشون رو تا مدتی میتونن حفظ کنن.

 5. درموردروحانی نظرخوبی است گرچه لحن گفتار آرش درهمه حال به مسخره شباهت دارد تا واقعیت وتوهین به کارمندان شریف ودلسوزکه نمی دانم چی بگم(یکی از کارمندان بیناموس دولت رو بفرست اون جا فیس بوک رو اول روش کلیک کنه بعد Delete رو کلید کنه، خود آقای رفسنجانی رو هم میتونی بفرستی امیدوارم اینقدر کامپیوتر بلد باشه. در کل Showmanship بیست بود، در خوشبینانه ترین حالت لازمه ولی کافی نیست.)درباب ناموس باید بگم آیا بی ناموس تراز بیخدا هم هست؟دلیل هم دارم ومشاهدات روزانه درغرب وامریکا و…حتی شبکه های گوناگون وسایتهای پورن و…اگرواقعا خداپرست باشندبی ناموسی رااشاعه نمی دن

  • سارا جان

   شما اول پاتو از ایران بیرون بزار ، بعد متوجه میشی که یه کشورهایی هم بجز اون هایی که توی تلویزیون ایران تبلیغ میکنه هست که اخلاق مدار هستند و همین امریکایی ها بیشتر تبلیغات تلویزیونیشون پیرو خانواده محوری هست. اونی که شما تا الان دیدی کانال سکسی بوده که مخاطب خاص خودش رو داره !

   • ضمن اینکه بازیگران فیلمهای پورن سگشون شرف داره به بسیاری از مسئولین نظام مثلاً مقام معظم رهبری، حداقلش اینه که «آنچه مینمایند هستند»، طرف رفته برای پول در مقابل دوربین با کسی همبستر شده و موجب شعف و شادی بسیاری از جوانان جلقیست شده، اینکار بسیار مثبت تر از اینه که یک آدم بیاید با الهام از تعالیم اسلام در سرتاسر یک سرزمین کهن مثل ایران مدفوع کند. ممکنه این بحث پیش بیاد که چرا حالا به همه دولتیان باید گیر داد؟ مگر همشون بد هستند؟

    پاسخ اینه که به فرض اینکه بخشی از دولتیان هم آدمهای خوبی باشند، مسئله اینه که اون آدمهای خوب نتوانسته اند جلوی آدمهای بد و بخش عظیمی از دولتیان و حاکمان که بیناموس تشریف دارند رو بگیرند، در حالی که میتوانستند، اینه که اونها هم زیاد همچین به اندازه کافی خوب نیستند، لذا واجب کفایی آن است که همه آنها مورد لعن و نفرین قرار گیرند 🙂 همچنان که بین دزدان و قاتلان نیز آدمهای مهربان و خوش برخوردی پیدا میشود.

    اینکه گفته شود اگر آنها «واقعاً خدا را قبول داشته باشند بیناموس نمیشوند» نیز چیزی نیست جز مغلطه «اسکاتلندی واقعی»:
    http://moghaletat.wordpress.com/2009/12/26/no_true_scotsman/

 6. درود
  فکر نکنم خامنه ای اجازه چنین کاری رو بده.البته به قول شما الان با این اوضاع به گه خوردن افتاده!
  اگر رابطه ایران و امریکا خوب بشه که دیگر اثری از اسلام در ایران باقی نمیمونه و این خواسته ی اخوندان به خصوص سردسته شان(خامنه ای)نیست.
  الان روحانی داره خوب پیش میره.کلنگ اولین مسجد اهل سنت در تهران زده شده است.مولوی عبدالحمید که قبلا اجازه رفتن به حج و سفر را نداشت الان روحانی اجازه چنین چیزی رو بهش داده.
  ………….
  با این اوضاع ایا شما فکر میکنید حقوق ما بیخدایان در دولت روحانی به رسمیت شناخته میشود؟!

 7. تحقیقی بسیار جالب در مورد پیدایش قرآن مسلمانان !!!!!

  فکر کنم برای قرار گرفتن در بخش ویدیو های زندیق مناسب باشه

 8. ظاهرا آقای اوباما با روحانی تلفنی حرف زده و این باعث اظهار نظرهای متفاوت شده.البته اینکه چه کسی زنگ زده جای بحث است.آقای روحانی گفته طرف مقابل زنگ زده و خانم رایسم گفته درخواست تماس از طرف ایرانی ها بوده و ما از این درخواست شوکه شدیم و با توجه به اینکه همیشه باید حرف درستو از آمریکایی ها شنید 🙂 واسه همین من فکر کنم ایرانی ها درخواست دادن و آمریکایی هام چون آدمای جنتلمنی هستند و هر دستی به طرفشون دراز بشه می فشارند جواب مثبت میدن و زنگ میزنن به روحانی.واقعا بعد 34 سال بی سابقه بوده برای اولین بار بود. ولی نمی دونم چرا زیاد احساس شور و شعف نکردم و به نظر من جای تعجب نداشت.شما ببینید 34 سال مشکل که همچنان پابرجاست و اینکه نشه مشکلاتو بعد اینهمه مدت برطرف کرد به نظر من عجیبه.واقعا نیاز بود این کارواسه همین این تماسم به نظرم با وجود بی سابقه بودن نباید زیاد جدی گرفته بشه و مهم موقعی است که اینا عملا بشینن مشکلات خودشونو حل کنن.

  • نازنین در چند دهه گذشته چندین بار نزدیک بوده ایران و امریکا باهم نزدیک بشوند ولی هربار یک اتفاق تروریستی میافته که امریکایی ها عقب میکشند یکبار در لبنان حمله تروریستی میشه به سربازان امریکایی یکبار هم در عربستان ساختمونها رو منفجر میکنن، یکبار هم که یازده سپتامبر اتفاق میافته، در همه اینها آمریکایی ها انتظار همکاری شفاف از ایران داشتن که بهش نرسیدن به همین دلیل اینبار آمریکایی ها هم مایل نیستند فرصت بدست اومده رو از دست بدن، از رابطه بین ایران و آمریکا هر دو طرف استفاده میکنن و آمریکا ترسی از این رابطه نداره این ایرانه که همواره ترس داشته و مایل نبوده، به دو دلیل یک اینکه ایران یک حکومت توتالیتر هست و نیاز به دشمن داره، بجای مرگ بر آمریکا دیگه چی میتونن الان بگن؟ دو اینکه ایران اصطلاحاً کونش گهی هست و یکم سخته براش توی جامعه بین المللی عضوی معمولی باشه.

 9. سپاس از پستت آرش جان
  در مورد مهندسین به نکته خیلی خوبی اشاره کردی. متاسفانه باید بگم که از دوره راهنمایی و دبیرستان بچه ها یاد میگیرن که رشته های ریاضی و مهندسی واسه بچه های باهوش و با استعداده و رشته های انسانی هم مال عقب افتاده ها و خنگ هاست. توی دبیرستان بچه های ریاضی انسانی هارو احمق فرض میکنن و خودشون رو عقل کل، دلیلشون هم اینه که میتونن مثلا انتگرال بگیرن و از مکانیک و … سر در میارن. وقتی هم که وارد دانشگاه میشن انتظار دارن که تو هرکاری دخالت کنن از سیاست گرفته تا اقتصاد و تجارت. اکثریتشون هم که اصولا دید فلسفی، سیاسی و اجتماعی خوبی ندارن و همه چیز رو صفر و یکی میگیرن (خودم تو یه رشته مهندسی هستم اینو میگم) . نکته جالب اینه طرف هر چقدر هم بارش باشه مثل استاد دانشگاه بازم به الله و خرسواری محمد و …. اعتقاد داره. بیگ بنگ و قبول دارن ولی میگه قبلا تو قرآن بوده اکثر چیز های علمی مثل فرگشت رو هم که با اسلام تناقض داره رو سرسری میگیرن یا میگن قبلا تو قرآن اومده یا ائمه هم میدونستند. البته حکومت هم مرتب در حال تضعیف علوم انسانیه . در کل باید بگم که تو ایران کاری رو که باید یه جامعه شناس، حقوق دان یا اقتصاددان و… انجام بده رو مهندسین انجام میدن باقی هم که خودت میدونی آخوند هستن. ما حتی تو دانشگامون یه آخوند داریم که تو یه رشته مهندسی دکتری داره. نکته جالب هم اینجاست که با این همه مهندس ، صنایع مون به شدت عقب افتادست اینو به راحتی از خودرو سازی ایران میشه فهمید. فکر کنم یکی از ضربه هایی غیرقابل جبرانی که حکومت اسلامی به ایران زده همین مسئله باشه.

 10. سلام بر تو آرش جان؛ کم و دیر می‌نویسیا!
  فقط خاستم بگم که همه‌ی ما از اون بخش آخر حرفات بصورت زیرپوستی خبر داریم ولی کسی حرفی نمیزنه تا بشه آنچه باید بشه 🙂

 11. ارش جان منم با حرفات حسابی موافقم و دارم کم اوردن خاینه ای رو میبینم.
  ولی زیاد خوشهال نیستم دلیلشم کاملا مشخصه و حداقل خودت خوب میدونی که نباید زیاد خوشبین بود.
  اینی که رهبر چی بگه یا سیاستمدارای امریکایی زیاد مهم نیست.مهم اینه که 90 درصد جامعه ایران رو خر مذهبی های مقدس نما تشکیل دادن که اینا خودشون دو دسته ان دسته اول کسانی اند که به این مذخرفات ایمان دارن و به هیچ وجه نمیشه حالیشون کرد که برادراخوی اینا همه شعره بهشت کجا بود جهنم چیه و… خلاصه باید بیخیال دسته اول شد و میمونه دسته دوم که معمولا افراد زرنگتری هستن اینا کسانی ان که خوب میدونن اسلام کشکه ولی نونشون از همین دین میخورن مثل اخوندا و همه ی سیاستمداران ایران و حاجی ها و حاج خانومایی که سکس رو برای جوونا مضر و برای خودشون مفید ومستحب میدونن و هر شب جمعه یکیو صیغه میکنن.افرادی که نمازشون اول وقت میخونن ولی دریغ از یک ذره وجدان و شرف و انسانیت.
  خلاصه بگم رو این دسته هم اصلا حساب نکنید که به هیچ وجه قابل اعتماد نیستن.
  خب این از 90 درصد جامعه که تعطیلن میمونه ما 10 درصدی که هر هفته میایم وبلاگ ارش بیخدا رو چک میکنیم ببینیم چیزی هست دلمونو بهش خوش کنیم یا نه.
  خیلی بخایم جهاد کنیم یک کامنت تشکر هم مینویسیم.
  پس زیادم نمیشه روی ماها حساب کرد تازه بخایمم کاری کنیم کاری ازمون بر نمیاد.
  ارش جون حالا بگو بازم از رابطه ایران و امریکا خوشهالی و امید بهبود داری؟؟؟
  فقط بگم تا خر هست خرسوار هم پیدا میشه.ملت ایران خرن و تا وقتی ادم نشن حکومت ازشون سواری میگیره.دوهزارو پانصد سال حکومت شاهی مردم ایران رو توسری خور بار اورده و واقعا بدون تعارف بگطم باید بالای سر ایرانی زور باشه تا اداره بشن.یک جورایی جنبه دموکراسی ندارن.
  این نظر منه اگه کسی مخالفه دوس دارم علت مخالفتشو بدونم

  • نازنین مسئله ای که بارها به اون اشاره کردم و بازهم اشاره میکنم اینه که مردم اصولاً شوت تشریف دارند همه جای دنیا، در تاریخ اسلام این جمله بسیار تکرار شده که مردم به دین حاکمانشانند… و خیلی هم طبیعیه توی خاور میانه اینجوری باشه چون حکومت ها تنها صدای قانونی در جامعه هستند در حالی که در غرب حکومت اصولاً زیاد صدا ندارند حکومت وظیفه اش آشغال جمع کردن از در خانه های مردم و اداره آموزش و پرورش و صنایع بزرگ و اقتصاد اینهاست… صدا را مردم دارند و گروه ه ها و نهادهایی که مردم تشکیل میدهند، چه نهادهای اقتصادی یا کورپریشین هایی که درست میکنند چه دانشگاه ها چه رسانه ها و سینما و هنرمندان و ژورنالیست ها و شبکه های اجتماعی و غیره صداهای جامعه را تشکیل میدهند.

   در مقابل شما در واقع دارید میگید حکومت ناشایسته است چون مردم ناشایسته هستند، در حالی که این رابطه یک جورایی رابطی لازم و ملزومیست نه علت و معلولی، هردو روی هم تاثیر میتوانند بگذارند، حکومت هم اگر دست شایستگان باشد میتواند مردم را به جلو ببرد…

   مثلاً گاهی در کشورهای دموکراسی حاکمیت تصمیمی میگیرد که مردم مخالف آن هستند، خوب البته ممکنه مانند مجلسها و پارلمانها جلوی تصمیم دولت رو بگیرند ولی در نهایت دولت نقش هدایتگری توی تمام امور بازی میکنه، مثلاً تصمیم میگیره که در منهتن مسجد ساخته بشه یا نشه! چه مردم دوست داشته باشند چه نداشته باشند. مردم هم اگر دوست نداشتند بعد از چهارسال به یک نفر دیگر رای میدهند.

   یادم میاد یکبار استاد کلینتن داشت در جایی سخنرانی میکرد مردم داشتند میگفتند استاندار (ایالت دار در واقع) یک جایی رو باید impeach کنند یعنی پیش از پایان رسیدن دوره خدمتش از کار برکنار کنند، استاد کلینتن میگفت اینجوری که نمیشه، چطوره بچه ها بتونن معلمشون رو impeach کنن، بچه ها بتونن والدینشون رو impeach کنن، جامعه نیاز به رهبری داره و این رهبری هم در مقابل اعمالش مسئوله!

   اینه که بله من این رو کاملاً رد میکنم، مردم ما خیلی اتفاقاً معمولی هستند یعنی توی کشورهای پیشرفته هم شما میبینید یک سری از مردم شاسکول تشریف دارند مثلاً میروند در منهتن چادر میزنن میگن ما نمیریم تا به ما پول بدید و کار بدید 🙂 در حالی که بقیه کسانی که هر روز سر کار میروند و توی زندگیشون به جایی رسیده اند از کنارشون آرام هر روز رد میشوند و میروند سر کار. و در دلشون میگویند ایکاش شما یک مقدار کار بلد بودید ما به شما کار میدادیم شرمنده شما چیز بدردبخوری درتون پیدا نمیشه غیر از حرف مفت زدن 🙂 یا آدمهای کله خر مذهبی وجود دارند که کارهای عجیب و غریب میکنند، در امریکا یک دینی هست که مثل اسلام عزیز Polygamist هست یعنی چندهمسری رو قبول داره، هر چند وقت یکبار یکی از این حاج آقاهاشون رو میگیرن با ده بیست تا دختر که بهشون تجاوز میکرده 🙂

   جدا از این نازنین آدم باید دید مثبت داشته باشه، یعنی اینجانب هر اتفاقی که میافته فقط چیزهای مثبتش رو میبینم چیزهایی که میشه ازشون استفاده کرد برای رسیدن به اهداف، بله من خوشحالم اگر رابطه ایران و آمریکا خوب بشه، این یک فرصتی برای ما که ایران رو بیشتر به دنیا نشون بدیم، هم چیزهای خوبش رو هم چیزهای بدش رو، دنیا هم میتونه با همفکری به ما کمک کنه حداقل اگر نه عملی.

   در ضمن من به شما توصیه میکنم به دو چیز بیشتر احترام بگذارید، یکی به عدد، یعنی وقتی عددی استفاده میکنید سعی کنید عدد درست باشد، این 90% درصد و 10% ای که استفاده میکنید من نمیدونم از کجا اومده، مشاهدات شخصی یک عادم زیاد ارزش آماری نداره… شما ممکنه زیادی سیاه بین باشید… دوم اینکه به «مردم» احترام بگذارید نازنین، در انسانیت انسانها سرمایه گذاری کنید و بهترین را از انسانها برون آورید، مردم همه جای دنیا بسیار بینشون آدمهای نازنینی دیده میشه… شما همین خوندن و نوشتن رو از مردم عادی یاد گرفتید یک کسی یا بخاطر پول یا از روی عشق و علاقه وقت گذاشته به شما خواندن و نوشتن یاد داده اسمش هم احتمالاً سوسن جونی چیزی بوده، آدم خوبه یک مقدار قدر شناس باشه، اینجانب شخصاً خودم رو خیلی بدهکار مردم میبینم بجای طلبکار…

   • اول وظیفه خودم میدونم که بخاطر تایید کامنتم و همچنین پاسخ کاملی که دادن ازتون تشکر کنم.
    حرفتون کاملا درست و بجاست. باشه منم سعی میکنم به عدد و مردم بیشتر احترام بزارم.
    ولی بزار توضیح بدم که چرا من معتقدم نمیشه روی نود (عدد تقریبی میباشد ) درصده مردم حساب کرد.
    واقعیتش من الان حدود پنج ساله بیخدا شدم و تو این مدت با خیلیا بحث کردم ولی حتی یک نفر پیدا نکردم که حاظر بشه لحظه ای به جعلی بودن اسلام فکر کنه!!!
    حتی حاظر به فکر کردن نیستن این ملت اونوقت چطور توقع داریم بشه هدایتشون کرد..
    البته خیلیا بودن که این نظام رو قبول نداشتن ولی هیچکس نتونست به شیاد بودن محمد لحظه ای فکر کنه.حتی یکی دوبار نزدیک بود بهم حمله کنن.
    من با اینکه خودم بیخدا میدونم ولی هیچوقت تعصب بیخودی رو عقیدم نداشتم.حتی همین الان هم اگه بهم ثابت بشه خدایی هست مسلما خداپرست خواهم شد.
    ولی نمیدونم اسلام با هموطنام چیکار کرده که حاظر به استفاده از عقلشون هم نیستن.

    امیدوارم یک روز شاهد ایرانی اباد و دموکرات باشم و البته سکولار

 12. ارش ممکنه از دقیقه 19 به بعد این ویدیو رو ببنیی ،نظرت رو در مورد صحبت های آقای رضا اصلان بگی ؟

 13. زمان ما هر چی بچه تنبل و نخاله بود میرفت علوم انسانی میخوند. توی سربازی هم 3 تا لیسانس حقوق بودند این قدر بی عرضه و بی سواد که کاراشون را من پاراف میکردم.

  • نازنین کل سیستم آموزشی ایران اینجوری تنظیم شده که یا باهوشی در اینصورت میری ریاضی فیزیک و بعد مهندسی، یا اسکلی میری علوم انسانی و بعدش یک چیزه دیگه، بقیه رشته ها زیاد اهمیتی ندارند و کسی هم تحویلشون نمیگیره، این یک دشمنی تاریخی از اسلام با هر آنچه امروز علوم انسانی خوانده میشود است، بطور تاریخی اسلام احساس رقابت با این رشته ها میکرده و امروز هم رسماً میگن که این رشته ها رو بهتره تعطیل کنیم کلاً چون تلاش کردن اسلامیش کنن نشد 🙂

   بعد این وسط یک سری آدمها هستند که مثلاً واقعاً هنرمندند، اون بدبخت ها هم چون باهوشند اول ریاضی فیزیک میخونن بعدش هم یک عمر با خودشون درگیر میشوند که من هنرمند ابله چرا زندگی خودم رو به فاک دادم. بعد اون هنرمند رو هم در ضمن میفرستند سربازی که با تفنگ و فشنگ و خون و رگبار و اینها آشنا بشه…

   البته واقعیت اینه که همه جای دنیا این مسئله تا حدود زیادی در اجتماع رواج داره یعنی هنرمندها، اندیشمندان و غیره به سختی میتونن مایحتاج زندگیشون رو پیدا کنن، غیر از یک عده محدودی که موفق میشن، موفقیتشون هم به دلیل اینه که به مسائل مالی فکر میکردن و کاری که مشتری داشته باشه و پول بدن انجام میدن…

هرچه میخواهد دل تنگت (اگر بدرد بخور هست البته) بگو.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: