سرشماری بیخدایان

یا ایها الکافرون، گروهی از برادران بیدینیمان پروژه ای را آغاز کرده اند برای سرشماری برادران و خواهران اهل بیخدایی

اگر تابحال در آن شرکت نکرده اید لکن بکنید که این از اوجب واجبات است! از ما نیست آنکه کلیک نکند و شیر خشکش جنس خوب نبوده!

http://www.atheistcensus.com

چیزی که جالبه اینه که ما بعنوان کشور امام زمان در مقام 9 ام در حال حاضر قرار داریم تا یک هفته پیش 8 ام بودیم. با توجه به اینکه در کشورما گاومیش های الله حکومت میکنند، و اینترتمان فیلتر است و جریان آزاد اطلاعات را شمشیر الله تهدید میکنند و بیخدایی تنها سینه به سینه و مغز به مغز منتقل میگردد، بازهم این آمار خوبیست و در این شبهای مبارک یلدا که بیخدا درهای آسمان را میگشاید و انواع و اقسام نعمات و چیزهای خوب را از آسمان بر بیخدایان نازل میکند خیلی آمار خوبی است! احسنتم بر ما و باشد که کفرمان برنده تر و قوی تر گردد!

نکته مهم دیگر این است که این آمار گیری نمیتونه نشون بده چقدر بیخدا در کشورهای مختلف وجود داره چون طبیعتاً همه دسترسی به اینترنت ندارند و همه از وجود این سایت آگاه نیستند و همه زبان این سایت را نمیفهمند و همه هم حاضر به شرکت در آن نیستند، اما!

اما میتونه مقایسته خوبی باشه، یعنی میشه ازش فهمید تا حدود زیادی که کدوم کشورها بیخدا و ندانمگرا و انسانگرا و آزاد اندیش و خردگرا و عرفی گرا بیشتر دارند.

نکته جالب دیگه اینکه از میان کشورهای اکثراً مسلمان ایران و ترکیه در ده کشور برتر دنیا قرار دارند، و ایران و ترکیه تنها دو کشوری بوده اند از کشورهای اکثراً مسلمان که به وجود اسرائیل رای داده اند، یعنی شما تقریباً میتونید ببینید در این منطقه آدم حسابی ها بیشتر ما هستیم و ترکیه،

Advertisements

154 پاسخ

 1. بیشترین جمعیت بی خدایان تو کدوم کشوره؟

 2. سلام برآرش بیخدا،من هم یک بیخدادرایرانم.البته لیسانس الهیات دارم ومعارف دبیرستان تدریس میکنم.باتوجه به اینکه تاکنون در5شهرگوناگون تدریس کرده ام بیشتردانش آموزان یعنی حدود70درصدآنان مطالبی همچون الله،نماز،امام زمان،عصمت پیامبران وامامان راردمیکنند.یادمه درکلاسی داشتم درموردغیبت امام زمان تدریس میکردم که دانش آموزان خندیدندوگفتندآقاهمش چرت وپرته.ایرانی ها باهوشند.هرچندادعامیشودهمه شیعه اندولی شیعه ها خیلی سکولاروبیخدایند.سنی ها خیلی کاسه داغترازآشندوادعای مسلمانی میکنند.

 3. […] نوشته اصلی از سوی Russell نه !! البته من که هنوز چیزی نگفتم،تو باید الان اندکی دیگر خودت رو به اون راه میزدی.اتهام زدن به من در حالی که یک من فقط یک کلمه گفتم صورتی؟!! Bad Move !! اتفاقا آنقدر چرند گفته بودی که حافظه من همه‌اش را درجا ریخته بود دور،خیلی اتفاقی با سرچ گذرم افتاد به تالار نازیسم سمکینگ،و بگذار براتون کمی درباره‌اش توضیح بدم که چرا نه !! به این خاطره این خاطره که هیچ کس دیگه پیدا نمیشه یکمرتبه شروع کنه از کاربران بپرسد که کی ختنه نشده (کسی هست که سر کیرش رو نبریده باشند). آفرین بر شما که اینقدر ریزبین و زیرک هستی. انگار شیلا دوباره حمله کرده هان؟ خب که چی؟ گیر دادن به نقص عضو قانونی که یهودیان ابداع کنندش هستن جزو ملزومات کار ما هستش. اینجا هم اولین چیزی که تو چشم میزنه "سرور آلمان" و "قوانین" جالبش هستند. بعدش میری میرسی به کاربرایی که به این موضوع اعتراض کردن و دادین دهنشون. تازه بعد از اون هم میبینی یه Zionazi مدیر شده و داره حالشو میبره.اسم ایرانی!!!!!! گذاشته رو خودش، هم سنگ اسرائیل رو به سینه میزنه هم ایرانو! به هر قیمتی از اسرائیل دفاع میکنه و بسیار بسیار قابل پیش بینی میخواد پرچم اسلامو بکشه پایین. مگه اینکه تو زیر زمین خونه مامانت یا زیر تخته سنگ زندگی کنی که چیزی از هاسبارا ندونی دلبندم. جای بسی خوشحالیه که یکی دیگه (بعد از شیلا) هم همون راهو رفته. اگه قوانین پشمی اجازه میدن میشه ایمیلی چیزی ازش بدی بهم؟ شاید لازم بشه. شاید هم تدی و آرش بیخودی هم یه نفرن باشن مقایسه کن شاید تونستی مچشو بگیری: سرشماری بیخدایان | وبلاگ رسمی آرش بیخدا […]

 4. بسم الله الرحمن الرحیم
  (به نام خداوند بخشنده مهربان)
  ای مخلوق خدا
  بیست و چهار هزار پیامبر از سوی خداوند مهربان امده و مردم را از سنگ و چوب پرستی بازداشت
  سنگی که بی ازار و چوبی که از ان میوه حاصل میشد..

  همه ما در باطن خود به وجود خدا اعتقاد داریم بدون شک
  اما بعضی مصداق این ایه که: بر قلب هایشان مهر زده شده هستند

  فقط بین خود و خوتان اندکی تامل همین

  • یک مقدار زیادی مضحک هست که شما خداپرستی رو خیلی پیشرفته تر از سنگ و چوب و خورشید و آتش پرستی میدونید 🙂

   لابد میشینید با خودتون فکر میکنید که چه
   نوابغی هستید که چیزهایی که وجود دارند رو نمیپرستید یک چیز تخیلی که خودتون توی ذهتون بوجود آوردید رو میپرستید، در کل پرستش کار احمقانه ایه ولی پرستیدن چیزی مثل خورشید که مادر حیات هست خیلی کار شیک تر و معقول تریه نازنین 🙂

   بعد هم در اراجیف احمقانه اسلامی صد و بیست و چهار هزار پیامبر وجود دارند نه بیست و چهار هزار 🙂 همه اینها هم کاملاً مزخرف هست نازنین یک مقدار مغز رو بکار بیانداز 🙂 تامل هم نمیخواد پیش خودت بکنی چون عقلت به جایی نمیرسه بیا پیش من تامل کن سوتی هات رو برات بگیرم.

 5. آرش گرامی شادباش فراوان. افتخار و پیروزی دیگر برای بیخدایان 🙂
  اعتراف خبرگزاری های حکومت ننگین اسلامی به افزایش گرایش جوانان به بی دینی و بیخدایی. ببین کار به کجا رسیده حکومتی که متخصص پنهان کاری و وارونه جلوه دادن آمار و ارقام است، مجبور به چنین اعتراف خفت باری شده.
  خبرگزاری بازتاب: موج تصاعدی خداناباوری در میان جوانان
  کامنت ها هم خیلی جالب هستند!

 6. نگاهی به آیه 106تا 108 سوره هود بنداز :

  فَأَمَّا الَّذِينَ شَقُواْ فَفِي النَّارِ لَهُمْ فِيهَا زَفِيرٌ وَشَهِيقٌ ﴿۱۰۶﴾

  خَالِدِينَ فِيهَا مَا دَامَتِ السَّمَاوَاتُ وَالأَرْضُ إِلاَّ مَا شَاء رَبُّكَ إِنَّ رَبَّكَ فَعَّالٌ لِّمَا يُرِيدُ ﴿۱۰۷﴾

  وَأَمَّا الَّذِينَ سُعِدُواْ فَفِي الْجَنَّةِ خَالِدِينَ فِيهَا مَا دَامَتِ السَّمَاوَاتُ وَالأَرْضُ إِلاَّ مَا شَاء رَبُّكَ عَطَاء غَيْرَ مَجْذُوذٍ ﴿۱۰۸﴾
  —————————-
  ترجمه قمشه ای :
  اما اهل شقاوت همه در آتش دوزخند در حالي که سخت آه و ناله حسرت و عربده مي‌کشند. ( 106 ) آنها در آتش دوزخ تا آسمان و زمين باقي است مخلّدند مگر آنچه مشيّت پروردگار تو باشد، که البته خدا هر چه خواهد مي‌کند. ( 107 ) و اما اهل سعادت هم تمام در بهشت ابد تا آسمان و زمين باقي است مخلّدند مگر آنچه مشيّت پروردگار تو باشد، که عطايي ابدي و نامقطوع است. ( 108 )
  ——
  تفسیر شخصی من :
  بعد از خواندن ترجمه این آیات ، دو موضوع در ذهن من شکل گرفت:
  1-بهشت و جهنم از نگاه قرآن اتفاق افتاده و ما اکنون در حال سپری کردن دوران پاداش یا جزای خود هستیم.
  2-بهشت و جهنم ابدی نیست،و محدود به مکان و زمان است،پس تا زمانی که کره زمین وجود داشته باشد بهشت و جهنم وجود خواهد داشت. !!!

  —————-
  تفسیری که شده و سعی کردن که جمعش کنند :

  آيا آيه 108 سوره هود با مسئله خلود منافات دارد؟
  اين آيه هيچ منافاتى با مسئله خلود ندارد و مقيد شدن «خلود» در آيه به دوام آسمان و زمين: (خَــلِدِينَ فِيهَا مَادَامَتِ السَّمَـوَ تُ وَ الاَْرْض) و آمدن استثنا: (إِلاَّ مَا شَآءَ رَبُّك)بعد از آن، ضررى به جاودانگى بهشت و دوزخ نمى زند، زيرا:
  اولا: اين گونه عبارت ها (مَادَامَتِ السَّمَـوَ تُ وَ الاَْرْض) در ادبيات عرب، معمولا كنايه از ابديت و جاودانگى است; مثلا عرب مى گويد: اين وضع برقرار خواهد بود، ما لاح كوكب; مادام كه ستاره مى درخشد. يا ما اختلف الليل و النهار; مادام كه شب و روز پى درپى فرا مى رسد. و مانند اينها كه همه كنايه از جاودانگى است; بنابراين، قيد: (مادامت السموت و الأرض)، نه تنها با خلود منافات ندارد، بلكه بيان خلود است و به آن تأكيد مى كند.
  ثانياً: از آيات قرآن مجيد استفاده مى شود كه عالم آخرت نيز آسمان و زمين دارد; چنان كه قرآن كريم از اهل بهشت حكايت مى كند: (وَ قَالُواْ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِى صَدَقَنَا وَعْدَهُو وَ أَوْرَثَنَا الاَْرْضَ نَتَبَوَّأُ مِنَ الْجَنَّةِ حَيْثُ نَشَآء)[15]; و گويند سپاس خدايى را كه وعده اش را بر ما راست گردانيد و سرزمين [بهشت] را به ما ميراث داد، از هر جاى آن باغ [پهناور] كه بخواهيم جاى مى گزينيم. ولى چيزى كه هست، در عالم آخرت، نظام دنيايى را از دست مى دهد و با آسمان و زمين دنيا متفاوت است; چنان كه قرآن كريم مى فرمايد: (يَوْمَ تُبَدَّلُ الاَْرْضُ غَيْرَ الاَْرْضِ وَ السَّمَـوَ ت)[16]; روزى كه زمين به غير اين زمين، و آسمان ها [به غير اين آسمان ها]مبدل گردد.
  بنابراين، آسمان و زمين از جهت آسمان و زمين بودن، هميشگى است و از بين نمى رود و فقط نظامش تغيير مى كند.
  و امّا درباره اين كه استثنا «إِلاّ ما شاءَ رَبُّكَ» با مسئله خلود منافات ندارد، مفسران دليل هاى مختلفى گفته اند كه به دو نمونه اشاره مى كنيم:

  1. اين استثنا صرفاً براى اثبات قدرت خداست; يعنى هدف از بيان اين استثنا آن است كه تصور نشود خلود و مجازات افراد بى ايمان و پاداش مؤمنان راستين چنان است كه بدون خواست و مشيت الهى باشد و قدرت و توانايى و اراده او را محدود كند و صورت جبر و الزام به خود بگيرد، بلكه در عين جاودانى بودن اين دو، قدرت و اراده او بر همه چيز حاكم است، هر چند به مقتضاى حكمتش پاداش و عذاب را بر اين دو گروه جاودانه مى دارد.
  شاهد اين سخن آن كه، درباره سعادت مندان بعد از ذكر اين استثنا مى فرمايد: (عَطَـآءً غَيْرَ مَجْذُوذ); اين عطا و پاداشى است كه هرگز از آنها قطع نمى شود. اين نشان مى دهد كه جمله استثنائيه، فقط براى بيان قدرت بوده است; به اين معنا كه اهل بهشت و آتش هر دو مخلدند، ولى اين خلود طورى نيست كه خداى سبحان در مقابل آن «مسلوب القدرة» باشد; خدا هر وقت خواست، خارجشان مى كند، امّا او كريم، رحيم و عادل است و اين كار را نخواهد كرد.
  2. جمله (عَطَـآءً غَيْرَ مَجْذُوذ) درباره سعادت مندان، به طور صريح مى گويد كه اين عطا و پاداش قطع شدنى نيست و جاودانه است; بنابراين، استثنا در آيه دوم كه درباره سعادت مندان است[17]، همان گونه كه بيان شد، اشاره به قدرت و توانايى پروردگار دارد، ولى استثنا در آيه اوّل[18]، اشاره به بعضى از اهل آتش است (موحدان خطا كار) كه پس از مدتى از آتش آزاد خواهند شد; چنان كه در برخى روايات اشاره به اين مطلب شده است. به همين جهت بعد از استثنا فرمود: (إِنَّ رَبَّكَ فَعَّالٌ لِّمَا يُرِيد)[19]; پروردگارت هر چه را بخواهد انجام مى دهد. بنابراين معناى آيه چنين مى شود: «گناهكاران و شقاوتمندان براى هميشه در آتش جاودانه خواهند ماند، مگر گناه كارانى كه اهل توحيد باشند كه بعد از پاك شدن وارد بهشت خواهند شد.»[20]
  منبع:http://www.maarefquran.com/maarefLibrary/templates/farsi/porsemanbooks/Books/2/19.htm

  —————————–
  ****
  آرش ،تحلیل شما از این آیات چیست؟

  • کسی نیست جواب بده؟

   ———

   احمق ترین مردم مردمی هستند که از اتومبیل شخصی تک نفره استفاده میکنند و از آلودگی هوا مینالند.
   ایمنی را رعابت نمیکنند و از حوادث غیر مترقبه شکایت میکنند.
   فرزندان خود را صحیح تربیت نمیکنند و از افزایش آمار جرم و جنایت مینالند.
   به ناموس مردم چشم میدوزند و از نبود امنیت در جامعه برای زنان و دختران گلایه میکنند. جلوی روسای خود تا کمر خم میشوند و از دیکتاتوری شکوه میکنند.
   در کلام خود از فحش و ناروا استفاده میکنند و انتظار جامعه آرام و مترقی را دارند.
   علم را برای ثروت میخواهند و از عقب افتادگی کشور و جامعه خود نالانند.
   زباله ها را به زمین میریزند و از بیماریها و زشتی های شهرشان بیزارند.

   بعضی هایشان هم به کارهای احمقانه دیگران میخندند
   قابل توجه دوستان گمنامی که فحش میدهید و انتظار برخورد مثبت با عقاید شما داشته باشیم !

 7. آرش جان نظر شما در مورد آینده دنیا چیست؟

  ایا دنیا از شر دین خلاص میشود و به چنگال فراماسونری می افتد یا سکولاریسم همه دنیا را فرا خواهد گرفت ؟
  به نظر شما فراماسونری در آینده دنیا چه جایگاهی دارد؟

  • >ایا دنیا از شر دین خلاص میشود

   نه ادیان تغییر میکنند و ادیان جدید نیز بوجود می آیند.

   >چنگال فراماسونری می افتد

   فراماسونری = تئوری توطئه

   >یا سکولاریسم همه دنیا را فرا خواهد گرفت ؟
   سکولاریسم اگر به معنی جدایی نهاد دین از نهاد حکومت باشه همین الان هم همه دنیا رو فرا گرفته، ما در ایران از آخرین حکومت های دینی از اوشکولها و عجایب تاریخ هستیم.

   اگر به معنی سکولار شدن مردم یعنی عدم اعتقاد به موجودات ماوراء طبیعی باشه هم به نظر میاد که دنیا در این سمت حرکت میکنه.

   • دستت طلا

    پس به نظر شما شیطان فراماسونری زایده فکر این جماعت هست؟
    بعد به نظر شما شیطان پرستی در آینده چه جایگاهی داره؟

    • شیطان پرستی هم توی همون مایه های فراماسونری هاست اینها دشمنهای فرضی هستن نازنین 🙂

     • دمت گرم خیلی آقایی

      اگه میشه یک پست هم در همین رابطه ها اختصاص بدین ما بخونیم کمی فیض ببریم :*

 8. من هروقت که میخواهم به نوعی از باور به خدا کنار بکشم با نوعی احساس پوچی و بی هویتی در خودم مواجه میشم و نمیتونم اونو تحمل کنم. احساس میکنم دنیا چقدر بی معناست.
  شما ایرادهای زیادی به دین وارد کردید…. ایراد و اشکال گرفتن آسونه اما همین دیدگاه هایی هم که شما معرفی میکنید خودش مشکل آفرین هست گرامی (انکار نفرمایید!).
  با ایدئولوژی زدایی چه مشکلی حل میشود؟ اون ماهیا باید توی یک تنگ آب زندگی کنند بلاخره و نمیتونند همینطور رو هوا بمونند!
  آرش (بی) خدا… آرش (با) چیست؟
  چطور پوچ گرا و نیست گرا نشویم و پایبند ماندن به اخلاق در بی خدایی چگونه است؟
  لینک مقاله هم بود قبوله اما پاسخی درخور بدهید
  سپاس

  • من راجع به این قبلاً زیاد توضیح داد میتونید کامنتهای مشابه رو بخونید.

   به نظر من بطور کلی این بحث بیهوده است خدا یا وجود دارد یا ندارد اینرا عقل تشخیص میدهد، درستی و یا نادرستی گزاره وجود خدا ربطی به اینکه زندگی پوچ است یا نیست ندارد.

   • >درستی و یا نادرستی گزاره وجود خدا ربطی به اینکه زندگی پوچ است یا نیست ندارد.

    چطور ربط ندارد؟ فرق بین دنیای با خدا و دنیای بی خدا شبیه تفاوت گل طبیعی و گل مصنوعیست.
    من وقت جستجو بین صدها کامنت این وبلاگ را ندارم.
    موضوع به این مهمی چرا یک پست یا مقاله به آن اختصاص نمیدهی و آن را حلاجی نمیکنی؟

    • >چطور ربط ندارد؟ فرق بین دنیای با خدا و دنیای بی خدا شبیه تفاوت گل طبیعی و گل مصنوعیست.

     چون شما اول نگاه میکنید ببینید خدا هست یا نه بعد دیدتون رو نسبت به زندگی بنابر نتیجه ای که بهش میرسید انتخاب میکنید، نه اینکه اول ببینید وجود خدا به درد زندگی میخوره یا نه بعد بگید وجود داره 🙂

     این مثل این میمونه که شما بیاید بگید من اگر یک برادر بزرگتر نداشته باشم که از من در مقابل زور گویان دفاع کنه خیلی زندگی مزخرف میشه، بعد به این نتیجه گیری برسید که برادر بزرگتری دارید در حالی که ندارید.

     ضمن اینکه یادتون باشه تفکر و فلسفه اصولاً برای آدم های ترسو نیست، اگر آدم ضعیف النفسی هستید و از عواقب دانستن حقایق میترسید بهتون توصیه میکنم برید یک کار لطیف تر بکنید آدمهایی اهل تفکر هستند که جرات دانستن دارند. دنیا همینیه که هست، شما یا میتونید واقعیتش رو ببینید و بپذیرید یا بشینید برای خودتون داستان ببافید و دنیا رو سعی کنید با ترسیم یک خدای مهربان شیک تر کنید. از نظر من کار احمقانه ایه ولی خوب همه ما مثل هم نیستیم.

     >من وقت جستجو بین صدها کامنت این وبلاگ را ندارم.

     من هم وقت تکرار مکررات رو ندارم.

     >موضوع به این مهمی چرا یک پست یا مقاله به آن اختصاص نمیدهی و آن را حلاجی نمیکنی؟

     هدف زندگی
     https://arashbikhoda.wordpress.com/2011/08/30/%D9%87%D8%AF%D9%81-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F/

     آیا دین ضامن اخلاق در جامعه است؟
     http://www.zandiq.com/articles/0000000092.shtml

     بیخدایی و اخلاق
     http://www.zandiq.com/articles/0000000183.shtml

     جایگزین شما برای اسلام چیست؟
     http://www.zandiq.com/articles/0000000075.shtml

  • این بی هویتی که می فرمایید اول کاره چون ذهن شما هنوز مغالطه میکنه و نمی تونید خدای نا دیده رو انکار کنید البته به نظر من اعتقاد به خدا بد نیست ممکنه اعتقاد به یک امر متعالی بتونه یکم در شما انگیزه درست کنه ولی به شرطی که از خرد غافل نشید
   این که میفرمایید آرش با چی این دوست ما از نوشته ها شون معلومه که تابع خردشون هستن پس میشه گفت آرش بی خدا = آرش با خرد
   عقل و خرد در مواقع سخت بدادتون میرسه خدا چه کمکی به شما میکنه؟ تا شما تلاش نکنید که موفق نمیشید پس توکل به خدا برای چیه؟ من نمیگم شما هم مثل من فکر کنید من میگم خودتون هر چیزی که خودتون با فکر به اون رسیدید درسته.

 9. سلام دادا آرش.

  نظر شما در مورد شق القمر چیست ؟
  برایم سوال بود که در هنگام بحث با اسلامی ها چه جوابی برای این بدهم؟
  آیا واقعیت دارد؟

 10. آقا آرش نظرتان درباره عایشه چیه? شیعه ها میگن هرزه بوده و اهل سنت میگه. ام الومنون
  کدوم درست میگن

 11. آقا آرش بعد از شایعات مبنی بر دستگیری شما عده ای اعتماد به شما ندارند و میگویند این شما نیستید, جواب شما به این افراد جیست؟

  • اعتماد میخواهند چکار مگه قراره باهم معامله ای بکنیم؟ حرفهای من رو بخوانید خواستید قبول کنید نخواستید نکنید، حتی اگر نخواستید میتوانید نخوانید! 🙂

 12. توی حجله داماد به عروس میگه عزیزم ممنونم که پرده بکارتت رو تا به امشب برای من حفظ
  کردی..عروس میگه خواهش میکنم عزیزم اما کونم پاره شد تا حفظش کردم =)))

  آرش، پارسال ولنتاین چی کادو گرفتی؟ امسال چی میخوای هدیه بدی؟

  • >آرش، پارسال ولنتاین چی کادو گرفتی؟

   شکولات

   >امسال چی میخوای هدیه بدی؟
   شکولات

   ولنتاین در بلاد کفر ملت برای هم کادو نمیخرن یه چیز کوچیک مثل شکولاتی عروسکی چیزی میخرن، تو ایران گویا ولی کادو میخرن ملت…

 13. سکس عملی ست كه اگه:
  ۱. با همسر انجام بشه ، هنره
  ۲. با معشوق انجام بشه ، شجاعته
  ۳. با منشی انجام بشه ، تجارته
  ۴. با زن خيابانی انجام بشه ، كارآفرينيه
  ۵. با همسایه انجام بشه ، همبستگيه
  ۶. با بیوه انجام بشه ، باقيات و صالحاته
  ۷. با پيرزن انجام بشه ، ايثاره

  غفلت نکن مؤمن

  بد میگم؟ !×

 14. نظرت ئذ مورد کلمه sprituality چیه؟

  • تا زمانی که به وجود روح و خدا و جن و پری و یک مشت خرافات احمقانه ارتباطی نداشته باشه، بعنوان گروهی از تفکرات فلسفی، قابل احترامه

 15. در جواب کامنت آقای آرش بیخدا :
  من همون شاهین هستم البته اسم واقعیه من یک چیز دیگست به خاطر ساندیس خور های موجود ….
  خوب بریم سره اصل مطلب!
  >اینها اسمش تعریف نیست اینها در نهایت توصیف هست، یک مقدار بیشتر اگر تلاش کنید میبینید تعریف دنیا خیلی دشوار و تقریباً ناممکن است.

  تعریف دنیا دشوار هست اما نا ممکن نیست. ما در دوره زمانی که زندگی میکنیم می تونیم برای چیزی که در اطرافمون میبینیم تعریفی بیاریم دنیا یکی از اون چیز هاست.
  شما می توانید تعاریف مشابهی رو در باره دنیا در این قسمت ها پیدا کنید :
  http://en.wikipedia.org/wiki/Ontology
  http://en.wikipedia.org/wiki/Universe
  http://en.wikipedia.org/wiki/World
  من به چند مورد از آن ها می پردازم :
  The Universe is commonly defined as the totality of existence, including planets, stars, galaxies, the contents of intergalactic space, and all matter and energy. Definitions and usage vary and similar terms include the cosmos, the world and nature.

  جهان معمولا یک کلیت است , از جمله سیارات , ستاره ها و کهکشان ها شامل است و همه از ماده و انرژی هستند. و با قوانین مشابه که آن هارا در بر گرفته اند, جهان و طبیعت .

  یا این تعریف :
  World is a common name for the whole of human civilization, specifically human experience, history, or the human condition in general, worldwide, i.e. anywhere on Earth.

  جهان یک نام مشترک برای تاریخ بشریت و انسان است. تجربه های اساسی انسان ها و تاریخ آن ها در سراسر این جهان بزرگ در هر جای کره زمین.

  شما تعریف من را توصیف برداشت کردید مجبورا من اندکی تغییرات در ان میدهم :
  جهان یک نظام هدفمند , قانون مند است که خود به تنهایی معلول هست و در خود این معلول علت هایی وجود دارند چه در سیاره زمین چه در سیاره های دیگر .که همه با هم در نظم اند. ( ممکنه در آینده این تعریف تغیر کند اما تعریف فعلی ما از طبیعت در همین رنج خواهد بود )

  >نخست اینکه کاملاً سعی کنید متوجه شوید مغلطه یاد شده چیست، از اینکه اگر ما به چیزی اعتقاد نداشته باشیم فاجعه ای رخ خواهد داد نمیتوان نتیجه گرفت آن اعتقاد درست است!
  دوم اینکه به دلیل موهوم بودن واژه «دنیا» نام این کار را نمیتوان استقرا یا استنتاج گذاشت، از نظر من هر حکمی که راجع به «دنیا» صادر میشود یک حکم بیهوده است.

  من مغلطه رو خواندم و مفهموش را هم فهمیدم و همچنین تمام مقاله های آن وبلاگ شما را هم خواندم بسی زیبا و جالب و مفید بود . آورین بر شما !
  حکم هایی بزرگان علم فلسفه داده اند مثل سقراط اینان در زمان خودشان زندگی میکردند ما فراتر از اینان نمی توانیم برویم پس بهتر هست در زمان خودمان نظر بدهیم چه بسا که نظر هایمان سال ها بعد به طوری کلی نقض یا اثبات شوند .

  >ضمن اینکه در اثبات حتی یک علیت نیز میان فلاسفه بحث است و برخی معتقدند علیت اصولاً غیر منطقی و غیر قابل شهود است من پذیرفتم که به مواردی (بیشمار) از علیت قائل هستم، اما این کافی نیست برای اثبات آنچه شما «اصل علیت» یا «قانون علیت» میخوانید، ادعای بزرگی است و ادعایی بی پایه! خود شما هم عبارت «من اعتقاد دارم» را برای آن استفاده میکنید ولی «نمیدانید»!
  اما در فیزیک نوین علیت محل تشکیک است، برای اطلاعات بیشتر:

  در اینکه استقرا مشکل وجود دارد درست اما کافیه به تاریخ برگردیم ! در داستان هایی آمده که صاعقه ای بر زمین می زند که درختان می سوزند و بعد آن آتش کشف میشود. ممکنه دراول این صاعقه مردم دلیل آن یا علت اتش را ندانستند اما بعد ها کشفش کردن زندگی پر بود از معلول های بی علت که با زحمت دانشمندان این علت ها کشف شدند اما ایا شما چطوری با این اعتماد میگوید که علت الکترون های اتم ها در آینده کشف نشوند؟ من مطمعن هستم در اینده این رویه ادامه پیدا خواهد کرد و علت ها کشف می شوند.فرض کنید از انرژی در مدارات به عنوان تولید برق استفاده کنند. :d

  >نازنین من خیلی صمیمانه اگر بخواهم نظرم را به شما بگویم این است که اعتقاد به خدا حالا هیچی میبخشیم ولی اگر کسی به جن و ملائکه و اینها اعتقاد داشته باشد واقعاً در نظر اینجانب دیگه خیلی کس مشنگ است و قتل او بر هر بیخدا و شیطان پرست و صهیونیست و فراماسونری افراطی ای واجب!
  :)) بله به نظر شما موافقم:, به نظر من اگر شما به قبل از انفجار بیگ بنگ برگردید ! این ماده را کی خلق کرده؟! همچنین شما به عنوان بزرگ یک نظریه مثل بی خدایی که استعداد زیادی هم دارید ( اگر من در مسند امور بودم حتما به شما کمک های میکردم که ماننده فیلسوفان گذشته اسمی در کنید و در آیندگان بمانید) باید به بعضی سوالات پاسخ بدهید ! سوالاتی که ذهن عوام را به خود مشغول کرده .

  >در ضمن توضیح ندادید آن علت جهان خود چرا مشمول حکم موسوم به «قانون علیت» نشده است در جهان بینی شما.

  علت چهان = هر موجودی که آن را ساخته باشد خواه نامش خدا باشد خواه …. .
  اما اگر در مبدا خدا سوالی داشته باشید همانا من از جواب دادن به این سوال در شرایط «فعلی» نا توان هستم.

  • نازنین شما برای من «جواب» لطف کن اینقدر نفرست شما اومدی یک سوال کردی یک جواب هم گرفتی من وقت ندارم تا ابد با شما نامه نگاری کنم، زیاد داری مینویسی منم وقتم خیلی ارزشش متاسفانه بالاست بقیه دوستان که مشتری دائم ما هستند میدونن… اینه که… آره….

  • >اما اگر در مبدا خدا سوالی داشته باشید همانا من از جواب دادن به این سوال در شرایط «فعلی» نا توان هستم.

   خسته نباشید نازنین 🙂 زودتر میگفتی اینرو خووووووووب…

   • باشه از صحبت به شما خوشحال شدم و بدرود.

    • در ادامه اگر خواستی به این گره فکری دچار نشی میتونی بری استدلال William Lane Craig معروف به Kalam Cosmological Argument رو بخونی نازنین که به این گره در انتها دچار نشی،

     او نمیگوید هر «پدیده ای» نیاز به علت دارد، میگوید «هرچیز که آغاز به وجود کند نیاز به علت دارد» بنابر این وقتی ازش بپرسی خود خدا چرا نیاز به علت نداره جوابش اینه که خوب خدا آغاز به وجود نکرده یا به اصطلاح «قدیم» است. در میان متفکرین مسلمان نیز پاسخ رایج به این پرسش این است که خدا بسیط است، بسیط بودن یعنی از اجزاء تشکیل نشدن، چیزی که از اجزائی تشکیل شده باشد وجودش متوقف به وجود آن اجزاء است لذا معلول آن اجزاء است.

     البته در مقابل فلاسفه ای نیز وجود داشته اند که معتقدند دنیا قدیم است بهشون میگفتن «دهریون»، از این گذشته فلاسفه خداباوری نیز بودند که معتقد نبودند دنیا دارای ابتدائی است ولی همچنان به خدا معتقد بودند، بنابر این از همون اول اشتباه شما اینه که میگویید چیزی معلول است که پدیده باشد! بجاش باید بگی چیزی معلول است که حادث باشد، یعنی زمانی معدوم، در زمان دیگر موجود باشد، ابتدایی داشته باشد.

     این استدلال خیلی قوی تر از استدلال شماست ولی خوب بازهم مشکلات متعدد دارد.

     ضمن اینکه وقتی میگی من «فعلاً» نمیدونم باید از خودت بپرسی پس چرا به خدا اعتقاد داری؟ اول اعتقاد پیدا کردی بعد داری سعی میکنی براش دلیلی دست و پا کنی؟ اول آدم یک چیزی بهش اثبات میشه بعد بهش اعتقاد پیدا میکنه نه برعکس! البته خوب این روش خردگرایی است شما با این حرفت نشون میدی زیاد اهل «تفکر» و عقلانیت نیستی نازنین.

 16. آرش حیفه که تو گوگل پلاس نیستی. محیطش به نظر من خیلی بهتر از فیسبوک هست. زندیق یک پیج هم در پلاس داشته باشد ضرر نداره. در هشتگ زیر تعدادی از کاربران از تجربه بیدین شدن خود گفته اند.
  https://plus.google.com/s/%23%D8%B3%D9%81%D8%B1_%D8%B0%D9%87%D9%86

  • نازنین دیگه از ما گذشته وبگردی (ولگردی) و اینور اونور رفتن من همین وبلاگ خودم رو فعلاً نگه دارم شما باید کلی نامه فدایت شوم برام بنویسید. شما این پرچم بیخدایی را در از طرف ما بدست بگیرید بر فراز قله های جوجل بلاس به احتزاز در بیاورید باشد که رستگار شوید.

 17. هیچگاه در بیابان سنکی را جابه جا نکنید
  شاید لری زیر آن ریده باشد
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  دکتر شریعتی با دستای عنی

 18. برادرزاده م 4سالشه اومده بهم میگه : عمه زینب دلش درد میکنه ؟؟
  گفتم : واااااا زینب کیه دیگه ؟؟
  گفت خودت بیا ببین!!
  منو کشونده توی هال می بینم تلویزیون داره نوحه میخونه : واااای از دل زینب وای از دل زینب !!!

  فکر کنم پریود شده که اینطوری عذا گرفتن!

 19. آرش داشتم تکنیک های چرب زبانی و مارمولک بازی را میخوندم خیلی باحال بود اگر در وبلاگت یا فیسبوک آپلود کنی خیلی مشتری پیدا میکنه.
  http://web.archive.org/web/20100412073556/http://www.goftegu.com/extra/archive01/index.php/index.php/-t3776.html

 20. یارو اونقدر تو اعمال حج به ستون شیطان محکم سنگ میزد
  که شیطان تو بلندگو اعلام کرد :
  قربونعلی از ایران؛؟؟؟ یواشتر بی شعوور.
  گولت زدم؛کونت که نذاشتم 😐

 21. چند وقت پیشا از جلوی دفتر نهاد تو دانشگاه رد می شدیم دیدیم حاجی بیکاره. رفتیم تو و بعد عرض سلام و ارادت ویژه گفتیم حاج آقا با اجازتون داریم مشرف میشیم مکه خدمت رسیدیم که خمس مالمون بدیم که انشالا خدا بخواد حق و ناحقی نشده باشه و مکمون قبول باشه. حاجی هم استقبال کرد و کلی تعریف و تمجید که آفرین و کاش همه مثه شما بودن و مالشون صاف می کردن و از این داستانا. گفتم حاج آقا فقط چون جز شما کسی رو نمیشناسم و بهتون اعتماد دارم شما هم سیدی و خمس بهتون تعلق میگیره می خوام خمس مالم به خود شما بدم. حاجی هم کلی زور زد که جلو لبخند رضایتش بگیره و بعد گفت البته درسته که به سید تعلق میگیره اما من هم نیازی ندارم ولی خوب اگر شما اینجوری می خواید مانعی نداره. حالا اموالتون بفرمایید که حساب کنیم.

  گفتم والا حاج آقا شما خودت بهتر می دونی با این اوضاع احوالی که شماها درست کردین جونا نه پولی دارن نه خونه ای نه ماشینی نه طلایی نه حتی لباس درست و حسابی ای، منم تنها مالی که دارم و یه سال ازش استفاده نکردم کیرمه حاج آقا الان درست یه سال که از کاربری ارضای جنسیش استفاده نکردم حالا هم اگه زحمتتون نیست بی زحمت سریعتر یک پنجمش بخورید که باید برم کلاس دارم.

  هیچی دیگه چند دقیقه نشستم دیدم حرفی نمی زنه پاشدم و در حالی که به سمت در می رفتم گفتم حق با شما بود انگار این روزا زیاد خمس خوردید و نیازی ندارید.

  هیچی دیگه …. روز بعدش حراست منو خواست و یه ترم معلق شدم

 22. در همین راستا !

 23. حاج آرش بنظرت درست نيست به مرور شروع کنى به کار روى زنديق؟
  آمار رشد عاليه اما تا بخواد برسه ده هزار طول ميکشه.
  خوب ملتم طاقت ندارن.
  بعضياهم کلا خايه ندارن پيج زنديقو لايک کنن.
  به نظر من از همين الان يکى دوبخش اضافه کن يه دلخوشى داشته باشيم.

 24. آرش جان کاملا درست میگی همین «اجتماعی تر» بودن خانوم ها ریشه درسیرتکاملی زن ها داره و اینکه خانوم ها نسبت به آقایون کلا از نظر فلسفه داغون هستن و علت اینکه ول کن خدا نمیشن همینه, این حرف من نیست در رابطه با تفاوت های مغزی زن و مرد کلی داستان و مستند هست اگه کسی طلبه بود بگه معرفی کنم

  • بفرمایید نازنین معرفی کنید. البته من منظورم این نبود که زنها از نظر فلسفه داغون هستن، یک سری چیزها مورد توجه زنها نیست، مثلاً بین قهرمانهای شطرنج زنان زیادی دیده نمیشوند، چرا؟ چون زنها زیاد علاقه ندارند بشینن با یک کس دیگر سر یک میز کل کل فکری کنند… مسئله بیخدایی نیز از نگر من نیازمند توجه جدی به دین است، شاید به همین دلیل خارج از علاقه مندیهای عادی زنان باشه.

 25. اللهم عجل لولیک الفرج
  جانم فدای رههبر

 26. نگاهی عضنفرانه به کارکرد دین

  میگویند روزی غضنفر را بکار رنگ زنی گاردهای محافظ اتوبان گمارده بودند ، در پایان روز صاحبکار از کارکرد او در تعجب ماند چرا که بیش از 100 متر را آن هم فقط در یک روز رنگ زده بود با این ترتیب برای ادامه کار فقط حضور او کافی بود و به بقیه نیازی نبود لذا برای تشویقش اندکی بر مزد او افزودند و کار را به او سپرده و دیگران را مرخص کردند.
  اما از فردا متوجه شدند که هر روز از میزان کار او به شدت کاسته می شود در حالیکه در پایان روز کاملا خسته و از حال رفته است. برای فهمیدن رمز کار صبح اول وقت در محل کارش حاضر می شوند و متوجه میشوند جناب غضنفر سطل رنگ را در همان ابتدای اتوبان قرار داده و هر بار برای آغشته کردن قلم مو همه راه را تا آن محل به عقب برگشته و دوان دوان تا محل ادامه کار بر می گردد.
  این داستان نقد حال ما مومنان است وقتی قرار باشد برای حل معضلات امروزمان هر دم تا 1400 سال پیش به عقب برگردیم و ازمیان هزاران روایت و حکایت آغشته به حقیقت ودروغ هدایتی دینی برای هر کار بیابیم باید هم خسته و درمانده شویم و عاقبت هم نتوانیم کار چندانی از پیش ببریم. به گمانم باید سطل اعتقاداتمان را بر داشته و به امروز بیاوریم تا بلکه بتوانیم در انجام امورمان قدری با سرعت و عقلانیت به پیش برویم

 27. جناب ماهى گلى.
  بهتر بود اسمتو شتر گلى ميزاشتى چون مورد علاقه پيغمبر بزرگوار (ک) و ائمه اطهار بود.
  تو به استاد آرش بيخدا نميخورى.
  تو برو ماه محرم قمه بزن.منتظر باش امام زمان (ک) با 313 تا کسخلو الاغو شمشير بزنه آمريکايى ها رو با سلاح هسته اى بگا بده.قبل قيامت هم منتظر دابه الارض باش!به پدوفيل الله هم سلام برسون.
  راستى سيبيلات در اومده!متحجر!
  ميدونستى امام على گفته شما عقلتون ناقصه؟به بچه هاشم گفته با زنا مشورت کنيد بعد دقيقا برعکس نظر اونا عمل کنيد!

 28. این آمار که این سایت داده با آمارای اجتماع کشوراشون نمیخونه م حتی آمریکا 90% خداباور چطوری میتونه صدرجدول قراربگیره؟ اسم کشورای اروپایی باید تو صدر این جدول باشه

  • شما به جمعیت کشورها هم باید توجه کنید و اینکه زبان این سایت انگلیسیه.
   مثلاً جمعیت سوئد 9 میلیون نفره در حالی که جمعیت آمریکای عزیز 300 میلیون نفره.

 29. آقای آرش بیخدا دین شما چیه اصولا به چی اعتقاد دارین؟

  • یکم بیشتر فکر کن شاید به نتیجه رسیدی، «آرش بیخدا» چه دینی داره به نظر تو؟

   • خوب اول من بگم که دئیسم هستم مسلمان نیستم .
    شما باید به علت و معلول معتقد باشید میشه یک علت برای این چیزی که در اطرافمون میبینیم و روش راه میریم بیارین؟

    • شما دئیست هستید نه دئیسم. یک مقدار توضیح بدهید علت یعنی چی، از کجا میشه فهمید چیزی علت داره یا نداره و … که اینجانب ببینم سواد شما در چه حده…

     • Deism دوست من .
      ببین یک قانونی وجود داره به اسم علیت. این یعنی هر پدیده ای یک علتی داره مثلا من یک اتش روشن میکنم و یک کتری روش میزارم , بعد مدتی کتری به جوش میاد . من عملی رو کتری انجام دادم که باعث شد کتری به جوش بیاد ! این عمل من علت هست یا همون آتش هست , من اتش رو روشن کردم و به همین علت , معلول من یعنی کتری به جوش اومد.
      این خلاصه قانون علیت هست و بدین معناست که هر پدیده ای علت عقلانی داره و پدیده ای الکی رخ نمیده . من اصولا هرچیزی که با عقلم جور در نیاد قبول نمیکنم مثلا من هیچ وقت رشادت های انبیا و پیامبران و … رو قبول ندارم بیشتر به چشم یک حماسه نگاه میکنم که سینه به سینه و نقل به نقل منتقل شده و دستخوش تغییرات بسیاری هست .
      حال به نظر شما علت و معلول این دنیا چیه؟ و اصولا عقلانیت در نگاه شما چیست؟

      • «هر پدیده یک علتی داره»

       پدیده یعنی چی؟ چه چیزهایی «پدیده» هستند چه چیزهایی نیستند؟
       دنیا دقیقاً یعنی چی؟ و دنیا چرا یک «پدیده» است؟
       و شما از کجا میدونید «هر پدیده ای علتی داره» ؟

       • آخه استاد چرا سوال رو با سوال جواب میدین؟ اتفاقا احمدی نژاد هم عین شما به سوالات جواب میده.
        پدیده: پدیده در فلسفه شناخته شد , در کل به چیز هایی که قابلیت دیدن و بررسی را به طور مستقیم و غیر مستقیم را دارند .
        دنیا : دنیا یک پدیده هست چون قابل دیدن و قابل بررسی هست و بی شک هر پدیده ای در این پدیده علتی داره.
        در جواب سوال آخری : چون در غیر این صورت تمام حقایق این دنیا زیر سوال میره , جایگاه علم و دانش زیر سوال و خرافات رواج پیدا میکنه به عنوان مثال قدیمی نمی دانستند علت زلزله چیه؟پس از همین رو به دعا می پرداختند از خدایان اساطیری کمک میگرفتن و باعث رواج خرافات میشدند.
        اما من معتقد هستم در اینده ای نه چندان دور زلزله هم پیش بینی میشه مثل سیل , طوفان و …
        حال شما آیا اگر وارد اکانت وردپرسی خود نشید می توانید پست بدهید؟ اگر به علیت اعتقاد نداشته باشید به زعم من حتما باید انتظار پست هایی را داشته باشید که خودتان آن پست هارا نوشته نباشید.
        ایا شما دلیلی برای انکار علیت دارید ؟

        • >آخه استاد چرا سوال رو با سوال جواب میدین؟ اتفاقا احمدی نژاد هم عین شما به سوالات جواب میده.

         نام من آرش بیخداست، من رو میتونید آرش جون، آرش جان، آقا آرش، آرش خان، یا همون آرش خالی صدا کنید، من استاد نیستم. به دلیل اینکه در پرسش شما مفروضاتی وجود داره که باید روشن شوند، منظور شما از واژه ها لزوماً چیزهایی نیست که دیگران نیز مورد نظرشون است. همچنین کج فهمی شما از واژه ها میتونه شما رو به نتایج غلط برسونه، به همین دلیل ابتدا باید معلوم بشه منظور شما چیست. در ضمن اگر با تیریپ پاسخهای من حال نمیکنی میتونی پرسش نکنی.

         >پدیده: پدیده در فلسفه شناخته شد , در کل به چیز هایی که قابلیت دیدن و بررسی را به طور مستقیم و غیر مستقیم را دارند .

         کدوم مرجع فلسفی چنین تعریفی داره از پدیده؟ نام کتاب، نام نویسنده، شماره صفحه لطفاً.
         خدا با این تعریف جزو پدیده ها قرار میگیره یا نه؟

         >دنیا : دنیا یک پدیده هست چون قابل دیدن و قابل بررسی هست و بی شک هر پدیده ای در این پدیده علتی داره.

         من از شما پرسیدم دنیا دقیقاً یعنی چه؟ تعریف دنیا از نظر شما چیه؟

         >در جواب سوال آخری : چون در غیر این صورت تمام حقایق این دنیا زیر سوال میره , جایگاه علم و دانش زیر سوال و خرافات رواج پیدا میکنه به عنوان مثال قدیمی نمی دانستند علت زلزله چیه؟پس از همین رو به دعا می پرداختند از خدایان اساطیری کمک میگرفتن و باعث رواج خرافات میشدند.

         این دلیل موجهی نیست، به این میگن مغلطه توسل به نتیجه باور!
         http://moghaletat.wordpress.com/2008/03/14/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D9%84-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%AA%DB%8C%D8%AC%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D9%88%D8%B1/

         >حال شما آیا اگر وارد اکانت وردپرسی خود نشید می توانید پست بدهید؟ اگر به علیت اعتقاد نداشته باشید به زعم من حتما باید انتظار پست هایی را داشته باشید که خودتان آن پست هارا نوشته نباشید.

         اینکه روابط علی به دلیل سودمند بودنشون پذیرفته شوند یک طرف است، اینکه یک قانون کلی در مورد همه چیز وضع شود یک بحث دیگه، مسلما من به نمونه هایی از علیت اعتقاد دارم به این معنی که تقارن زمانی و مکانی و رابطه نومولوژیکال قابل پذیرش است بین اتفاقات ولی از این مثال ها نمیتوان یک اصل کلی را اثبات کرد.

         • >کدوم مرجع فلسفی چنین تعریفی داره از پدیده؟ نام کتاب، نام نویسنده، شماره صفحه لطفاً.
          خدا با این تعریف جزو پدیده ها قرار میگیره یا نه؟
          خوب مثل اینکه مشکل ما در تعریفات هست , در کتاب The Phenomenon of Life به نوشته Hans Jonas در صفحه 38 در مورد پدیده و نظریه داروین (پدیده) و 64 در مورد خدا گفته شده شما می توانید به مراجعه به آن به جواب های خود برسید , همچنین سایت Wikipdeia هم تعریف مشابهی از پدیده اریه کرده > http://en.wikipedia.org/wiki/Phenomenon

          from the Greek word ‘phainomenon, from the verb ‘phanein’, to show, shine, appear, to be manifest (or manifest itself)), plural phenomena, is any observable occurrence.

          و

          The combustion of a match is an observable occurrence, or event, and therefore a phenomenon.

          همچنین شما می توانید از References یا منابعش هم استفاده کنید.

          >من از شما پرسیدم دنیا دقیقاً یعنی چه؟ تعریف دنیا از نظر شما چیه؟
          دنیا یک پدیده هست که خواص خودشو داره . از اجزای مختلفی خلق شده , ویژگی هایی دارد.
          دنیا به تنهایی علت بعضی معلولات هست یا رابطه علی دارد. اما هیچ وقت با عقل جور در نخواهد آمد که خود دنیا علتی نداشته باشد.
          >این دلیل موجهی نیست، به این میگن مغلطه توسل به نتیجه باور!
          به نظر خودم استتناج بود 🙂
          من عواقب حقیقی رو گفتم مثلا شما فکر کن هر پدیده ای علتی نداشته باشه , در این صورت امکان هر اتفاقی در عالم هستی هست . برای دفاع از علیت مجبورا استقرا میشه چون من به حقایق اون اعتقاد دارم استنتاج می ناممش.
          مثلا فرض کنید من در حال کامنت دادن در وبلاگ شما هستم, همانا مجبورا نوشته هایی را می نویسم که ریسپانسش در مقابل من نمود پیدا میکنه بدین معناست که من در حال خلق هستم , خلق نوشته این یعنی من علت و نوشته ها معلول هستند.

          >اینکه روابط علی به دلیل سودمند بودنشون پذیرفته شوند یک طرف است، اینکه یک قانون کلی در مورد همه چیز وضع شود یک بحث دیگه، مسلما من به نمونه هایی از علیت اعتقاد دارم به این معنی که تقارن زمانی و مکانی و رابطه نومولوژیکال قابل پذیرش است بین اتفاقات ولی از این مثال ها نمیتوان یک اصل کلی را اثبات کرد.

          ما می تونیم مثال های بیشماری برای استقرا یا حتی استنتاج علیت بیاوریم بیاوریم . فقط یک مثال برای رد این موضوع هم بیاورید کافیست.

          یک خواهشی از شما داشتم , لطفا نظر های دیگران را در این بحث وارد نکنید و بحث بین خودمان باشد.
          من به این معتفدم که خدا وجود دارد ولی دستی در دنیای ما نداره. من به جن , روح , ملائکه اعتقاد ندارم با آن خاصیاتی که ادیان گفته اند. اما به موجودات فرا طبیعی مثل موجودات فضایی اعتقاد دارم .
          به زعم من شما حتی به خدا هم اعتقاد ندارید آیا به جن , ملائکه و موجوداتی که خواصیتی انسانی ندارند اعتقادی دارید؟

          • >دنیا یک پدیده هست که خواص خودشو داره . از اجزای مختلفی خلق شده , ویژگی هایی دارد.
           >دنیا به تنهایی علت بعضی معلولات هست یا رابطه علی دارد. اما هیچ وقت با عقل جور در نخواهد آمد که خود دنیا علتی نداشته باشد.

           اینها اسمش تعریف نیست اینها در نهایت توصیف هست، یک مقدار بیشتر اگر تلاش کنید میبینید تعریف دنیا خیلی دشوار و تقریباً ناممکن است.

           دنیا از نظر من یک واژه سودمند ولی بدون مصداق در واقعیت است، یعنی چیزی را نمیتوان تعریف منطقی کرد که دنیا باشد، نزدیک ترین تعریف به دنیا به یک «مجموعه» تبدیل میشود، مثلاً «مجموعه موجودات»، بعد این مشکل پیش می آید که خود دنیا موجود است یا نه، اگر بگوییم آری پس خودش عضوی از خودش است، به همین منوال اگر پیش بروید متوجه خواهید شد چرا دنیا یک «چیز» مانند درخت و شتر و گاو و پلنگ نیست، یک مقوله ذهنی است، لذا قرار دادن دنیا در یک تمثیل، مثال مع الفارق است، دنیا چیزی نیست که ما بتوانیم اصولاً حکمی جدی و منطقی در موردش صادر کنیم.

           >به نظر خودم استتناج بود
           >من عواقب حقیقی رو گفتم مثلا شما فکر کن هر پدیده ای علتی نداشته باشه , در این صورت امکان هر اتفاقی در عالم هستی هست . برای دفاع از علیت مجبورا استقرا میشه چون من به حقایق اون اعتقاد دارم استنتاج می ناممش.

           نخست اینکه کاملاً سعی کنید متوجه شوید مغلطه یاد شده چیست، از اینکه اگر ما به چیزی اعتقاد نداشته باشیم فاجعه ای رخ خواهد داد نمیتوان نتیجه گرفت آن اعتقاد درست است!

           دوم اینکه به دلیل موهوم بودن واژه «دنیا» نام این کار را نمیتوان استقرا یا استنتاج گذاشت، از نظر من هر حکمی که راجع به «دنیا» صادر میشود یک حکم بیهوده است.

           >ثلا فرض کنید من در حال کامنت دادن در وبلاگ شما هستم, همانا مجبورا نوشته هایی را می نویسم که ریسپانسش در مقابل من نمود پیدا میکنه بدین معناست که من در حال خلق هستم , خلق نوشته این یعنی من علت و نوشته ها معلول هستند.

           تکرار میکنم که با مثال نمیتوان یک حکم کلی ( و حتی جزئی) را اثبات کرد، استقرا نیز مفید یقین نیست! استقرا در نهایتاً یک «حدس قوی» است!

           وقتی ادعا میکنید «هر پدیده ای علت دارد»، متوجه بزرگی این ادعا هستید یا نه؟ آدمهای فهیم از واژه های «هر» و «هیچ» با دقت استفاده میکنند، شما همه چیز و هر چیز را نمیدانید با چند مثال آوردن نیز نمیتوان «هر» را اثبات کرد!

           >ما می تونیم مثال های بیشماری برای استقرا یا حتی استنتاج علیت بیاوریم بیاوریم . فقط یک مثال برای رد این موضوع هم بیاورید کافیست.

           ضمن اینکه در اثبات حتی یک علیت نیز میان فلاسفه بحث است و برخی معتقدند علیت اصولاً غیر منطقی و غیر قابل شهود است من پذیرفتم که به مواردی (بیشمار) از علیت قائل هستم، اما این کافی نیست برای اثبات آنچه شما «اصل علیت» یا «قانون علیت» میخوانید، ادعای بزرگی است و ادعایی بی پایه! خود شما هم عبارت «من اعتقاد دارم» را برای آن استفاده میکنید ولی «نمیدانید»!

           اما در فیزیک نوین علیت محل تشکیک است، برای اطلاعات بیشتر:
           https://arashbikhoda.wordpress.com/2010/06/26/%D8%B9%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D9%88/

           >به زعم من شما حتی به خدا هم اعتقاد ندارید آیا به جن , ملائکه و موجوداتی که خواصیتی انسانی ندارند اعتقادی دارید؟

           نازنین من خیلی صمیمانه اگر بخواهم نظرم را به شما بگویم این است که اعتقاد به خدا حالا هیچی میبخشیم ولی اگر کسی به جن و ملائکه و اینها اعتقاد داشته باشد واقعاً در نظر اینجانب دیگه خیلی کس مشنگ است و قتل او بر هر بیخدا و شیطان پرست و صهیونیست و فراماسونری افراطی ای واجب!

           در ضمن توضیح ندادید آن علت جهان خود چرا مشمول حکم موسوم به «قانون علیت» نشده است در جهان بینی شما.

 30. نکته تامل برانگیز این آمار اینجاست که حدود سه چهارم (73%) از رای دهندگان مرد هستند!
  جای تعجب است که زنان بیشتر به خدا و دین و مذهب باور دارند! بویژه خدای پلید ادیان سامی که شاهکارش الله اسلام است که شان و منزلت زن را از حیوان هم پایین تر حساب کرده.
  آرش به نظرت چرا اینگونه است و آمار بی دینی و بیخدایی در زنان کمتر است؟
  نکته ی جالب دیگر اینکه 80% از این جمعیت آماری، تحصیلات بالای دانشگاهی دارند. بقول میرزا فتحعلی آخوندزاده در کتاب مکتوبات: «دین و ایمان با علم و حکمت متناقضند که هرگز در یک ذات جمع نمی توانند شد. اگر آدم دین و ایمان داشته باشد، عالم و حکیم شمرده نمی شود و اگر علم و حکمت داشته باشد، دین دار و مؤمن نخواهد بود.»

  • ممنوعه گرامی شاید دلیلش این باشه که بانوان موجوداتی «اجتماعی» تر هستند نسبت به مردان.

 31. آرش به نحوه استدلال این گوساله توجه کن
  https://plus.google.com/107100151494284088827/posts/gm3EqnjpUC7#107100151494284088827/posts/gm3EqnjpUC7

  این از ساندیسخورای تحصیل کرده هست. یکی باید ازش بپرسه صفیه و … هم خودنمایی میکردند که محمد بهشون تجاوز کرد؟

 32. یکی از مجریهای برنامه های دینی و عرفانی ایران به نام فرزاد جمشیدی یک گندی بالا آورده که خوبه شما هم بهش اشاره کنید. این آقا توسط یک دختر جوان به سواستفاده جنسی متهم شده. در رسانه های حکومتی نوشته شده مجری معروف آقای «ف» و گفته شده متاهل هست و دو فرزند هم دارد و در اسفند سال 88 این دختر را فریب داده که تمام مشخصات با این آقا جور است…….

  • به نظر من این مسائل مربوط به حوزه شخصی افراد هستند و پرداختن به اونها زیاد کار اخلاقی نیست، مگر اینکه طرف پیامبر اسلامی چیزی باشه که مسائل جنسیش مطرح باشه و الا اصولاً به کسی ربطی نداره. سوء استفاده جنسی یعنی چی؟ اگر منظور تجاوز و آزار جنسی است که بحثی متفاوت است ولی اگر منظور مخ زدن باشه از نظر اینجانب ایرادی نداره…

 33. آرش جان چند تا سوال:
  یکی اینکه به نظرت در بیخدایی ، تبلیغات و دعوت لازمه یا خیر ، یا اصلا به ما ربطی نداره ، هرکس دلش میخواد بره دنبالش؟
  دوم اینکه ندانم گرایی یا Agnosticism چه اشکالی داره؟ یا بهتر بگم آتئیسم چه ارجحیتی به ندانم گرایی داره؟یا صلا فرق بین این دوتا چیه؟
  چرا مغز متفکری مثل اینشتین ، بجای اینکه خداناباور باشه ، ندانم گرا بود؟

  • >یکی اینکه به نظرت در بیخدایی ، تبلیغات و دعوت لازمه یا خیر ، یا اصلا به ما ربطی نداره ، هرکس دلش میخواد بره دنبالش؟

   به نظر من پرسش بیموردی هست هرکسی سواد کافی داشته باشه و علاقه هم داشته باشه دست به روشنگری میزنه خود به خود، لزوم و باید و نبایدی اینجا مطرح نیست.

   >دوم اینکه ندانم گرایی یا Agnosticism چه اشکالی داره؟ یا بهتر بگم آتئیسم چه ارجحیتی به ندانم گرایی داره؟یا صلا فرق بین این دوتا چیه؟
   کدومش بالاخره سه تا سوال جداست.

   >چرا مغز متفکری مثل اینشتین ، بجای اینکه خداناباور باشه ، ندانم گرا بود؟
   خوب نظرش این بوده نازنین، انیشتن در مورد دیدگاه های علمی اش هم اشتباهاتی مرتکب شده بود چه برسه به چیزی که ربط چندانی به تخصص وی نداشت. من یک نوشتار راجع به دیدگاه مرحوم انیشتن در مورد دین دارم گوگل کرده مطالعه بفرمایید.

   • خب هر سه تاشو پاسخ بده P:
    این اینشتین که خوار دنیا رو گائیده یعنی نمیدونسته که باید یک نظر قاطع در مورد خدا بده؟
    من فقط در حال تحقیق هستم استاد
    از سوال های من ِ جستوجوگر ، به حماقتم نتیجه گر نشو
    شما استاد مایی و باید ما رو راهنمایی کنی
    منم دلم میخواد خدا نداشته باشم
    چون خیلی ازش متنفرم
    پس شما هم ما رو در رهایی از این تنفر یاری کن

    • >این اینشتین که خوار دنیا رو گائیده یعنی نمیدونسته که باید یک نظر قاطع در مورد خدا بده؟

     انیشتن به صراحت گفته به خدای دارای شخصیت باورمند نیست، شخصیت داشتن یعنی هوشمند و مختار بودن. با این حساب تمام خدایانی که شما میشناسید مورد پذیرش وی نبوده اند. انیشتن به خدای اسپینوزا علاقه داشته، خدای اسپینوزا هم مجموعه تمام هستیست، متفاوت و نابرابر با خدای تمامی ادیان.

     از همه اینها گذشته دقت کنید که توسل به مرجعیت یک مغلطه است.

     من چندین نوشته در ارتباط با خدا دارم میتونید مطالعه کنید.

     • آرش جان
      من نخواستم از عقیده اینشتین به خدا نتیجه گیری کنم
      من فقط برام سوال پیش اومد این شخص با این هوش سرشار که زبانزد خاص و عامه و با اون نظریاتش چرا در مورد خدا اعلام موضع نکرده
      که شما جواب فرمودید
      من اهل مغلطه نیستم
      دارم مطالعه میکنم دوست من
      در ضمن اون تارنمای زندیق هم خوبه
      سپاس

     • من در ابتدی جوانی ا به خدای اسپینوزا ارادت داشتم بعد بی خدایی برام جذاب تر شد الان هم معتقدم صرفه نظر از اینکه خدا یا خداها از اول بوده اند یا نبوده اند (بگدریم که خود مفهوم اول و آخر جای بحث دارد) در نظام علت و معلولی ما خلق خدا اجتناب ناپذیر است یعنی همانطور که پدیداری ستارگان و کرات و حیات اجتناب ناپذیر است تبدیل حیات هوشمند به خدا هم اجتناب نا پذیر است. منتها برخلاف تصور این خدا آنقدر با هوش نیست موجودی مثل ما است و با صفات و تفکرات بشری (علت و معلولی) فقط ابزار و دانش خلق همه چیز را دارد و مرگ برایش نامفهوم حتی میتواند خودکشی هم کند ( شاید هم کرده و ما در مرحله بی خدایی هستیم و در انتظار خدای تازه) شاید هم در مرحله چند خدایی هستیم و خداها بعلت عدم رقابت با هم دلیلی بر حذف هم نمیبینند. بیشتر از این حال توضیح ندارم !

      • اینکه شما به چی اعتقاد دارید زیاد مهم نیست این مهمه که دارید قصه میبافید یا شواهد کافی ازش دارید یا نه.

       • البته که شواهدی در مورد تبدیل حیات به خدا موجود است. اونروزی که خدا بوجود میاد شروع به خلق ماده میکنه اونم از هیچ. البته کار عجیبی نیست نمونه اش انچه است که به نام بیگ بنگ نامیده میشود و مدام در حال تکرار است. البته تازه خدا نوع ماده ایی که تولید میکند با ماده ایی که خدا از اون ساخته شده فرق میکند (مثلا بار الکترون یک در صد میلیاردم متفاوت است) لذا جهان تولیدی با جهان ابتدایی کنشی نخواهد داشت بجز اینکه در انبساط فضا مشترکه. تصور کنید بالنی در حال انبساطه یه بالن کوجکتر (آنهم در حال انبساط) درون بالن اولی بوجود میاد . طبیعیه که ساکنان فرضی بالن دوم میزان انبساط بیشتری رو تجربه میکنند. این همون تجربه دانشمندان جهان ماست که وقتی دیدن تمام محاسبتشان در مورد انبساط جهان اشتباه است از سر ناچاری مدعی وجود انرزی و ماده تاریک شدند . میزان انبساط جهان به حدی است که جهان ما باید در میان میلیاردها بالن دیگر محصور باشه. خود ما هم وقتی خدا شدیم میتوانیم ایجاد جهان های دیگر کنیم. انبساط غیر قابل توجیه جهان هستی کاملا با این نظر تطابق داره. الان به این حرفها میخندی 10 سال دیگه صبر کن….

 34. بیشتر مطالب شما را خواندم
  تقریبا تمامی آنها در سایت askquran.ir پاسخگویی شده اند هرچند گاهی کیفیت پاسخها آنچنان مطلوب نیست

 35. امروز 125 هزار تومن قبض آب رو پرداخت کردم !
  خدا پدره یزیدو بیامرزه قدرشو ندونستیم!

 36. جالب اینه که در قسمت آمار سنی هرچه محدوده سنی کمتر می شود تعداد رای دهندگان بیشتر می شود. در ضمن نسبت آمار مرد به زن خیلی زیاد هست.

 37. يه عکس ديدم الان که يکى از قبايل تايلندى سالانه يه دختر زير 14 سال رو قربانى ميکنن!
  خيلى حالم بد شد.يه دقيقه گفتم اون بيچاره اول نوجوونى چه گناهى داشته؟آيا ما دوست داريم جاى اون باشيم؟
  البته تبعيض و آزار عليه در ميان فلاسفه و روشنفکران اسلامى نيز رايج است!
  خواستم بگم زندگى خيلى قشنگه اگه خودمون بخوايم.بياين زندگى رو به کام هم زهر نکنيم 😦

 38. ترکیه اومده رتبه ی سوم !!

 39. در سایت تبیان خوندم اگر همه چیز خالق دارد پس خالق خدا کیست?
  اونجا پاسخ داده بودند بر اساس قانون علیت
  همه علتها به یک علت ختم میشود
  ماده گرایان ان علت را ماده و فاقد علم و ارده میدونند اما خدا باوران ان علت نهایی را دارای علم و ارده و خدا میدانند
  اما هنوز به سوال پاسخ داده نشده
  فقط اومدن دو گروه معرفی کردن بی خدا ها و خدا باوران
  پس اون ماده داری علم یا فاقد علم از کجا اومده?

  • این دو ادعا غلطه

   «همه علتها به یک علت ختم میشود ماده گرایان ان علت را ماده و فاقد علم و ارده میدونند اما خدا باوران ان علت نهایی را دارای علم و ارده و خدا میدانند»

   بهتره گفته بشه بعضی خداباوران و بعضی بیخدایان، برای برخی کلاً علیت چیز موهومیست و چیزی به نام اصل یا قانون علیت نیز لزوماً درست نیست.

   امام غزالی و هیوم نیز دو شخصیت مهم تاریخ فلسفه هستند که علیت را نمیپذیرفتند، علیت موضوعی انتزاعیست اثباتی برای آن که مبتنی بر استقرا نباشد نمیتوان آورد. در استقرا نیز علت دیده میشود معلول نیز دیده میشود اما علیتی دیده نمیشود، ضرورتی میان تحقق معلول و علت قابل مشاهده یا اثبات نیست، لذا بر حسب «عادت» است که از تحقق علت، تحقق معلول را انتظار داریم.

   • استاد میشه بیشتر راهنمایی کنید؟ یعنی علیت فقط با استقراء اثبات میشه و این یقین آور نیست ،درسته؟

    • بله درسته، یکی از ایرادهایی که به براهین اثبات وجود خدا که مبتنی بر علیت هستند همین است،

     البته این نظر من است نسبت به علیت، و الا برخی فلاسفه مسلمان معتقد بوده اند که علیت قابل اثبات است با استدلالهای متافیزیکی، که از استدلالها یا بهتر بگویم استدلالنماها و متافیزیک بافیها باطل هستند.

     واژه «عادت» کلید واژه در دیدگاه های مخالف با علیت است، آنها علیت را مبتنی بر عادت میدانند، هیوم میگوید دلیل اینکه ما روابط علی بین اتفاقها قائل هستیم به دلیل عادت یا «Habit» است، مثلاً شما دیده اید که اگر چیزی را ول کنید می افتد، پس تکوین این مفهوم بر حسب عادت بوده.

     • ممنونم استاد…نوشتار اردشیر پاینده رو هم از وبسایتتون خوندم اونم خیلی کمک کرد .

     • یاد باد آن روزگاران
      یاد باد
      یاد مرحوم گفتگو دات کام بخیر
      نقد رد برهان علیت اردشیر پاینده

      • بانو ماهیگلی لطف بفرمایید اراجیف رو آپلود نکنید اینور اونور، توی یک وبلاگی چیزی بگذارید کسانی که بیکارند میروند میخونن. به دلیل اینکه من مسئولیت پخش فایلی که میتونه ویروسی باشه رو نمیخواهم بر عهده بگیرم. در ضمن شما خوبی نازنین؟ یک مدت مدیدی بود نبودید، هنوز مدافع تحجر و خرافات و خشونت افکار بیابانی هستید؟ سال 2013 شده نازنین بیا تا سال دیگه خودت رو یک مقدار آپگرید بفرمایید، دیگه بسته دیگه به هر حال…

       • بانو ماهیگلی لطف بفرمایید اراجیف رو آپلود نکنید اینور اونور، توی یک وبلاگی چیزی بگذارید کسانی که بیکارند میروند میخونن. به دلیل اینکه من مسئولیت پخش فایلی که میتونه ویروسی باشه رو نمیخواهم بر عهده بگیرم.

        چشم!!! درکت می کنم.
        به مرور میذارم اینجا:
        http://mahigoli.wordpress.com/

        مدت مدیدی بود نبودید،
        هر وقت بیکار میشم میخوام اراجیف بخونم میام اینجا!

        هنوز مدافع تحجر و خرافات و خشونت افکار بیابانی هستید؟
        به شدت و بسیار مصمم تر از گذشته

        سال 2013 شده نازنین بیا تا سال دیگه خودت رو یک مقدار آپگرید بفرمایید
        متاسفانه یا خوشبختانه هر چی گشتم هنوز ورژن جدیدی واسه آپگرید پیدا نکردم!

        • همین خشونت و زخم زبونهات ما رو کشته ماهیگلی نازنین، ورژن جدید پیدا نکردی یا عتیقه پسندی نازنین؟ وبلاگت مبارک، هروقت بیکار شدم هم نمیرم بخونم چون اوقات بیکاری را نیز میتوان مفید تر گذراند 🙂

         • مطلب جدیدی نیست
          اگه آرش بیخدای بدلی نباشی همشو سال 2009 خوندی
          و جوابی براش نداشتی!

          • من سال 2009 هم از اوقات بیکاریم استفاده بهینه میکردم 😉

          • خانم ماهيگلى، به راستى كه گذراندن وقت سر مطالب خام شما بس بيهوده است.
           نقد عليت در چند كلام ساده:
           ١.استدلال استقرايى است و چيزى را «ثابت» نميكند.
           ٢.نميتوان ثابت كرد تسلسل علل محال است.
           ٣.هيچ پيوندى ميان علت العلل (به فرض وجود) و صفات خداى اديان وجود ندارد.

          • جناب اگنوستیک
           1- اینجا محل مناسبی برای بحث کردن نیست، صاحب سایت هر وقت به بن بست برسه مطلب رو منتشر نمی کنه!
           2-آنچه که استقرایی است تعاقب و توالی پدیده هاست نه علیت که یک بحث صرفا عقلی است.
           3-ادامه بحث رو اگر حال داشتید می تونید در وبلاگ من یا هر محل مناسب دیگه ای دنبال کنید.
           4-قبلا هم به آرش گفتم که ماهی گلی ها هم نر دارند هم ماده و من از نوع اول هستم.
           5-آرش امانت رو رعایت کن.

          • اینجا جای بحث نیست درسته، به دلیل رشد بی رویه تعداد کامنت ها هم تصمیم بر این است که کامنت های کم کیفیت (حملات شخصی، سخنان بی ربط، حرفهای رکیک و…) منتشر نشوند، خوشتون نمیاد میتونید تشریف ببرید یک جای دیگه.

          • به جاى قصه نويسى مى تونستى همين جا بحث كنى آقاى ماهيگلى، ولى با توجه به وبلاگت و مطالبش حرفى براى گفتن ندارى. تو كه فلاسفه ى بزرگ غربى مثل زنده ياد راسل را خاك خورده مى دانى بهتر است پايه منبر آخوندهاى مغالطه گر بشينى… وقتم بيش از اين ارزش داره عزيز…
           در ضمن جناب وبلاگنويس، تو بايد اين را بفهمى كه صاحب بلاگ موظف نيست هر نظرى را تاييد كند…

          • خانمه نه آقا، زیادم حرفی برای گفتن نداره پرت و پلا میگه بعد میاد میگه جواب به پرت و پلاهای من نداری بدی من بردم هر هر هر 🙂

          • یعنی ایشون ماهی گلی همون 4کاف هستند؟ :))

          • خوبی جناب ملی گرا

          • شما رو میبینم بهترم. البته نه به ماهی گلی اعتماد داریم نه به اون آقای 4کاف 🙂
           فکر کردم بازنشست شدید

          • نه هنوز به شدت آویزون هست نازنین، دنبال اینجانب راه افتاده اینور آنور در فضای مجازی مکرراً تیکه و متلک می اندازد 🙂

          • شما رو میبینم بهترم.
           الحمدلله
           البته نه به ماهی گلی اعتماد داریم نه به اون آقای 4کاف
           اعتماد به چی؟ مگر ما قراره معامله کنیم؟
           فکر کردم بازنشست شدید
           مگه فکر کردن بازنشستگی داره؟
           Arash_Bikhoda،
           نه هنوز به شدت آویزون هست نازنین، دنبال اینجانب راه افتاده اینور آنور در فضای مجازی مکرراً تیکه و متلک می اندازد
           سالی یکی دوبار سر می زنم ببینم به موازت افزایش سنت، عقلت هم افزایش پیدا می کنه یا نه که خب متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده

          • بانو ماهی گلی شما لطف بفرمایید با توجه به اینکه معتقدید پیامبر اسلام سوار الاغ شده رفته آسمان و یک عرب موهومی هزار سالیست غیب شده از «عقل» صحبت نفرمایید و خود را مرجع تشخیص عقلانیت جهان هستی فرض نفرمایید.

           این تصویر بالای وبلاگ اینجانب را ملاحظه میفرمایید شش تن ماهی گلی هستند گیر افتاده در تنگ اسلامی، یکی پریده است غوطه ور در هوای آزادی و در حال شیرجه در تنگ اختصاصی خردگرایی، یک مقدار الهام بگیرید از این تصویر نازنین شما که خودتان نیز از آبزیان هستید.

          • جناب اس تاد!!!
           اگه یک کم عقلت رو به کار می گرفتی می فهمیدی ماهی هوازی نیست بلکه آبزیه لذا لازمه فورا برگرده پیش بقیه
           و الا …. بقیه شو خودت بهتر میدونی
           البته شاید!!!

          • ماهی نازنین،

           ولی آن ماهی دیگر پریده نازنین، طعم آزادی رو چشیده نمیتونه برگرده در آن زندان خبیث زندگی کنه که، مثل این میمونه که یک شخصی مثل پیامبر شما با شتر بره سر کار، بعد به یک بنتلی با سیستم خفن آپگرید کنه، دیگه نمیتونه برگرده پیش شتر که…

          • خب اشتباه کرده پریده! مرغ عشقه یا کفتر که پریده؟ ماهی جاش تو آبه یه تنگ محدود و بسته برا ماهی نه تنها بهتره بلکه حیاتیه
           ماهی بیرون آب می می ره! آرش بیخدا رو با دو دستا خودم کفن کنم راست می گم

          • منظور اینکه ما نه به آقای 4 کاف و نه به خانم ماهی گلی اعتماد نداریم. راستی چی از جون حضرت آرش بیخدا می خوای؟

      • پس ایشون همون kkkk ست!
       یادمه این آخریا در گفتگو با آب و تاب بسیار مشغول پیشگویی های نوستراداموسی بود مبنی بر سقوط قریب الوقوع پادشاهی عربستان و سپس ظهور مهدی موهوم lol
       21 دسامبر قیامت که نشد! برادران تروریست عربستانیشون هم که هنوز در مسند پادشاهی هستند و مهدی موهوم هم همچنان در ته چاه فاضلاب جمکران مشغول غنی سازی 🙂
       دیگه حدیث و روایت پیشگویانه ای نموند؟! lol

       • نازنین من یک مقدار دوستان لیگ 2 به پایین گفتگو رو یادم رفته من از گفتگو بیشتر دوستان لیگ 1 رو در یاد دارم.

 40. به سلامتی به مقام هفتم رسیدیم
  جای خمینی خالیه واقعا که نیست دست آورد اسلام رو ببینه
  آوورین آوورین

 41. اگه اینجوری مقایسه کنه همیشه آمریکا اول میشه
  چون جمعیت هر کشور رو در نظر نگرفته
  باید دید تو هر کشور چند درصد از مردم بیخدا هستند
  بعد مقایسه کنه

  • نازنین امریکای عزیز کلاً اول هست اینه که اشکالی نداره مقامها از مقام دوم آغاز میشه.

 42. ایران و ترکیه7‎ ve 9‎ ‎

  o.O

  غیر‎ ‎قابل‎ ‎باور

  • سلام
   چرا غیر قابل باور؟

   • راست میگه ماهی گلی غیر قابل باور نیست شعور ما خیلی زیاده نازنین با این همه تبلیغ و فشار برای چپانیدن اسلام چیزی غیر از این قابل انتظار نیست که ما در لیست ده کشور نخست بدرخشیم. بله اینجوریست!

 43. ما هم به عنوان اولین بی دین از بیابان های اطراف سیستان رای رو فرو کردیم باشد که مورد قبول ائمه و امام زمان و نایب بر حقش حضرت امام خامنه ای قرار گیرد ‎:-D‎

 44. جناب استاد…میتونم سوال کنم شما چرا تاحالا کتابی ننوشتید؟ یعنی چرا مجموعه مقالاتت رو مدون و تکمیل نمیکنی و بصورت کتاب در نمیاری، بنظرم شما شخصیت برجسته ای هستی، فکر نکنم هیچ شخصیت بی خدا و ضد اسلامی به اندازه شما درباره اسلام و تاریخش و قرآن آگاهی و مطالعه داشته باشه…اگر کتابی بنویسی نه تتها برای ایرانیان بلکه ترجمه های به زبان خارجی اون برای بقیه هم مفید خواهد بود و مطمئنم فروش فوق العاده ای میکنه (در کشورهای آزاد البته!)…راستش من اگر میزان آگاهی و قلم شما رو داشتم این دین رو برگردن خودم میدونستم که حتما یک کناب بنویسم و روشنگری کنم.

  • من قصد دارم کتاب بنویسم در آینده، البته کار آسونی نیست حتماً خودتون میدونید اگر اهل نوشتن باشید.
   من وقتی بازنشسته شدم میخوام چهار پنجتا کتاب خفن بنویسم برای نسلهای آینده باقی بمونه. فعلاً که مشغولیم.

   • آرش من یه دایی داشتم حرف تورو می زد.
    ولاکن فرستادنش ملیون ها سال دیگه الکل بشه یا دستمال توالت… اگه پرتغالش نکنن.
    همیشه برا احتیاط یه پیشنویس از اون افکار خفنت بذار.

    بعد آتئیستا مثه شریعتی ازت نقل قول بگن؟:-j
    غلط کردم نمی خواد.

   • استاد واقعا کتاب خواهی نوشت؟ من که بسیار مشتاقم این اتفاق بیفته !!!

 45. استاد شما خودتون یادتون نره !!! فقط یک بحثی ..گویا نوشتین اونجا ایرانی ها اسرائیل رو به رسمیت شناختن؟ یه همچین سوالی اونجا پ چرا از من کسی نپرسید؟ منم موافقم با اسرائیل ولی اونجا همچین بحثی مطرح نبود !

 46. آقا ما یه چی بگیم؟
  یعنی یه چیز بگیم؟
  ما یک atheist یعنی بی خدا داریم و یک Irreligion یعنی بی دین داریم
  ما الان توی level بی دین هستیم
  شما یکم مقالات و اینجور صحبتها در اختیار ما بذار که به atheist ارتقاء سطح پیدا کنیم
  یکم واضح تر بگم ؛ ببین من کلا بی دین هستم ، یعنی از اول تا آخر مادر هر چی ادیان گ*ائ*دم
  ببخشید از این کلمات استفاده میکنما ، بخاطر محسوس تر شدن کلام بود
  ولی یه جواریی به خدا فکر میکنم
  نه اینکه ازش بترسم یا این صحبتا ها
  نخیر!!!
  حتی حاضر بر فرض بش*اش*م تو صورتش
  یعنی تا این حد ازش نمیهراسم
  به بهشت و جهنم هم فکر نمیکنم
  به شیطان و اینجور کوفت و زهر مار ها هم اعتقاد ندارم
  معجزات رو هم قبول ندارم
  چون اگر اینجوری بود ، الان باید دیوید کاپرفیلد یا کریس آنجل هم پیامبر میشدند
  ولی خب یه عجایبی هست که من ازش سر در نمیارم
  مثل کهکشان ها
  مثل ستاره ها
  و همه علوم مختلف
  دیگه نمیدونم چه توضیحی بدم
  اگر مقدور هست ما را به راه خود ارشاد نمایید
  راستی آیا من به عنوان بی دین میتونم برم توی سایت بیخدایان رای بدم یا نه؟ (این قسمت جدی است)
  یه وخ رای اشتباه بدیم پسفردا روز قیامت چی جواب بدیم:)) (این قسمت مزاح بود)
  با سپاس

  • من چندین نوشتار راجع به چیستی خدا و نقد برهانهای خداباوری و در تشریح براهین بیخدایی دارم تشریف ببرید در زندیق کریم مطالعه بفرمایید. Irreligion هم نیست Irreligious هست که البته زیاد رایج نیست non-religious بفرمایید بهتر است.

   • چشم
    حتما خدمت میرسم و مطالعه خواهم کرد
    ببخشید دیگه اطلاعاتمون کمه و تشنه حقیقت !
    اگر اصطلاحات رو اشتباه بکار بردیم شما عفو بفرمائید
    در پناه امام نقی باشید ; )

   • آرش جان
    من رفتم و زندیق رو از ابتدا دارم میخونم
    از اول شروع کردم و دارم به مرور زمان جلو میرم
    مهمترین چیزی که تا الان یاد گرفتم این بوده که باید به همه چیز شک کرد
    من به خوندن ادامه خواهم داد
    ولی بین این همه دیندار که دارم باهاشون زندگی میکنم ، هرموقع حرف میزنم فکر میکنند من دیوونه هستم
    اصلا اشکالی نداره ها
    ولی میترسم به من آسیب بزنند

    • خوب مگه مجبوری نازنین با آدمهای مذهبی راجع به این چیزها حرف بزنی؟
     زندگیت رو بکن!

     • درست میفرمائید شما
      بیخیال این موضوع!
      من داشتم توی وبلاگ گمنامیان یه مطلب درباره آتئیست ها میخوندم متوجه یک نکته جالب شدم
      اینکه آتئیست ها هیچ راه و روش و قانون یکسان و سراسری ندارند
      به این نتیجه رسیدم که اگر یک قانون یا یک راه و رسم مشخص و واحد براشون تعیین بشه ، دقیقا یعنی «دین» براشون تعریف کردیم و این همون چیزیه که اصل بیخدایی رو نابود میکنه
      بیخدایی یعنی مطالعه
      یعنی جستجو

 47. با سلام و ارزوی موففقیت به شما دوست گرامی و تشکر از سایت خوبه شما که تو این دور زمونه که کشور ما را را جهل و نادانی فرا گرفته و ول کن هم نیست و متا سفانه یک عده زیادی از مردم هم دنبال این جهل و نادانی هستند و با شدت تمام دفاع میکنند و ادمای مثل ما هم در اقلیت هستیم و با یک حرف جزی محکوم و به قول خودشان مرتد حساب کرده و ریختن خون ما را حلال میدانند
  زبان ادم واقعا کوتاه هسا که چه بگوید
  با تشکر ودرود به شما
  امیر از ایران زمین

 48. در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۲۱:۲۸‏، «وبلاگ رسمی آرش بیخدا»‏ نوشت:

  > ** > Arash_Bikhoda posted: «یا ایها الکافرون، گروهی از برادران بیدینیمان > پروژه ای را آغاز کرده اند برای سرشماری برادران و خواهران اهل بیخدایی اگر > تابحال در آن شرکت نکØ»

 49. اقا ارش شما هم معلوم نیست با خودتون درگیرین یا زود قضاوت میکنین یا شایدم بدگمانین
  اول وبلاگتون گفتین لحن کلامتون اینجا در این وبلاگ عامیانه ست خوب منم عامیانه صحبت میکنم نمیدونم چرا متوجه نمیشین
  و نظر م رو حذف کردین یعنی پاسخ ندادین
  که چرا بیخدا بدون در جوامع علاوه برانگ کافر بودن نوعی فحش تلقی میگردد?
  من جمله توهین به امامان شیعه نشانه حرامزاده بودن است و حتی عجیبتر خون دماغ شدن بچه شیر خوار در حرمین معصومین اثباتی ست بر حرامزاده بودن ان فرزندو ….
  لذا برخی بر این باور شک و حتی نه ارتداد از دین را مخفی نگه داشته تا به انها نگویند حرامزاده
  شما میگویید سوالات سطخی را پاسخ نگفته اما همین مسایل سطحی ست که باعث شده تحقیق و تفحص و ازدی درونی از ادمیت گرفته شود
  نمونه ان در میان تعصبیون ان است
  که حتی اهل سنت شیعیان را صیغه زاده میدانند
  لذا عربهای سنی از بیم انکه حرامزاده نشوند تدبیر و اندیشه در دین را بر خود حرام نموده اند تا مبادا شیعه شوند و به انها حرامزاده گویند
  انان که میدانند میدانند که شیعه بر وجهه عقل منطبق است لذا احتمال کافر شدن ان بیش از اهل سنت است
  هر ساله امارهایی تاکید و موید بر این کفر شیعیان دارد
  از ان حیص میتوان به سایتی که معرفی نمودید اشاره نمود
  که در ان نامی از کشورهای عربی سنی دیده نمیشود
  اگر در حد توان خویش میبینید به سوالات سطحی پاسخ دهید که بسیار مهمتر از سوالات کلی ست
  و من البشاره التوفیق

  • من پاسخ زیادی ندارم بدم نازنین به این جور چیزها، چیه سوالتون دقیقاً؟ چرا کافر بودن بعنوان فحش تلقی میشه بین مسلمانها؟
   بخاطر اینکه دین داشتن براشون بعنوان یک ارزش حساب میاد دیگه، مثل اینه که بین ما بیخداها خداباورها گاهی اوقات خداباوران شاسکول تلقی میشوند.

 50. فکر کنم اولین اگونستیکی هستم که از یکی روستاهای کوهستانی شمال ایران رای دادم:)

 51. labbayyyka alaarash! 😀

هرچه میخواهد دل تنگت (اگر بدرد بخور هست البته) بگو.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: