یک آشغال دیگر به تاریخ پیوست

چه روز بزرگی بود امروز، قذافی، خامنه ای لیبی، یکی دیگر آشغالهای باقی مانده از نسل «انقلابیون» دهه شصت دنیای زیبای کاپیتالیستی و دموکراتیک من رو ترک کرد.

توی این ده سال گذشته اتفاقاتی افتاد که تاریخ خاور میانه را برای همیشه عوض کرد،

ده سال پیش چه اتفاقی افتاد؟

قصه از اینجا شروع شد که یک عده اسلامگرا به آمریکا حمله کردند و به دنیا یاد آوری کردند که اسلام یک معضل است.

جورج بوش، کسی که نمیشه نامش رو آورد و مورد حمله کوته بینان قرار نگرفت، آمد و گفت من صدام را دار خواهم زد و این آغازی بر تغییرات دموکراتیک در خاور میانه خواهد بود. جورج بوش میدانست تصمیماتش محبوبیت وی را به صفر خواهد رساند، اما شاید پس از چند دهه که هیاهو و سر و صداها خوابید، مردم دنیا بفهمند که جورج بوش برای دنیا چه کرد. و این تنها رفتاریست که از یک رئیس جمهور قابل انتظار است.

مردم عامی گاهی فکر میکنند دیکتاتورهاشون خدا هستند، فکر میکنند مثلاً این خامنه ای واقعاً ضربه ناپذیره، چون با سیاست و تاریخ زیاد آشنا نیستند، و نمیدانند که در زندگی آن دیکتاتور بدبخت چه میگذرد و او چقدر تحت فشار است،

آمریکا این بت را در خاور میانه شکست، قبل از حمله آمریکا به عراق من با خیلی از عراقی ها صحبت میکردم، همشون بدون استثنا از روی ترس یا خریت میگفتند طرفدار صدام هستند چون صدام برای عراق عزت آورده، یعنی همان چیزی که احمدینژاد آورده، و وقتی تهدید های آمریکا رو میشنویدند میخندیدند، چون مثلاً رفته بودند سربازی در آنجا دیده بودند صدام خیلی تفنگ کلاشینکف انبار کرده!

ولی وقتی آمریکا در آن یک هفته، کاری رو کرد که میلیونها آدم، و چندین کشور از جمله ایران نتوانستند در آن چند دهه انجام بدهند، و وقتی که آن نامرد، در سوراخی با آن وضعیت خجالت آور دستگیر شد و به دست عدالت سپرده شد این فکر در ذهن عوام خاور میانه شکل گرفت که نکند دیکتاتور آشغال خودشان هم خدا نباشد! این امید در دل اعراب بویژه روشن شد.

با رفتن اوباما وقت آن شد که آن برنامه نظامی کمرنگ تر شود و منافع آمریکا و مردم دنیا بیشتر از طرق دیپلماتیک پی گیری شوند. برای همین در لیبی لازم نبود فقط آمریکا حضور داشته باشه، اروپا و اعراب هم بودند.

انجام اینکار هم راحت تر شده بود، چون با پیشرفت گلوبالیزم، وقتی یک جوان عراقی همان موسیقی را گوش میدهد که یک آمریکایی، همان فیلمی را میبینید که یک جوان امریکایی، خوب یک روزی هم از خود میپرسد چرا من نباید بتوانم مثل آن جوان آمریکایی آزاد باشم، و خودم باشم، چرا باید حکومت اینقدر زندگی من را محدود کند؟ براستی مگر آن جوان عراقی، عرب، ایرانی بعنوان یک شخص چه از آن جوان آمریکایی کم دارد؟ بوجود آمدن این انتظار، و آشنایی بیشتر فرهنگ ها با همدیگر، دیکتاتوری در خاور میانه را بسیار سست کرده است.

هر جا دیکتاتوری سقوط کرد آمریکا در آنجا نقش داشت، اگر نه خود دولت آمریکا بطور مستقیم، دستکم شرکتهای آمریکایی مثل گوگل و فیس بوک و توئیتر، این ابرقدرتهای نو ظهور تاریخ که حتی همین اکنون هم کمتر از دولتها قدرت ندارند.

نتیجه آن جنگ، و آن سیاست ها همین چیزیست که امروز میبینید،

امروز وقتی یک نوزاد در مصر، در تونس، در لیبی، بدنیا می آید میتوان به آینده اش امید داشت. او دیگر قربانی دیکتاتورهای دیوانه ای نخواهد شد.

امیدوارم خامنه ای را نیز روزی در همین وضع ببینم.

و با توجه به اینکه همه این تجربه ها و تخصص ها اکنون در آمریکا وجود دارد، و با توجه به اینکه آمریکا تنبلی نکرده است و روشش را بارها تغییر داده است، من به این امید خیلی امیدوارم.

Advertisements

16 پاسخ

 1. مرگ بر شریعتی مردم فریب

 2. Salar Radpoor تو لازم نیست بشی وکیل آرش جونت خودش در سفسفطه گری استاد همه شماست
  گویا باز هم تاب نیاورد که جواب من را نده و کامنتش را ادیت کرد که اصلا اهمیتی نداره
  اگر من نسبت به کاپیتالیسم نظر خوبی ندارم تو نمیتونی به من انگ کمونیست و بچه گدا بزنی
  علت اینکه من بهش میگم بچه مایه دار خود گنده بین اینه که در همه مسائل پای کاپیتالسیم را وسط میکشه و میخواد با تکبر بگه که از مردم عادی نیست و سرمایه داره و …
  خیلی حرفهایی هم که میزنه به قول معروف تو قوطی هیچ عطاری پیدا نمیشه البته در وبلاگ مهم نیست ولی در جمعها اگر از این حرفهای مسخره بزنه اکثریت یا فحشش میدن یا بهش میخندن
  یک نمونه اش همین تعریف از جرج بوش و حمله به عراقه که از نظر ایشون الگوی دموکراسی در خاورمیانه بود( خود بوش هم این حرف مفتو بزنه تمام آمریکا بهش میگن shut up)
  اگر عربها دنبال الگو بودند که ادعای رژیم مبنی بر الگو بودن انقلاب اسلامی برای ملتهای منطقه درستتر میتونه باشه
  گرچه به نظر من این انقلابها همه ریشه در فقر و بدبختی مردم این کشورهای عربی داره و با یک جرقه شروع شدن و به اینجا رسیدن
  نمونه دیگر جواب مسخره ای بود که داد: «حمله آمریکا به عراق اول، هم تصمیم بهتری بود چون عربها ضد آمریکایی میشدند و ممکن بود با ایران متحد بشوند» یعنی بعد از حمله به عراق توده عرب از آمریکا متنفر نشد؟ کدام عربها با ایران متحد میشدن در صورت حمله آمریکا؟
  نمونه دیگر صحبت از قدرت مانور اوبامای ریقو که دیگه روزهای آخرشه!
  زمانی که در فروم گفتگو بحث میکرد قابل تحملتر بود و با کلاستر حرف میزد ولی در این وبلاگ بیخودی که کسی اهمیتی نمیده هرچی برسه به ذهنش مینویسه وقتی هم کم بیاره دیگه فحش غیرمستقیم میده

 3. @ Rend Meygosar بچه مايه دار براي شما فحش به حساب مياد ، حتماً بچه گدا هم براتون ارزشه ؟! درست مثل امام راحل ….. براي شما كمونيستهاي ايراني واقعاً متاسفم . جواب آرش به شما بسيار درست و منطقي و بدون هيچ توهين و اهانتي بود ، اما شما يه هو كم آوردي ومثل گلسرخي يهو شور حسيني گرفتت

 4. شما کە حامی حقوق بشرین،، لطفا» اون طرز کشتن وحشیانەی بدون محاکمه روهم نقد کنین.. وای به حال لیبی.. از الآن معلمومه کیا میخوان قدرتشو دست بگیرن.. مطمئن باش برای این مردم وحشی، بهترین انتخاب خود قذافی بود کە حد اقل بهترین زندگی اقتصادی رو واسشون تامین کرده بود.. عزیزم، کشتن اسیر جنگی جرمە، ما امریکا رو به خاطر دفاع از حقوق بشر قبول داریم، وقتی حتا بن لادن جانی رو بدون محاکمە و مقاومت میکشن، اصل مساوات از بین میره، همون طور کە کشتن قذافی بدون دلیل قانونی و بە طرز وحشیانه، بر خلاف اصول و پایه های دموکراسی و حقوق بشره.. در مورد اهداف و برنامه های بلند مدت: طرح بلند مدتشون برای عراق چی بود؟!!! من در عراق زندگی میکنم و میدونم که آمریکا برا بعد از صدام جانی، هیچ برنامه ای نداشت، چون واقعا» (اون طور کە پول برمر هم اذعان میلنه) آمریکا عراق رو برای ایران تصرف کرد!!!الآن ایران داره عراق رو اداره متکنه و منافع خودش رو پیش میبرە و کلا» عراق بە جایی برای تصفیه حساب کشورهای بزرگ تبدیل شده و سوخت این جنگ هم مردم عراق هستن!!! از این بابت مطمئن باش… دوست دارم باهم گفتوگو کنیم آرش عزیز…

  • من نقد نمیکنم هنوز چون اطلاعات کاملی در دسترس نیست هنوز داره در موردش تحقیق میشه.

   ولی خوب روشنه که من هم مثل شما از کشته شدن یک اسیر خوشحال نیستم باید دادگاهی میشد، البته در دادگاه هم میومد و مثل همیشه یاوه میگفت ولی خوب برای احترام به جایگاه انسان و عدالت بایسته بود که دادگاهی میشد.

 5. معلومه که خیلی حرفهای من برات سنگین بود که با یک صفحه توهین و مغلطه جواب دادی
  از یک آدم خود بزرگ بین که از روی شکم سیری حرف میزنه بیشتر از این انتظار نیست
  هر بچه ای با خوندن مطالب و کامنتهایی که در این وبلاگ هست میفهمه سطح شعور و فهمت چیه و دیگران چه نظری نسبت به امثال تو دارند
  این توئی که با خود بزرگی بینی فکر میکنی کاشف و روشنگر قرنی و اولین کسی بودی که فهمید خدا نیست و دین خرافه ست و ….
  من کجا گفتم آمریکا با نصف دنیا وارد جنگ بشه که مغلطه میکنی، بچه جون این تو هستی که با هر اتفاقی هیجانزده فریاد جنگ سر میدی
  شخصی که به مرض جزم اندیشی دچار شد نفهم و خرفته حالا چه بیخدا باشه چه مسلمان چه بت پرست
  از نظر امثال شما غرب زده های کوته فکر آمریکا هر گندی بزنه سیاست و کیاست و استراتژی درسته
  پس این همه افتضاح و حماقت که آمریکا در این 33 سال در برابر رژیم بالا آورده و خودشان هم بهش اعتراف دارن و امروز در عراق و جاهای دیگه دارن تاوان پس میدن همه نشانه کیاسته
  این مردک اوباما از روز اول تو زرد از آب در آمد بخصوص از روزی که جلوی اون عرب دولا شد و تعظیم کرد من اسمش را بدون فحش به زبان نمیارم، خاک بر سر ملت آمریکا اگر دوباره به این نکبت رای بدن
  حالا حالا باید صبر کنی تا شاید در انتخابات بعدی جمهوریخواهان بیان روی کار و با رژیم بصورت جدی در بیافتن نه اینکه لاس بزنن
  تو فعلا بهتره نگران کاپیتالیسم عزیزت باشی بچه مایه دار چون این جریانی که شروع شده عاقبتش معلوم نیست
  در تاریخ بشر همه شعارهای بزرگ دادن چه واشنگتن چه گاندی چه خمینی چه قذافی … ولی کمتر کسی پیدا شد که عمل کنه ، بدتر از همه اون کسیه که میگه همه شعارها تو خالی و بی ارزشه و خودش بیشتر از همه شعار میده
  جواب خواستی بدی خلاصه باشه تا شاید حوصله خوندنش باشه چون در این زمانه از روده درازی و تکرار کلمات کسی خوشش نمیاد
  اگر هم جواب ندادی که سنگینتری

  • من موافقم به این حرفها که البته حرف هم نیستند متلک هستند جواب ندم سنگین ترم.
   من تو پست قبلیم هم هدفم این نبود که به شما جواب بدم هدفم این بود که این مطالب برای دوستانی که دوست دارند نظر من رو بدونن در این موارد روشن بشه. حرفهات هم زیاد «سنگین» نبود، نمونه روشنی بود از دیدگاه رایج عامیانه نسبت به سیاست.

   به هر حال سیاست مثل دین میمونه از این نظر که آدمها با افکار سیاسی شون روابط عاطفی عمیق دارند و همون قاعده موسی به کیش خود عیسی به کیش خود در مورد سیاست هم صدق میکنه.

 6. Arash moshkel injast ke tarze harf zadan to dar mored U.S.A yek joor hayee mesle harf zadan moslman ha dar mored Ahamdinejad hast, oonjoor ke ba hayjan America Amrica mikoni, be nazar adam haye kootah bini in joor miad ke shoma mikhay america ra be onvan only solution ya final solution introduce koni.
  dar soorati ke America dar hale hazer yek keshvar pishrafte hastke bazi az ahdafesh ba ma ham soo hast, farda rooz ke ma iran azad dashte bashim amrica mishe raghibe eghtesadi ma, mesle UK va US dar natjihe ma mirim donbal capitalism Irani maslan.
  lope kalam inke khode to ham yekami piaz daghe masaleh ro ziad mikoni , Bush yek ghahreman nist, yek siasatmadar Amricayee hast ke be salahe Hezabe khodesh tasmim migire.hamin. hala salahe USA va ma yeki hast, farda shayad nabashe.

 7. سلام
  دوباره تاکید میکنم لطفا لینک دانلود رو پابلیش نکنید.اطلاعات شخصی دوستم داخلشه.

  • من نگاه نکردم فایل رو شما یکبار دیگه بدون اطلاعات شخصی کسی توش باشه برای من بفرستید.

 8. آرش بيخدا ، به نظر من بهتره اون پست » يك آشغال ديگر به تاريخ پيوست » رو جاشو با اين پاسخ به كامنت Rend Meygosar عوض كني !!! … عجب جواب فصيح و منطقي و زيبا و دلنشين و جالب و باحال و توپي …. براوو …..

 9. اینقدر کم جنبه و خوش خیال و ظاهر بین نباش
  فکر نکن آمریکای عزیزت دنبال برپایی دموکراسی در جهانه
  آمریکائیها هم در حرامزدگی دست کمی از انگلیسها نداشته اند
  آمریکا اگر در سیاست خارجی مرام و صداقت داشت از دیکتاتورها تا دم آخر استفاده نمیکرد
  اگر مردم لیبی جنگ را شروع نمیکردند سالها خاندان قذافی بر سر قدرت بود و همین آمریکا باهاشون میساخت
  با این روحیه خشن انقلابی که در ملت لیبی پیدا شده این کشور یک جهموری اسلامی دیگری خواهد شد و هم پایگاه بعدی القاعده
  آیا آمریکا به عراق دموکراسی آورد یا یک گروه دزد را سر کار آورد و تندروهای شیعه و سنی را به حال خود رها کرد
  چطوره آمریکا در مورد بحرین و یمن هیچ غلطی نمیکنه و خفه شده حتما مصلحتش در اینه
  امیدوارم حرکتی برای نجات مردم بدبخت سوریه بکنه که از همه دنیا فعلا مستحق ترند
  من هم بعضی وقتا میگم ایکاش بوش احمق بجای عراق به ایران حمله میکرد شاید الان وضع آمریکا و ما خیلی بهتر بود
  ولی با اوضاع فعلی خیلی خوش خیالیه که فکر کنی آمریکا به ایران حمله کنه و رژیم را ور بندازه
  دیگه حرفی نیست جز نفرین بر همه ستمگران و قدرت طلبان تاریخ از لحظه اول تا امروز
  نابود باد اسلام و یهود بنی اسرائیل که هرچی بدبختی در منطقه خاورمیانه هست از اینهاست
  نابود باد کاپیتالیسم و کمونیسم و همه ایسمهای ضد انسانی

  • من فکر میکنم مشکل از شماست که سیاست رو درک نمیکنید

   توی دنیای واقعی سیاست نمیشه همیشه و در هر زمانی با هر دیکتاتوری جنگید
   سیاست یک بازی هست، توی این بازی «برد» مهم تر از اخلاقه چون شکست در سیاست توی این مسائل برابر با مرگ میلیونها آدم هست. توی هر بازی هم استراتژی و تاکتیک اهمیت پیدا میکنه. امتیاز دادن به حریف توی یک بازی مسئله آسانی نیست ولی گاهی برای بردن کل بازی ضروریست.

   برای همین کاملاً طبیعی و قابل انتظار هست که آمریکا با هر دیکتاتوری همکاری موقت بکنه علیه بقیه مشکلات مثل تروریسم و سایر دیکتاتور ها، و در زمانی مناسب و وقتی که ممکن است، با کمترین هزینه از بین ببره.

   ساده اندیشی اتفاقاً از جانب شماست که فکر میکنید آمریکا باید مثل یک روبات خنگ باشه که هرجا دیکتاتور دید باهاش مخالفت بکنه و با نصف دنیا وارد جنگ بشه 🙂 خوب این انتظار شما یک مقدار زیادی بچه گانه هست دوست عزیز. مثل اینه که به یک راننده فورمول 1 توصیه کنی «فقط پات رو بگذار روی گاز و تند برو!»، بعضی جاها باید ترمز کنه بعضی جاها باید حریف رو گول بزنه! سیاست خیلی پیچیده تر از این شعارهای مسخره شماست که مرگ بر این و مرگ بر آن! افکار سیاسی شما محدود به اینه که «ظلم بده»، و فکر میکنید خیلی کشف بزرگی هم کرده اید و بقیه این رو نمیفهمند! شما فکر سیاسی نداری یک سری عواطف و تمایلات شخصیت برات شده افکار سیاسی. اون چیزی که شما بهش میگی «حرامزادگی» در واقع همان کیاست، و تدبیر هست که توی سیاست نقش اول رو بازی میکنه، و عدم آنها بزرگترین ایراد ایدئولوگ ها است.

   این تدبیر و فهم رو وقتی نداشته باشی و فقط افکار سیاسیت مخالفت با ظلم و همایت از مظلوم (مستضعف و کارگر!) باشه وقتی به قدرت برسی میشوی خمینی، قذافی، لنین، مائو، کاسترو و هر انقلابی ایدئولوگ دیگر تاریخ! وقتی به قدرت برسی با واقعیت روبرو میشی میبینی طرفدارانت که از نظر تو مخالف ظلم هستند دارند چپ و راست کشته میشوند، بعد هیجانی میشوی و شمشیر میکشی و نتیجه اش این میشه که ریده میشه توی کشور!

   در همین راستا جالبه که بدونی ین مرگ بر کاپیتالیسم و مرگ بر کمونیسمی که گفتی جزو عقاید اصلی و ایدئولوژی حکومتی قذافی بود؟ قذافی یکی از همفکرات بوده در دوران جوانی… فکر کنم شما با سطح فکری که داری اگر کتاب سبزش رو بخونی منقلب و متعجب میشی 🙂 چون اون هم توی همون کتابش همین حرفهایی که شما اینجا زدید رو زده!

   و بخشی از مشکلات سیاسی این کشور اتفاقا بخاطر طرز تفکر شماست، چون شما میروی یک جایی و سخنوری مثل شریعتی میاد علیه ظلم هارت و پورت میکنه و بعد شما به هم خط خودت که یکم پیشرفته تر هست علاقه مند میشی وطرفدارش میشی انقلاب میکنی و اون خمینی و قذافی و غیره رو خلق میکنی و این داستان تکراری تاریخ رو تکرار میکنی.

   فرق من و شما در اینه که تو دنبال نابودی ظلم هستی من به دنبال کم تر کردن آن، من هر لحظه از خودم میپرسم اکنون باید چه کرد که بهترین نتیجه را در کوتاه مدت و دراز مدت داشته باشد شما هر چند وقت یکبار از سر دلتنگی از خود میپرسی که کی میشود در عالم ظالمی نباشد، برای همین شما به هدفت هیچوقت نمیرسی ولی من به اهداف کوچیکم دستکم میرسم، آرش بیخدا شدن یکی از اهداف من بود! و این تفکرات شما نه تنها نتیجه نمیدهد بلکه خود شما را و بقیه را از نتیجه های کوچکتر ولی واقعی محروم میکند.

   در حالی که یک مقدار قانع نشدن به پاسخهای ساده و فهم سیاسی بیشتر باعث میشه یک فرد درک کنه که دنیای واقعی خیلی پیچیده تر از عدالت و ظلم، سیاه و سفید، خوب و بد، قاقا و اَخ هست، اونوقت همه بینش سیاسی یک فرد محدود نمیشه به اینکه فلان چیز یا کشور اَخ هست یک مقدار عمق بیشتری پیدا میکنه. چنین آدمی هیجان زده نمیشه تصمیمات سیاسی درست میگیره.

   دنیا اونقدر که شما فکر میکنید سیاه نیست، این درک ضعیف شما از واقعیت هاست که این دید کارتونی و غیر سیاسی رو به شما میده…

   برای اینکه آمریکا به ایران حمله کنه یا گروه هایی در داخل کشور باید دست به مبارزه مسلحانه بزنند و سرکوب بشوند تا دنیا یک وضعیت اضطراری نظامی ببینه، یا اینکه ایران همینگونه فعلی به سیاست های اتمیش ادامه بده که خوشبختانه داره میده.

   حمله آمریکا به عراق اول، هم تصمیم بهتری بود چون عربها ضد آمریکایی میشدند و ممکن بود با ایران متحد بشوند ولی کارهایی که ایران توی عراق کرد الان اعراب رو به طرف آمریکا کشونده… خیلی اتفاقاً حرکت های حساب شده ای هستند، من قبل از اینکه اوباما در انتخابات پیروز بشه گفته بودم که فکر میکنم اوباما راحت تر میتونه دست به کارهای نظامی بزنه.

   • این پست واقعا عالی بود. سیاس بودن نیاز به استفاده از هوش و تفکر و تحلیل و تجربه ی اجتماعی داره.
    سیاست دید چند بعدی میخواد. نه دید تک بعدی.
    در انجام کارهای بزرگ باید تا حد امکان پارامترها رو در نظر گرفت بعد عمل کرد.
    به نظرم خوبه که آدم به چیزها دید نسبی داشته باشه. اما وقت عمل , مطلق باشه تا بتونه نهایت تاثیر رو بگذاره

 10. thanks U.S.A for taking out the trash!

هرچه میخواهد دل تنگت (اگر بدرد بخور هست البته) بگو.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: