آخوند و آزادیخواهی

آزادیخواه آزادیخواه نیست مگر آزادی را برای همگان بخواهد…

خیلی از کسانی که در انقلاب اسلامی نقش داشتند، یا با آن همسو بودند مثل آقای بنی صدر و آقای سروش، و حتی مسعود رجوی، وقتی به گذشته خودشون اشاره میکنند، بزرگترین اشتباه خودشون در آن سالها را اعتماد به روحانیت و بطور ویژه اعتماد به خمینی میدانند.

من اصولاً اعتماد کردن به «اعتماد» را کار نابخردانه ای میدانم بخصوص در امر سیاست، روش درست برخورد این است که شما چهارچوبها و روالهایی وضع کنید که نیازی به اعتماد کردن نباشد، سیستمی بوجود بیاورید که خود به خود نیاز به اعتماد را از بین ببرد، مثل نیاز به انتخاب شدن مجدد در یک دوره زمانی کوتاه.

ولی جدا از این حالا اگر کار بخواهد به اعتماد کردن هم بکشد، آیا براستی تمام تاریخ بشر، نشاندهنده این واقعیت مهم نیست که اعتماد کردن به روحانیون حالا از هر کیش و دینی که باشند کاری مخرب و ابلهانه است؟ کدام طبقه اجتماعی در طول تاریخ بدنامتر از طبقه روحانیون است؟

کسی که این درس بزرگ را از مطالعه تاریخ سیاه اروپا، و حتی تاریخ خودمان نگرفته است، و یکی از مضامین اصلی آثار ادبی بزرگان ما که به ما آموختند زاهد و ملا و فقیه نه تنها موجودات قابل اعتمادی نیستند بلکه از فرومایه ترین انسانها هستند را نادیده گرفته است، و این واقعیت را نمیدانسته اسند، پس چه میدانستند؟ واقعیت دیگر این است که این افراد تنها انقلابی بودند، چندان دارای تفکر سیاسی نبودند، و حتی گاهی مکاتب سیاسی من در آوردی خاص خود را داشته و هنوز هم دارند!

آقای بنی صدر برای نمونه بگونه ای راجع به خطای خود سخن میگوید که انگار خطایی حاشیه ای و کوچک در حد لنگه به لنگه پوشیدن جوراب بوده است، نه اشتباهی که میلونها نفر را سرانجام کشت، آواره کرد، و ملتی را به خاک سیاه نشاند، من نمیدانم این آدمها شبها چگونه میخوابند، و چگونه جرات میکنند به آینه نگاه کنند.

اما از اینها گذشته خود من هر چند وقت یکبار به شک می افتم، و از خود میپرسم نکند آخوندها هم بالاخره در وجودشان انسانیتی باشند، شاید برای شما هم پیش بیاید، بسیاری از آخوندها رسماً از عقلانیت و انسانیت تهی هستند مثل این آقا و کسی که بیشتر مردم ایران آرزوی رسیدن خبر مرگش را میکنند، آیت الله جنتی.

ولی بالاخره ما هرچند وقت یکبار با آخوندهای عمامه به سر و حتی کت و شلواری روبرو میشویم که از آزادی و عدالت سخن میگویند، آنجاست که از خود میپرسیم، آیا راست میگویند؟ آیا آنها هم مثل ما هستند؟ شاید آقای بنی صدر و سروش و دیگران نیز این پرسش را وقتی با خمینی روبرو شدند از خود پرسیدند.

من میخواهم در اینجا یک مقدار راجع به آزادیخواهی از نوع آخوندی برای شما بنویسم، و سعی خواهم کرد به این پرسش پاسخ بدهم که آیا آخوندهای آزادیخواه مثل بقیه آزادیخواهان هستند؟ ولی پیش از آن یک پیشگفتار کوتاه، لازم است، و آن توضیحی واضح در مورد ایدئولوژی است.

همه ما آدمها یک برداشت از یک واژه نداریم، برای نمونه هیچ آدمی روی کره زمین پیدا نمیکنید که با عدالت مخالف باشد و با ظلم موافق باشد، تفاوت ما در تعریف این دست واژه ها است، برای نمونه عدالت در نظر شخصی مثل هیتلر عدالت در این است که انسان آریایی برتر از سایر انسانها و یا شبهه انسانها مثل یهودیان باشد، کشتن عقب مانده های ذهنی و معلولین و همجنسگرایان از نظر هیتلر عادلانه و به نفع بشر بود. این است که وقتی آخوندی میگوید آزادی، عدالت و غیره، باید توجه داشته باشیم که آخوند عدالت و آزادی را لزوماً همانطور نمیبیند که ما میبینیم.

برای نمونه به ویدیوی زیر از آیت الله سید مجتبی حسینی شیرازی (از خانواده میرزای شیرازی) توجه کنید:

این شاید یکی از سخت ترین حملات یک آخوند به خامنه ای باشد، بخشی از این سخنان از این قرارند:

– خامنه ای بی غیرت است، چون سگان او به زنان مومن، باحجاب علوی (سید) در زندان و در مقابل مردم تعرض میکنند

– خامنه ای ملحد و بی غیرت و ناصبی و وحشی و بی ناموس است چون در زندان بعضی مواقع بازجویی از زندانی زن توسط یک مرد صورت میگیرد

– خامنه ای جنایت کار عجیبی است، چون برای حجاب زنان و برای معصومین و امام هادی احترامی قائل نیست

در پایان هم خامنه ای را لعنت میکند و از خداوند میخواهد که او را با شمر و قنفذ (!) محشور کند برای او درد و عذاب شدیدی آرزو میکند

به این سخنان توجه کنید، این آخوند برای چه از دست خامنه ای ناراحت است؟ آیا برای نقض حقوق بشر و بی عدالتی نسبت به همه؟ هرگز اینطور نیست، مشکل این آخوند با خامنه ای در این است که چرا خامنه ای با زنان سیده و مومنه و محجبه بد برخورد کرده است! به عبارت دیگر اگر خامنه ای و به تعبیر او «سگان خامنه ای»، با مومنات اینگونه برخورد نمیکردند او دیگر مشکلی با خامنه ای نمیداشت. این برخورد ناقض همان سخنیست که در ابتدا گفته شد، او آزادی را برای همگان نمیخواهد. مشکل او غیرت و ناموس است، مشکل او این است که برای علویون، یا سید ها به اندازه کافی احترامی وجود ندارد، مشکلش این نیست که کرامتی برای انسان وجود ندارد، او احتمالاً حتی با برخورد حکومت اسلامی با بهائیان و هنرمندان و دانشجویان و غیره نیز مشکلی ندارد! به عبارت دیگر او عدالت را تنها برای علوین و مذهبیون میخواهد! و الا او احتمالاً خودش بدش نمی آید یک مرتدی، بهائی چیزی بکشد!

آخوند دیگری که مایلم به وی و مخالفت وی با خامنه ای اشاره کنم، حجت الاسلام هدایتی است:

ایراد اصلی که ایشان به خامنه ای میگیرند این است که تکذیب نکرده است که «سید خراسانی است»!

یعنی ایشان با خامنه ای چندان مشکلی نداشته اند، تا اینکه فیلم ابلهانه ای که طرفداران احمدینژاد ساختند منتشر شد و ادعا کرد خامنه ای سید خراسانی است، و خامنه هم نگفت که نیست!

بازهم میبینید مشکل این آخوند با خامنه ای بر سر مسائلی نیست که بقیه آزادیخواهان دارند، مثل حقوق بشر و دموکراسی، بلکه مشکل یک مشکل مذهبی مسخره است. او در گذشته میگفت سیاسی نیست، اما این جنایت بزرگ خامنه ای، دیگر برای او قابل تحمل نبود، و لب به شکوه گشود!

آخوند دیگر مرجع تقلید آیت الله صانعی است:

ایشان سخنان را با این حرف ابلهانه آغاز میکنند که یک ورد را باید در یک ماه هزار بار گفت و بین شاگردان تقسیم کرد! و بعضی از دعاها شانس دارند! بعد هم به ما توصیه میکند با امام امت بیشتر آشنا شویم چون خیلی آدم خوب و بزرگی بوده!

بعد از دیگر سخنان کودکانه و بی ربط و پرت و پلا، میرود سراغ دفاع از موسوی! ارزش بالایی که او برای موسوی قائل است مبتنی بر چیست؟ مبتنی بر این است که از خانواده های متدینی بوده اند و موسوی هر سال به مرجع تقلیدش پول میداده است، پس خیلی آدم خوب و شایسته ای است! یعنی ملاک ارزشگذاری روی انسان را پرداخت پول به آخوند میداند! معتقد است حقوق چنین انسانی نباید پایمال شود، بقیه انسانها که دیندار نیستند زیاد برای ایشان ظاهراً مهم نیستند.

دیگر مرجع تقلید نسبتاً آزادیخواه آیت الله منتظری است، او میگوید:

او هم چون دیگر دایناسورها در رساله خود مینویسد:

مساله ۸۴- اگر پدر و مادر بچه نابالغ کافر باشند بنابراحتیاط واجب از آن بچه هم اجتناب شود، ولی اگر یکی از آنان مسلمان باشد بچه پاک است، همچنین اگر بچه کافر ممیز باشد و خودش اسلام اختیار کند پاک است .

مساله ۸۶- پاره ای از مسائل و فروع نجاست کافر جنبه احتیاطی دارد و بر فرض نجاست، حکمت نجاست او با دیگرنجاستها تفاوت دارد، و در حقیقت نجاست کافر یک دستور فرهنگی و سیاسی برای پرهیز از معاشرت و تحت تاثیرواقع شدن و آلودگی اندیشه ها و سلطه کفار بر مسلمانان می‎باشد.

مساله ۷۹- کسی که منکر خداست، یا برای خدا شریک قرار می‎دهد، یا پیامبری خاتم الانبیاء حضرت محمد بن عبدالله (ص) و یا معاد را قبول ندارد کافر و بنابرمشهور و احتیاط واجب نجس می‎باشد، همچنین است اگر در یکی از اینهاشک داشته باشد و به حال شک باقی بماند.

مساله ۸۰- کسی که ضروری دین را – یعنی چیزی را که مثل نماز و روزه مسلمانان جزو دین اسلام می‎دانند – منکرشود، چنانچه بداند آن چیز ضروری دین است و انکار آن به انکار خدا یا توحید و یا نبوت باز می‎گردد کافر وبنابرمشهور و احتیاط واجب نجس می‎باشد، و اگر نداند بنابراحتیاط از او اجتناب شود، هر چند لازم نیست .

مساله ۸۱- اهل کتاب مانند یهود و نصاری اگر از نجاساتی همچون مشروبات الکلی، گوشت خوک و مانند آن پرهیزکنند، پاک بودن آنان بعید نیست .

مساله ۸۲- اگر مسلمانی به یکی از چهارده معصوم – در حال اختیار و حالت طبیعی – دشنام دهد و یا با آنان دشمنی ورزد، کافر و بنابرمشهور و احتیاط واجب نجس می‎باشد.

آیت الله منتظری در زمان جنگ با عراق، آرزوی پیروزی قوای اسلام بر کفر را داشته است، و راه حل پیروزی در جنگ را اتحاد و اطاعت از رهنمودهای قاطع رهبری میدانسته اند! (برگ 485 خاطرات)

فرزند آیت الله منتظری هم شکایت دارد که در زندانها فاطمه زهرا را به سخره میگیرند. انتظار دارد وقتی زندانی در حال شکنجه شدن میگوید یا فاطمه زهرا، شنکجه گر بگوید ببخشید اشتباه شده شما را نباید شکنجه میکردیم! میبینید مشکلات ایشان با جمهوری اسلامی سر چه چیزهایی هستند؟

مهدی خزعلی از آخوندهای غیر عمامه به سر، در مورد تجربیات زندان یک نکته را بعنوان ظلم مضاعف به یاد دارد، یکم اینکه در زندان به او گفته بودند بجای نماز شب خواندن، هزار بار بنویس «من خرم«، او هم انتظار داشته چون نماز شب میخواند، برادران مومنش به او بگویند بیا برو بیرون! چون نماز شب میخوانی آزادی!

این رفتارها و گفته ها همه حاکی از یک واقعیت تلخ هستند، و آن این است که تبعیض تمام تار و پود فکری این افراد را آلوده کرده است، آنها فاقد این توانایی هستند که دیگران را انسان ببینند، برای آنها آدمها همچنان مسلمان و کافر هستند، آنها هیچوقت دلیل ما بودن ما را انسان بودن یا ایرانی بودن نمیبینند، مای آنها مایی اسلامی است، دشمنی این افراد با جمهوری اسلامی هم نه واقعاً برای عدالت و انسانیت و سایر ارزشهای انسانی، بلکه برای به اندازه کافی اسلامی نبودن نظام است! این آدمها در هپروت زندگی میکنند با دنیای واقعی بیگانه اند.

شاید ما بتوانیم خودمان باشیم و به این دست بازمانده های بیابانهای عربستان برای طراحی فردای ایران نیازی نداشته باشیم، اما اگر چنین نشد، این ضرب المثل روسی را به یاد داشته باشید:

«با گرگ دوست شو، اما تبرت را آماده نگه دار»

Advertisements

28 پاسخ

 1. این دایناسورها همه سر و ته یک کرباسند و اختلافشان بر میگردد به اختلاف بین » واجب» و «احتیاط واجب» !!!!!!!!!!!
  به اخوند امید نبندید چرا که آخوند دغدغه ی دین دارد نه مردم!!!!!!!
  اگر آخوندی مثل منتظری به کشتار هایی اعتراض میکند برای این نگران است که مبادا چهره ی دینش » در این برهه ی زمانی!» خراب شود و اعتراضش از رقت حس و انساندوستی و دفاع از حق مردم نیست او فقط اسلامش را میخواهد ، همین!!!!!!!!!!!

  • منتظری به حکومت اسلامی معتقد بود، پس دایناسور بود. به همین سادگی.

 2. حدود آزادي كجاست جناب آرش؟

  • حقوق بشر و سایر قوانین بین المللی
   قوانین محلی دموکراتیک و سازگار با قوانین بالا

  • حد ازادی تا جاییه که به ازادی دیگری لطمه نزنه

   • از نظر فلسفی شاید، ولی در سیاست باید روشن و دقیق به حدود آزادی اشاره کرد، که جای تفسیر و توجیه بیخودی و سوء استفاده باقی نماند…

 3. صحبت از آزادی و آزادی خواهی شد بد نیست بگم که :
  این هم از آمریکای به گند کشیده شده شما که میخواد ایران را آزاد کنه جون عمش.ببینید باراک اوباما یه لایحه یی تصویب کرده که تر زده به ازادی بیان در امریکا که اعتراض علیه دولت دیگه جرم به حساب میاد .داره به جمهوری اسلامی و اخوند سور میزنه .این نجاستها دنبال آزادی برای ملت ایران هستند؟واقعا متاسفم برای کسانی که در خود امریکا زندگی میکنند و هنوز در خواب خرگوشی هستند

  • برعکس اتفاقا این ویدیو نشون میده چرا آمریکا کشور آزادیه
   چون مردمش برای آزادی احترام قائل هستند و نمیگذارند آزادیشون به سادگی به دست حکام بیافته…

   همینطور تاریخ درخشان آمریکا دستکم در زمینه آزادی رو نشون میده، که از روز نخست حق فریاد کشیدن بر سر حاکمان جزو حقوق اولیه آمریکایی ها بوده و هست

   • دقیقا همینطوره ما انکار نکردیم که .آمریکا سمبل آزادی و ازادی خواهی در دنیاست مرز بین کانادا و امریکا را نگاه کنید .گفتند هر کی میخواد نوکر ملکه و شاه باشه بره بالا یعنی کانادا هر کی استقلال و ازادی میخواد پایین بمونه که این واسه انگلیس خیلی گرون تموم میشه در ویکیپدیا هم نگاه کنید نوشته اولین بار آمریکا ارتششی درست کرد علیه انگلیس
    اگه بتونن آمریکا را زمین بزنن دیگه هیچ کی هوس ازادی به سرش نمیزنه .در .یدئوی بالا ببین که سوسیالیستها چطور مرتب قانون میسازند که روز به روز ازادی مردم امریکا را تنگتر میکنه

 4. سلام بر مدیر سایت
  میخواستم بدانم کتاب(درسهایی در باره اسلام)اثرایگناس گلدزیهر خاورشناس مشهور مجار را شما ندارید
  و در ضمن دیگر کتابهای ایشان (البته به زبان فارسی)را از کجا میتوانم پیدا کنم
  با سپاس فراوان

 5. بجه ها شما پيامبر و يا ديني رو سراغ داريد كه بنيانگذار و پايه گذار يك عمل اخلاقي باشه ؟!؟ ( يعني ما اگه امروز يه عملي رو از نظر اخلاقي ، پسنديده و نيك ميدونيم به واسطه اون پيامبر و يا اون دينه ؟!؟! ….. مثل : دزدي بد است ، شاشيدن روي كفش ديگران بد است ، فرو كردن مداد در كون نوزادان بد است !!!!
  اين مسلمونها و بسيجيها همچين باد به غبغبشون ميندازند ميگند : ((( اسلام بده ؟!؟ …….. اسلام گفته به پدر و مادرتون احترام بزاريد ، گفته به يتيمان و مستمندان كمك كنيد ، گفته دزدي نكنيد … ))) …. اينگار كه قبل از اينكه اسلام عزيز اينو بگه تمام مردم دنيا داشتند پدر مادرشون رو كتك ميزدند !؟!؟ يا يتيمها و گداهاي شهر رو جمع ميكردن و اونهارو از شهر بيرون ميكردند !؟!؟ يا مردم همه ميگفتند دزدي كار خوبيه و دزدها آدمهاي پاك و شريفي هستند ؟!؟!؟
  بزاريد يه مثال بزنم : فرض كنيد من ميگم من يه پيامبر الهي هستم و بهتون ميگم اي انسانهاي عزيز چنگال رو تو چشم بچه ها نكنيد !!! روي عينك آفتابي كساني كه در ساحل دارند آفتاب ميگيرند نشاشيد !!! پستونك نوزادان را از دهانشان ندزديد !!! وقتي با مادر خود صحبت ميكنيد ، نگوزيد !!! …. خوب …. جريان اون چهارتا حرف خوب تو قرآن هم همينه !!
  فقط همون حرفهايي رو كه همه قبول داشتند و براشون يه امر بديهي و طبيعي بوده رو براشون (((قرقره ))) كرده !! … حالا اينگار مثلا تو چين و كره و ژاپن و سيبري كه مردمش مسلمون نيستند ، صبح تا شب دارند يتيمها رو كتك ميزنند و گداهاشون هم از گرسنگي مردند و ديگه كسي گدا نيست و پدر مادراشون رو هم با شلاق انقدر كتك زدندند كه سياه كبود شده پشتشون !؟!؟!!!!

 6. درود بر جناب ارش
  هر چند در باره موضوع به طور کلی باهات موافقم ولی در نوشته هایت دچار مغلطه و تناقض شده ای
  1 ازادی را باید برای همه انسانها بخواهیم و البته اخوندها هم انسان هستند

  2 با دایناسور و مفت خور و…. خواندن طرف مقابل دیگر جایی برای بحث و مناظره و منطق باقی نمیماند

  3 ایت اله صانعی این موضوع را برای این بیان کرد که بگوید من ایشون را از نزدیک میشناسم و الزاما منظورش این نبود که هر کس پول میدهد ادم خوبی است برای شناخت یک اخوند باید همه مطالبشن را به ترتیب تاریخی بررسی کنیم چرا که سیر تحولات فکری انها را نشان میدهد
  ایت اله منتظری اول انقلاب با منتظری اخر عمر تفاوتش زمین تا اسمان است

  4 از یک اخوند توقع نمیره که بیاد و مثلا بگه خدا دروغه و پیامبر زن باز بوده و….
  همینکه یه نفر داخلشون پیدا بشه که وجدان انسانیش بیدار بشه و سعی کنه دینداران و خود دین را تلطیف کنه مثل کاری که مولوی و یا سعدی و حافظ کردند کافیه

  5 در مورد اقای هدایتی نیز دقیقا همان مغالطه را مرتکب شده ای یعنی بخشی از سخنان ایشان را که در زمان ومکان خاصی و در مورد موضوع مورد بحث روز بود را گزینش کرده ای و انرا به کل تفکرات ایشان تعمیم داده ای
  ایم مثل این میماند که من یکی دو جمله از مقاله شما را بچینم و مثلا کلمات دایناسور فرو مایه . کم عقل و …. را انتخاب کنم و بعد بگم اقای ارش کلا ادم بد دهنی است و کارش فحش دادن به این و ان است

  نتیجه گیری:
  اقای بیخدا در هر قشر و گروه و نژادی با هر نوع تفکری ادمهایی پیدا میشوند که خوب یا بد هستند
  البته خوبی و بدی هم یه امر نسبی هستند و همچنانکه خودت گفتی ارزشها ی مورد تصور ما الزاما همانی نیست که در تفکر دیگران میگنجد و چه بسا ارزشهای مورد نظر ما برای دیگری ضد ارزش محسوب بشه و بالعکس
  در بین اخوندها هم وجدانهای بیدار پیدا میشه و حتی اگر هم نباشد (با معیار ما) به این معنی نیست که ما هم مثل انها از تفکر حذف و طرد طرف مقابل حمایت کنیم
  من معتقدم باید برای این قشر یه شغل شرافتمندانه پیدا بشه تا دست از دین فروشی بردارند ولی به شدت هم معتقدم که انها هم ازادند تفکرات خودشون را گسترش بدهند
  قرار نیست که همه مذهبی ها را با یک چوب برانیم اقای بازرگان و دکتر سروش و خاتمی و موسوی و…. با خامنه ای و مصباح یزدی و خلخالی تفاوت دارند همچنانکه مهدی خزعلی و پدرش

  • آقای ارش،

   1 ازادی را باید برای همه انسانها بخواهیم و البته اخوندها هم انسان هستند
   2 با دایناسور و مفت خور و…. خواندن طرف مقابل دیگر جایی برای بحث و مناظره و منطق باقی نمیماند

   من تناقضی بین ایندو نمیبینم، شما چرا میبینید؟ دایناسورها و مفت خور ها هم از نظر من حق آزادی دارند، نکنه منظور شما این است که به این عزیزان نگوییم دایناسور، اگر چنین است من محترمانه این درخواست شما را رد میکنم کسی که به دنبال شریعت اسلام است (سنگسار دست قطع کردن چشم در آوردن و غیره) دایناسور است.

   3- ایت اله صانعی این موضوع را برای این بیان کرد که بگوید من ایشون را از نزدیک میشناسم و الزاما منظورش این نبود که هر کس پول میدهد ادم خوبی است برای شناخت یک اخوند باید همه مطالبشن را به ترتیب تاریخی بررسی کنیم چرا که سیر تحولات فکری انها را نشان میدهد
   ایت اله منتظری اول انقلاب با منتظری اخر عمر تفاوتش زمین تا اسمان است

   آیا آیت الله منتظری آخر عمرش به این نتیجه رسیده بود که بچه کافر نجس نیست؟ اگر نرسیده بود لطفاً توضیح دهید چرا دایناسور نیست؟

   4- همینکه یه نفر داخلشون پیدا بشه که وجدان انسانیش بیدار بشه و سعی کنه دینداران و خود دین را تلطیف کنه مثل کاری که مولوی و یا سعدی و حافظ کردند کافیه

   شاید بتوان گفت خوبه، ولی به هیچ عنوان «کافی» نیست.

   5- در مورد اقای هدایتی نیز دقیقا همان مغالطه را مرتکب شده ای یعنی بخشی از سخنان ایشان را که در زمان ومکان خاصی و در مورد موضوع مورد بحث روز بود را گزینش کرده ای و انرا به کل تفکرات ایشان تعمیم داده ای

   لطفاً بیشتر توضیح بدهید، ایشون قبلاً میگفتند سیاسی نیست، اکنون هم اعلام میکنند که پس از این کار آقای خامنه ای با ایشان مشکل پیدا کرده اند، من هم روی این نکته تاکید کرده بودم، «کل تفکرات» ایشون اصولاً یک مشت خزعبلات هستند راجع به امام زمان و این اراجیف، برای من زیاد اهمیتی ندارند بقیه تفکرات ایشان…

   6- قرار نیست که همه مذهبی ها را با یک چوب برانیم اقای بازرگان و دکتر سروش و خاتمی و موسوی و…. با خامنه ای و مصباح یزدی و خلخالی تفاوت دارند همچنانکه مهدی خزعلی و پدرش
   من البته چیزی مخالف این نگفته ام، من حتی دوست شدن با گرگ ها را به شرط آماده داشتن تبر پیشنهاد کرده بودم، ولی خوب جالبه بدونید بین دایناسورها هم تیره های مختلف وجود داره، تیرکس وجود داره و اسپینوساروس، هر دایناسوری هم بد نیست بعضیهاشون گیاه خوارند کسی رو گاز نمیگیرند

 7. پس از کشتار بیشماری که انتحاریون سنی (شهادت طلبان) بر علیه برادران شیعه خود انجام دادند و بسیاری را به هلاکت رساندند نزدیک به دهها تن از علمای بزرگ و طراز اول دنیای اسلام اعم از سنی و شیعه جمع شدند و فتوائی را صادر کردند به این مضمون..(عملیات انتحاری بر علیه مسلمانان به هرنحو حرام قطعی و موجب غضب الهی است). یعنی اینکه شما مسلمانان همدیگررا نکشید بلکه متحد شوید و غیر مسلمانان و دگر اندیشان را به قتل برسانید .این هم معنی عدالت و رافت اسلامی.

  • بله خود آقای خامنه ای چند دهه قبل در نماز جمعه یکبار گفت این حملات استشهادی کار درستی هستند
   شاید فکرش رو نمیکردند که قربانی این حملات تا ابد اسرائیل نخواهد بود

 8. آرش جان ببخشید که سوال بی ربط می کنم

  میگم تالار دفترچه رو می شناسی؟! خیلی از دوستان مشترک هستند ولی خودت نیستی

  http://www.daftarche.com

  • پرسش – دفترچه را میشناسی؟
   پاسخ- بلی

   من شوربختانه زمان کافی برای حضور در اینترنت رو ندارم، ولی برای دوستان در دفترچه آرزوی بحثهای خوب و داغ میکنم.

 9. در شرایطی که به دلیل خفقان شدید و سرکوب و باز نبودن فضای برای رشد سیاستمداران غیرمذهبی, رهبران و فعالان سیاسی مخالف داخل ایران از اصلاح طلبان و زندانیان سیاسی جنبش سبز هستند مثل موسوی کروبی مصطفی تاجزاده زیدآبادی رمضان زاده ابراهیم یزدی مجید توکلی بهاره هدایت عماد باقی بهزاد نبوی صفایی فراهانی محمد داوری چاره ای نیست جز حمایت از این زندانیان سیاسی جنبش سبز
  آرش جان نباید انتظار تغییر سریع داشته باشی جامعه از لحاظ فکری نسبت سال 57 خیلی رشد کرده
  درسته این آخوندها مثل منتظری خاتمی کروبی کاظمینی بروجردی عبدالله نوری و فعالین زندانی جنبش سبز با ایده آل خیلی فاصله دارند ولی از لحاظ فکری نسبت به اسلام گراهای سال 57 بهتر شده اند و با مذهبی های افراطی دهه 50 فرق دارند

 10. یه سوالی داشتم ، می خواستم تمام و کامل برام توضیح بدی . چرا یهودی ها موفق هستند ؟ چرا این قدر پولدار و قدرتمند هستند ؟ چطور تونستند پس از چند هزار سال سرزمین مادری شون رو پس بگیرند ؟ چرا بقیه ادیان (مثلاً بودایی ها) این طور نیستند ؟ ایدئولوژی موفقیتشون چی هست (قوم گرا هستند یا دین گرا ؟)

  • پرسش خیلی پیچیده ای هست و من هم یقیناً اشراف بر تمامی وجوه آن ندارم، و موضوعیست که حتی در حال حاضر روی آن مطلبی نیمه کاره دارم.

   اما چند نکته:
   1- موفقیت و پیشرفت جوامع فقط به طرز تفکرشان مربوط نمیشود، مشخص است که به جغرافیای آنها و ده ها شرایط دیگر نیز باز میگردد

   2- یهودیان قوانین خشن دینی خودشان را تا زمان ظهور مسیح متوقف کرده اند، کاری که برخی فقهای اورتودکس شیعی نیز به آن معتقد بوده و هستند

   3- یکی از تفاوتهای اصلی یهودیت با بقیه دینها این است که یهودیت هم یک دین است هم یک قومیت، گروهی از این قوم به آن دین باور ندارند و یا برداشتهای بسیار امروزی از آن دارند که در عمل آنها را به افرادی سکولار تبدیل میکند، مسیحیان بیشتر از یهودیان در دوره امروزی تورات را قبول دارند!

   4-

 11. شاید شما ارش الان این حرفی که میزنم مخالف من باشید

  اخه منم میخوام یکی رو انتقاد کنم شاید شما طرفداریش باشید نمیدونم

  دکتر شریعتی

  خیلی از جوانها فریب روشنفکرها رو میخورند البته شبه اخوندها رو

  همش جلوه میدن تو حرفاشون از سفرهای غربی و حتی چند کلمه ای انگلیسی میگن

  حتی خیلی هم از کلماتی مثل عقل و منطق و عدالت استفاده میکنند

  به نظر من ریشه اصلی نادانی مردم در درجه اول همین روشنفکرای مذهبیه و در درجه دوم اخوندها و ملاها

  اما به یک روش ساده میشه خوی دیو صفتانه این افراد رو پی برد مثلا از احکام قران ازشون سوال بپرسیم و بعد نظرشون

  اونوقته دیگه گیر میکنن اگر مخالفت کنن میشن مخالف خدا و…

  مثلا بگیم نظرتون درباره بریدن دست دزد یا گردن زدن از احکام خدا که در قران اومده چیه

  این روشنفکرا که نمونه همین دکتر شریعتی و خیلیا حرفاشون رو اس میکنند

  عامل بدبختی مردم تا حالا بودند و خیلی از جوانها هم هنوز از ذات پلیدشون با خبر نیستن و صرفا فریب حرف های عوام فریبانشون رو میخورند

  چیزی که باعث شد من یکم بیشتر فکر کنم مواظب باشم به این ادمها ی مثلا روشنفکر مذهبی اعتماد نکنم خوندن داستانی بود
  تو اینترنت بگردین هست

  داستان پادشاه شهر گوزو

  تو اون داستان روشنفکرا چه نادانانه از حق گوزیدن دفاع میکنند

 12. درود بر تو آرش عزیز ..مطلبت عالی بود ، البته یه قسمت هایی باهات اختلاف نظر دارم که البته زیاد حاد نیست !

  فرستادم بالاترین

 13. شما انتظار نابجایی دارید..انتظار شما شبیه این است که اتوموبیل پیکان در روی دریای خزر حرکت کند !
  پیکان برای حرکت بر روی
  آسفالت طراحی شده و اگر
  روی آب حرکت کند که دیگر به پیکان [اتوموبیل ] اطلاق نمیشود !
  ماهیت آخوند در پایبندی به فقه و اصول شیعه که یادگار هفت هشت قرن است، استوار است …و نمیتواند غیر آن چیزی را بخواهد که با محتوا و چارچوب فقه و اصول اسلام بیگانه است چون دیگر از صنف روحانیت خارج خواهد شد .

هرچه میخواهد دل تنگت (اگر بدرد بخور هست البته) بگو.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: