من دوست دارم به خدا باور داشته باشم

دوستی در کامنتها نوشته بود:

«من دوست دارم به چیزی[خدا] ایمان داشته باشم یک جور احساس پشتوانه میکنم»

نخست اینکه من فکر میکنم این دوستمان تنها خداباوری نیست که دوست دارد خدا وجود داشته باشد، به نظر شخصی من بقیه خداباوران نیز از روی همین دوست داشتن است که وجود خدا را ابتدا میپذیرند، سپس برای توجیه این باور دلایل غلطی را نیز برای خود دست و پا میکنند.

اما واقعیتی مهمتر و جالبتر این از ویژگی انسان است که انسان سرانجام آنچه دوست دارد را باور میکند. شاید به این دلیل ساده که ما وقت برای دانستن همه چیز نداریم، و نمیتوانیم همه چیز را بدانیم این است که برای گذران زندگی مجبوریم به درست بودن چیزهایی ایمان بیاوریم، به عبارت دقیق تر بر اساس آمار گذشته، احتمالاتی برای آینده در نظر بگیریم و همچنین روحیه خود را برای بدست آوردن آنچه احتمال تحققش را میدهیم قویتر کنیم.

برای نمونه شما هروقت از خانه برای رسیدن به جایی خارج میشوید، به این دلیل است که ایمان دارید به آنجا خواهید رسید، این واقعیت که ممکن است در راه تصادف کنید، نباید شما را در خانه حبس کند برای همین چون قبلاً بسیار پیش آمده است که شما به مقصد برسید، از خانه خارج میشوید و برای اینکه نباید در راه فقط به این فکر کنید که تصادف نکنید، مجبورید ایمان بیاورید که خواهید رسید.

اما در همین وضعیت، اگر روزی وسیله ای کشف شود، که با استفاده از آن شما بتوانید احتمال تصادف را از بین ببرید یا بسیار کم کنید، من فکر میکنم همه ما از آن استفاده خواهیم کرد، تا این نگرانی را از بین ببریم. برای همین زیاد لازم به توضیح نیست که چرا نسل جدید بعضی از ماشینها حسگرهایی برای جلوگیری از تصادف دارند.

ولی به هر روی انسان دارای خرد است، این است که گاهی اتفاقاتی برای ما می افتد که ایمانمان نسبت به برخی چیزهایی که بر اساس قاعده بالا تحصیل شده است را در ذهنمان به زیر سوال میبرد و شکی که پدید می آید کنجکاوی ما را نیز تحریک میکند.

شاید دلیل اینکه این دوستمان این مسئله را برای من مطرح میکند این است که او نیز درون خود میداند که خدا یا بالاخره وجود دارد یا ندارد، و اینکه ما دوست داشته باشیم وجود داشته باشد یا نداشته باشد چندان اهمیت ندارد، چون شاید من دوست داشته باشم نخستین کسی باشم که پا روی کره ماه گذاشته است، آیا این کافی است تا من فرض کنم که چنین بوده است و تمام زندگی خود را بر این اساس پیش ببرم؟

مسئله مهم دیگری که در اینجا مطرح است این است که در تاریخ و جغرافیایی که ما در آن ظهور کرده ایم، به ما آموخته اند که باور به خدا برای انسان آرامش می آورد، حال آنکه اگر چند هزار کیلومتر آنطرف تر در چین به دنیا می آمدیم شاید تا در نخستین برخورد با فرهنگی بیگانه، هرگز حتی نام خدا را نیز نمیشنویدیم.

در خدای حفره ها توضیح داده بودم که خدا چگونه حفره ها را پر میکند، استفاده ابزاری این دوست و دیگر دوستان از خدا برای رسیدن به آرامش، مصداقی از همان قضیه است. اما مهمترین مسئله ای که برای اشاره به آن من این پرسش را پاسخ میدهم، این است که راه رسیدن به آرامش و شادی این نیست. شاید شما فکر میکنید آرامش دارید، ولی در واقع ندارید، شایدهم آرامش دارید، که امیدوارم داشته باشید، اما دلیل آرامشی که دارید باور شما به خدا نیست.

بنابر این پرسشی که در اینجا مطرح میشود، و شاید بزرگترین پرسش زندگی بشر باشد، این باشد که چگونه میتوان آرامش را کسب کرد؟

ایکاش این پرسش پاسخی کوتاه میداشت که من همین اکنون آنرا به شما میدادم اما این پرسش خود موضوعی بسیار گسترده است، آموختن در مورد آن آغازی دارد و من فکر میکنم این مجموعه ویدیویی آغاز بسیار خوبی باشد:

http://www.pbs.org/thisemotionallife

Advertisements

32 پاسخ

 1. درود بر ارش چند وقت پیش یک ویدیو از یک اقایی دیدم که میگه علم با خودش در تناقضه که توی این لینک هم هست ایا واقعا اصلا میشه علم با خودش در تناقض باشه ممنون اگه جوابمو بدین http://www.aparat.com/v/3VQ05

  • من این ویدیو رو ندیدم، حرف این آقا اینه که علم با خودش تناقض داره بنابر این بیایید عقل رو بیاندازیم توی سطل آشغال و ببینیم ۱۴ تازی چه گفته اند؟

 2. اسم فیلم This emotional Life هستش

  تو صفحه زیر لینک تورنت وجود داره میتونید بی دردسر دانلود کنید

  http://thepiratebay.se/search/This%20Emotional%20Life/0/99/0

 3. درود
  ارش این فیلمی که اخرش گذاشتی کجاست؟!
  تو نظرات گفتی بریم ازاد سرچ کنیم؟اسم فیلم چیه؟

 4. سلام
  بعید میدونم دلیل این که دلم میخواد خدا باشه رو در ارامش بیابم

  بیشتر ارامش رو با گوش دادن به موسیقی یا دیدن طبیعت پر اب احساس کردم

  شاید دلیلش مثل تلقین برای ایجاد احساس قدرت و انرژی باشه

  مثلا چطور روانشناسان میگن صبح که بلند میشین بگین چه صبح عالی امروز پر ار انرژی ام و…

  فکر میکنم دلیل اینکه میخوام اعتقاد داشته باشم خدایی وجود داره همین تلقین کردن به خودم برای ایجاد احساسات و یا انرژیهای مثبته

  ولی دیگه تا حدودایی نتیجه گرفتم چه بخوام چه نخوام خدا باور بودن از جنبه مذهبی نیستم

  چون مثلا خیال کردم صد سال دیگه نه پانصد سال دیگه که اونموقع شاید نیمی ربات نیمی انسان باشند یا رباتها که در زندگی ادم میان دیگه برای اونا مفاهیمی مثل گناه و ثواب و بهشت و جهنم که برای یک ربات معنا نداره

  پس خود به خود خدا هم از مغز ادمها و رباتها حذف خواهد شد

  راستی در رابطه با وجدان و عذاب وجدان و نفش اون در ایجاد تصورات الهی میتونین توضیحی یا مقاله ای مثل همین خدای حفره ها بهم معرفی کنین?

  ولی من سعی میکنم در زندگیم تعصبی نباشم و اگر ببینم چیزی درست باشه بپذیرم

  ریاضی درستکه کامل اثبات شده ست اما به نظرم کاملا قابل اعتماد نیست مثلا شما با این برهان ریاضی موافقین?

  بر اساس برهان نقض

  ما میخوایم اثبات کنیم خدا وجود داره بنابراین میام اثبات میکنیم خدا وجود نداره اگر جواب درست در اومد پس برهان نقض رد میشه و اثبات میشه خدا وجود داره

  برای اینکه اثبات کنیم خدا وجود نداره از وبلاگ ارش بیخدا استفاده میکنیم دلایل رو بخونیم میبینیم درسته و خدا وجود نداره

  بنابراین برهان نقض رد میشه و اثبات شد خدا وجود داره

  خودتون میدونید این روش برای حل مسایل پیچیده ریاضی استفاده میشه

  واسه همینه میگم خیلی تعصب به چیزی یا حتی ریاضی با اون همه عظمتش ندارم
  ممنون سرتون رو درد اوردم ببخشید

  • >ما میخوایم اثبات کنیم خدا وجود داره بنابراین میام اثبات میکنیم خدا وجود نداره اگر جواب درست در اومد پس برهان نقض رد میشه و اثبات میشه خدا وجود داره

   کاملاً طبیعی هست که کسی که فکر میکنه منطق را شکست داده تعصب هم نداشته باشه، تعصب نداشتن چیز خوبیه نازنین ولی یک چیزی که من به شما توصیه میکنم این هست که وقتی به این نتیجه میرسید که یکی از اصول منطق یا ریاضی غلط هست، 99.9999999999999999999999999999999999999% احتمال بدهید که آنرا درست نفهمیده اید، و سعی کنید آنرا درست بفهمید نه اینکه آنرا بعنوان درس اخلاقی غلط برای دیگران تعریف کنید.

   جدا از این، این اکتشافات رو بهتره اول با چند تا آدم مثل معلم ریاضی دبیرستان یا حتی راهنمایی در میان بگذارید اگر قانع نشدید بعد بطور عمومی در اختیار بشریت قرار بدهید.

   یک مقدار بیشتر توضیح بدهید راجع به این اثبات غلط بودن برهان نظم که من بتوانم ببینم این خطا از شماست یا واقعاً ما در این لحظه شاهد بزرگترین دگرگونی فکری در تاریخ بشر هستیم.

 5. پروفسور مسعود انصاری اخیرا چند برنامه در شبکه ایران آریایی اجرا کردند که مطمئنا برای بسیاری هموطنان و هم زبانان جالب خواهد بود(به خصوص که تنها برنامه به درد بخوری است که از این شبکه متعلق به جوجه سلطنت طلبها پخش شده).
  فرکانس و مشخصات شبکه ایران آریایی بر روی ماهواره یوتل ست
  frequency 10751
  sym 22000
  fec 3\4
  polarization H

 6. jتا زمانی که تعریف درستی اخدا نداشته باشیم بحث ها به هیچ جا نمیرسه.یه تعریفی باشه که همه قبول کنند.بعد ببینیم هست یا نیست

 7. به نام یزدان بخشاینده بخشا
  درود
  من کاملا به خدا ایمان دارم
  یکی از بهترین منابعی که می‌تونید در مورد خدا تحقیق کنید بخش توحید از کتاب اصول کافی جلد یک و کتاب توحید مفضل هست
  اینی هم که این دوستمون گفتند : من به چیزی باید اعتقاد داشته باشم چیز درستی نیست چون انسان می‌تونه به شتر هم ایمان داشته باشه در حالی که این به دردی نمی‌خوره
  ما اگه باور نکنیم که خدا واقعا هست پس ایمان به او به چه دردی می‌خوره ؟ می‌تونیم به جاش به یوتیوب ایمان داشته باشیم!
  من قصد دارم دامینی رو از وردپرس بخرم و موضوع سایتم هم مذهبی و اجتماعی و دینی خواهد بود
  اونجا پاسخ‌های زیادی به شما و همکیشانتان خواهم داد یعنی بحث خواهیم کرد
  فعلا بدرود شما

  • >یکی از بهترین منابعی که می‌تونید در مورد خدا تحقیق کنید بخش توحید از کتاب اصول کافی جلد یک و کتاب توحید مفضل هست

   >من قصد دارم دامینی رو از وردپرس بخرم و موضوع سایتم هم مذهبی و اجتماعی و دینی خواهد بود
   اونجا پاسخ‌های زیادی به شما و همکیشانتان خواهم داد یعنی بحث خواهیم کرد

   خیلی خوب هست نازنین شما یک وبلاگ باز کنید و مطالب این دو تا کتاب را در آنجا بنویسید کار ما را هم آسان میکنید.
   اگر خواستید من با اربابان صهیونیستم صحبت کنم یک پول کلانی هم برای شما برای این خدمت بزرگ بدهند…

 8. سلام بر دوستان
  کتاب نایاب (درسهایی درباره اسلام)_از ایگناس گلدزیهر خاورشناس مشهور مجار که توسط علینقی منزوی به فارسی ترجمه شده است _را به سختی به دست آوردم
  حال میخواستم بدانم کسی از دوستان داوطلب میشود که آن را تایپ کند و در اختیار عموم قرار دهد
  با سپاس فراوان

  • ساناز گرامی

   فکر نمیکنم کسی حوصله تایپ داشته باشه ولی میتونید اسکنش کنید و این خود کافیست

 9. من هر وقت حالم میگیره میام اینجا . صاحبخونه بدی ندارد درب خونش بروی همه بازه هر چند درک کارش برام مشکله . حدس من اینه که آرش ابتدا مذهبی بوده بعد کافر شده بخاطر این خمیرمایه اش با منی که ذاتا بی اعتقاد بدنیا آمده فرق میکنه.

 10. ارش جان این دو سه پست اخرت بیشتر از ان جهت که پاسخی به پرسشهای عموما عامیانه در مورد خدا و خداباوری و ماوراء طبیعه بود،واقعا جالب بودند.دست مریزاد…
  پاسخ این باور دوستمون تو چند پست پیش در رابطه با سخن پرمغز راسل فقید اومده بود.و به واقع هم واقعیت ان چیزی نیست که ما دوست داریم،بلکه ان چیزی است که هست.
  البته من به نظر و آراء سعدی کاری ندارم ولی چکیده و کلیت گلستان و بوستان سعدی او به طور جدا گانه در دو چیز خلاصه میشود: واقعیت به معنای انچه که هست و حقیقت به معنای انچه که باید باشد(البته طبق نظر خود ایشان).ولی در کل،امور قرار نیست همیشه انگونه که ما میپنسدیم پیش بروند.
  ادم برای سرپوش گذاشتن بر روی ضعفهاش به غیر از خدا میتونه به هزار باور خیالی و غیر واقعی دیگر هم معتقد باشه.مثلا من بارها تو اینترنت دیدم که یک عده ضعیف مفلوک گفتند که انسان و فانی بودن ما رو بی ارزش و ناتوان کرده،ما میخواهیم خون اشام بشیم و قدرت و برتریت خودمون رو بدست بیاریم و بی نیاز از هر چیز خاصی باشیم که انسان رو ضعیف میکنه! این حقیرها هم یه جور دیگه میخوان ضعفهاشون رو رفع و رجوع کنند.
  دعا و توسل به خدا و هرچیز خیالی دیگه نشان دهنده ضعف یک عده از ادمها در مقابله با مشکلاتشون و عدم اتکا به نفسشونه.وگرنه چرا این همه ادم بیخدا علی رغم همه مشکلات با اعتماد به قدرت و توانایی هاشون و امید به اینده، خودشون رو از مشکلات رها کردن و به موفقیتهای بزرگی دست پیدا کردند؟(یه نمونه که همه میشناسن براد پیت،که خودش میگه زمانی که بیست بیست و پنج سالش بود دچار افسردگی بود و بارها به خودکشی فکر کرده بود و یه پاپاسی هم پول نداشت.اما الان یه بازیگر موفق و گیشه گشاست و هزار جور موفقیت دیگه بدست اورده).
  خدا در واقع فقط یک اسمه.غول چراغ جادو هم یه اسمه.ولی بخشی از اعمال اینها اشتراک معناداری با هم دارند(تکیه گاه و براوردکننده اسان ارزوهای دست نیافتنی).خدا ترکیبی از همه چیزهای خوشگل و البته ترسناکی است که یک عده ادم فرصت طلب از افسانه ها و اسطوره های مختلف از جوامع مختلف جمع کردند و در نهایت اون رو به خورد ملت از همه جا بیخبر دادند.ولی اعتقاد به اونها در قرن بیست و یک واقعا مسخره است.احتمالا خیلی از پیغمبران(به خصوص خود ان رسول بیابنگرد)حتی فکرشم نمیکردن که هزار و چهارصد سال بعد هنوز هم باشند کسانی که پیرو راه خونین و جاهلانه انها باشند.

 11. پولاد ؛جان؟ نفهمیدم 😦

 12. مژده بهتون بدم که خدا با مریم مقدس در کوئینزلند استرالیا حلول کرده و دباره زنده شده اند و به مردم آموزش میدن.ویدئوی زیر را ببینید واقعا مسخره است مرتیکه خجالت نمیکشه میگه من خدا هستم دباره زنده شدم برای هدایت بشر

 13. الان داشتم پست های بچه های کمپین «یاد آوری امام نقی به شیعیان» رو میخوندم بعد یکی با اسم کاربر Taghut Setiz چند تا کامنت گذاشته بود، فک کردم شاید همونی باشه که توی وبلاگت کامنت میذاشت.

  Taghut Setiz: به خدا اگر اینها به اندازه بادمجان شعور داشتند الان در رکاب آقا امام خامنه ای بودند. بنا به حدیث معتبری از آقا امام صادق (ص) بادمجان اولین درختی بود که به الله ایمان آورد.
  Taghut Setiz: علی آقا داوری عزیز ضد تبلیغ کجا بود؟ وقتی حضرت رسول الله (ص) بفرمایند بادمجان درخت است دیگر بوته نیست بلکه درخت است.

  اگه ادمین پاکش نکنه:

 14. آخ جووووووون !!!! ايول آرش خيلي باحاله اين جوري كه ما ميتونيم پرسش و پاسخ داشته باشيم تو وبلاگت
  يه سوال دارم كه پاسخ دقيقي براش پيدا نكردم :

  ” وَ یَطُوفُ عَلَیْهِمْ غِلْمانٌ لَهُمْ کَأَنَّهُمْ لُؤْلُؤٌ مَکْنُونٌ”. تو اين آيه غلمان دقيقاً به معني چيه ؟!؟ غلام ها ؟! غلامان نوجوان ؟!؟ يا ميتونند غلامان سالخورده هم باشند ؟!؟
  بعد اون عليهم منظورش مومنان مذكر هستند !؟! يا ايشان شامل مومنات و مونثها هم ميشه ؟!؟
  آخريش هم : آيا تو بهشت ( فقط قرآن رو كار دارم نه حديث و تاريخ و اينا) وعده اي به عنوان پاداش به زنان مومنه داده شده يا نه !؟!
  بينهايت سپاسگزارم و برات پيروزي و تندرستي آرزو ميكنم

  • >تو اين آيه غلمان دقيقاً به معني چيه
   پسر بچه، توجه داشته باشید که در اینجا به زیبایی آنها نیز اشاره شده است، یعنی اینها فقط گارسونهای بهشت نیستند بلکه بچه خوشگل های بهشت هستند برای مسلمانان

   > يا ميتونند غلامان سالخورده هم باشند ؟!؟
   خیر

   >بعد اون عليهم منظورش مومنان مذكر هستند
   علیهم یعنی آنها (جمع مذکر)، اگر برای زنان بود میشد علیهن

   >يا ايشان شامل مومنات و مونثها هم ميشه ؟!؟
   از نظر دستور زبان عربی میتونه باشه، وقتی جمعی مخلوط از مذکر و مونث وجود داشته باشد میتوان از آنها با ضمایر جمع مذکر نیز یاد کرد، ولی دستور زبان عربی تنها ملاک تفسیر قرآن نیست، برای همین هیچ مفسر سرشناسی غلمان را برای زنان در نظر نگرفته است تا آنجا که من میدانم.

   >آخريش هم : آيا تو بهشت ( فقط قرآن رو كار دارم نه حديث و تاريخ و اينا) وعده اي به عنوان پاداش به زنان مومنه داده شده يا نه !؟!
   خیر به هیچ عنوان، زنان اصولاً در اسلام آدم به حساب نمی آیند، حتی وقتی الله میخواهد در مورد زنان چیزی بگوید به مردان میگوید که به زنان بگویید!

   در مورد وضعیت زنان در بهشت هیچ سخنی در قرآن نیست.

 15. کاملاً واضحه که مطالعات نداشتی. آقای خردگرا فلسفه و منطق بخون جواب سوالاتتو بگیر

 16. به من گفتند ایا ممکن است این جهان با عظمت خودبخود بوجود امده باشد گفتم نه و خدارا قبول کردم انوقت گفتند ایا ممکن است خدا مارا بی هدف و بازیچه خلق کرده باشد گفتم نه و بهشت و جهنم و حیات جاودانه را قبول کردم بعد گفتند ایا خدا مارا دراین دنیا بحال خود رها کرده گفتم نه و پیامبران و امامان و شیخ و شیوخ واخوند و ولی فقیه را قبول نمودم بعد گفتند ایا می توان به زبان و دل چیزی را قبول داشت و به ان عمل نکرد گفتم نه انوقت مرا خواباندند و شیشه نوشابه درمن سپوختند حالا من خدا را قبول نمیکنم چون می دونم اخرش شیشه نوشابست ولی شما خود مختارید خدا را قبول کنید یا نکنید.

 17. دانلود کل ویدئوهای صفحه من خدا هستم. بسیار زیبا و جالبه:
  http://www.mediafire.com/?7g16ulp27vpkz

 18. من هم دوست دارم هرچیزی بجز خدای واحد که سرچشمه همه بدبختیهاست وجودداشته باشد

 19. وجود خداوند حقیقت قطعی الثبوت و واقعیت غیرقابل انکار است توکہ سفسطہ میکنی ازکاہ ‏،کوہ میسازی میگی دوستمان ازینکہ خدارو دوست دارد بہ آن ایمان دارد ‏.این حقیقت است کہ خدارو دوست داشتہ باشی ویانداشتہ باشی او وجود دارد.اگہ قضیہ روبرعکس کنیم میشہ‏(آرش بیخدا خدارو دوست ندارد ازین جھت بگمان خام خود فکرمی کند خداوجود ندارد‏)آرش ‏…..‏ عصبانی نشوی من درمورکسی پیش داوری نمیکنم ونہ حق دارم این خودت بودی غیرمستقیم برخودقضاوت کردی.‏ واقعآ ھر خداباور بخصوص یک مسلمان دوست ‏،مددگار،کارساز ‏،کسیکہ نسبت بہ ھمہ مھربانتر است حتی نسبت بہ پدرومادر بلکہ چندین مراتب بیشتر ‏……………وغیرہ اوصاف نیکو وعالی کہ بہ ذات اقدس شان میزیبد خلص کلام از خداوند ج کسی نزدیک تر وفرح انگیزتربکسی کہ بخدا عقیدہ داردنیست ‏.‏ دوستمان تنھا یک صفت نیکو خداوند رو اظھار کرد الحق کہ چنین ھم است بایاد خدا دلھا آرام میشود وانسان ھرچند دچارمشکل باشد و وقتیکہ خدا بیادش میآید احساس آرامش میکند وتوھمین یکی رو ازماکم داری کہ اینقدر مشوش بیحال ھستی ھرچندبظاھر خودتو شادجلوہ بدی ھمینجور نیست آرش ….‏!‏‏!‏‏!‏‏!‏‏!‏‏!‏‏!‏‏!‏‏!‏؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 20. آقا آرش پست نمیذارن;) وقتی هم میذارن دوقلو سه قلو میزاین ^_^
  آره من هم با شما هم عقیده ام
  کللن ما آدما هر کدوممون دنبال چیزی بنام آرامش هستیم ..حتی من دوستایی دارم که برای رسیدن به آرامش سراغ استاد و مریدبازی میرن ، استاد اخلاقمان میگه برای رسیدن به آرامش بایستی هر چهارشنبه به اهل بیت توسل کنید و 204 تا ذکر یا من له حضور بگید ..
  اما من تا حالا چیزی به اسم آرامش را تجربه نکرده ام ):((
  آرش میشه لطف کنی چیکده اون چیزی که گذاشتی رو بنویسی با تل نمیشه دید..برای فقیر فقرا تخفیف بده دیگه ما که 2،3هزار دلار نداریم که بهت بدیم تا خواسته ی ما رو بنویسی:)) یه چیز دیگه بخواه

  • طلبہ جان .‏ آرش تنھا یک درخواست ازت کرد ‏‏(اونم مثل ‏ تعارف چای سمرقندی‏)خیلی زیادھم جدی نگیر آخہ آزادی بیان است چطور کنیم نمیشہ کسی رو چپ کرد حداقل میتونیم بگیم کہ گفتھات اشتباہ است

  • فیلم رو میتونید جستجو کنید روی سایتهای مختلف هست، میتونید رایگان آنرا تماشا کنید. خلاصه کردنش کار آسانی نیست به قضیه از چندین زاویه نگاه میکند و کاری بسیار حرفه ای است که دست بردن در آن از کیفتش می کاهد.

هرچه میخواهد دل تنگت (اگر بدرد بخور هست البته) بگو.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: