علاقه شخصی من به آیت الله مصباح یزدی

شاید برای شما شنیدن این حرف کمی عجیب باشه ولی اگر قرار باشه من لیست صد نفر از ایرانیانی که برایشان احترام بسیار قائل هستم را قرار باشد تهیه بکنم، آیت الله مصباح یزدی یقیناً در آن لیست خواهد بود.

آیت الله مصباح یزدی آخوندی است که کتابهایش ارزش خواندن و دقت دارند، و این در مورد یک آخوند، پدیده ای کمیاب است.

وقتی کتابهای ایشان را میخوانید با نوع عجیبی از صداقت روبرو میشوید، که ناشی از اعتماد به نفس بسیار بالاست، اعتماد به نفسی که معقول هم هست، بعضی از آدمها اعتماد به نفس الکی دارند، ولی بعضیها حق دارند که اعتماد به نفس زیاد داشته باشند! از قلم این مرد صداقتی میبارد که ستودنیست، او از گفتن افکار اصیل و زشت اسلامی هیچ ابایی ندارد، همه معتقداتش را تمام و کمال با کمترین ماست مالی مینویسد.

شاید به این دلیل که کار سیاسی نمیکند، میتواند صادقانه بگوید و بنویسد، و لازم نیست مصلحت اندیشی کند، من این خصیصه را دوست میدارم.

البته اینهم ممکن است که مصلحت اندیشی هم میکند، اما بازهم افکارش صادقانه به نظر میرسند چون بسیار زشتند، دیگر باید دید افکار واقعی اش چیست، و چقدر زشت است، که البته آن چیزی نیست جز خود اسلام.

هریک از این دو باشد، شخصیت ارزشمنی برای من است و من هم از او آموخته ام هم خواهم آموخت.

من کسی را در این دنیا نمیشناسم که به اندازه مصباح یزدی هم اسلام را بشناسد و هم آنرا تا اینحد «کم»، ماست مالی کند.

اگر مصباح یزدی در آمریکا بدنیا می آمد شاید یک جراح مغز برجسته، یا یک دانشمند ناسا میشد.

البته ایرانیهای زیادی هم جراح مغز و دانشمند ناسا بوده و هستند، ولی چون مصباح دنبال چیز آسانتری، یعنی اسلام رفته در ذهن من به یک اسطوره تبدیل شده.

اما خوب بازهم خوب است که در ایران متولد شد، مصباح یزدی برای من پلی است برای رد شدن از جریان زمان، و بازگشتن به گذشته، به آن صحرای دوری که اسلام از آنجا به اینجا آمد، عربستان.

Advertisements

73 پاسخ

 1. کار خوبی کردی که نوشته ات را در مورد این یارو نروژیه حذف کردی . بهتره ما هم مسولانه تر و عاقلانه تر با مسایل برخورد کنیم. من اگر نام «الاغو» به عنوان «یوزر نیم» انتخاب کردم بخاطر این بود که خواننده منو جدی نگیره و حرفام در کسی اثر نگذاره.
  متاسفانه یک عده افراد بلوغ فکری لازم را ندارند ممکنه از بعضی نوشته ها سو برداشت کنند . ممکنه دست به جنایت بزنند و …. به هر حال اتفاق نروژ بیانگر اینه که باید با هر گونه افراط گری ترویج خشونت نژادپرستی بطور جدی مقابله بشه

  • الاغ گرامی،

   خشونت مگه چیز بدیه؟ من فکر کردم توی جهان بینیت چیز خوب و بد زیاد وجود نداره و همه چیز نسبی هست و این پرت و پلاها…
   به نظر میاد بجای این یک جورایی چیزهای بدی که دوست داری خوب باشند رو سعی میکنی نسبی ببینی چون آدم سالمی نیستی از نظر اخلاقی.

   • به تاسی از استاد ارجمند نیکولو برناردو ماکیاولی ترجیح میدم فعلا جوابی ندم
    فعلا وضعیت من شبیه ضرب المثل زیره:
    People who live in glass houses shouldn’t throw stones.

    • خوبه حالا در مقابل حرف حق حداقل سکوت میکنی و بیش از پیش، بعله…

     • مجبورم سکوت کنم . قبلا جای بحث تخصصی در محافل و مجامع خودش بود. الان اینترنت به هر کسی امکان داده تو هر موضوعی سرک بکشه و برداشت ناقص خودشو داشته باشه .

      مثلا کاملا امکان داره شاگرد مکانیک بعد از خوندن مطالبی در مورد اخلاق با خیال راحت مرتکب تجاوزو قتل بشه. من شخصا (از نظر احساسی ) نمیخوام بسترساز فکری بروز هیچ خشونتی باشم .
      این مردک دیوانه نروژی هم ناگهان دچار جنون نشده ماها و شاید سالها برای کارش برنامه ریزی کرده . شاید آدم هایی مثل من نوعی بطورمستقیم و غیرمستقیم در شکل دهی باورهای این یارو نقش داشته اند .

 2. داشتم کامنتهای Anders Behring Breivik (عامل کشتار نروژ) رو میخوندم شاید باورتون نشه اما ایشون کلا نظر مناسبی به ایران و شیعه داشته !!

  http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.document.no%2Fanders-behring-breivik%2F

  I have never understood why the West focus so disproportionately on Iran and so little on the Wahhabi Saudi leadership, which after all is the most dangerous and most powerful Muslim central power. We should, of course, as soon as the bombing suspect their facilities but otherwise focus much more on Saudi. Could it be something that Iran is not a major oil exporter?

  Shias make up a relatively small proportion of Muslims and has absolutely no influence on the Sunnis.

  I would actually argue that we undermine our own interests by unilaterally attacking the only relatively weak alternative to Sunni Islam. If Iran falls to Wahhabi position strengthened considerably, since they have no competitors.

  We should not forget that Saudi Arabia and several other Sunni Muslim countries want to destroy Iran. Nor is Iran that has built 300-500 Wahhabi centers around around Europe of the finances only 2 of 30 Jihad Fronts around the around the world.

  • راکی لینک هات جالبتر از حرفهات هست، به نظر من یک مقدار بیشتر لینک بزن و کمتر حرف.

 3. اين كه شد همون. اگر رابطه خدا و وجود چنين باشه كه كار تمومه. ديگه نيازي به استدلال نيست.
  ———-
  شد کدوم؟
  مگر در هستی چیزی غیر از وجود قابل تصور هست؟
  مگر از وجود چیزی بدیهی تر در هستی قابل فرض است؟
  مگر به حسب فرض ذره ای از هستی قابل خالی بودن از خداست؟
  خب از چه برای چه می خواهیم استدلال کنیم؟
  این استدلالهای ریز و درشت برای بستن دهان کور فهمان و کور مغزانی مانند من و شماست و الا برای اهلش

  کی رفته ای زدل که تمنا کنم تو را,
  کی بوده ای نهفته که پیدا کنم تو را.
  غیبت نکرده ای که شوم طالب حضور,
  پنهان نگشته ای که هویدا کنم تو را

  تر بودن حكمي كلي است كه آب در اون نقش كليت ايفا مي كنه.
  ————-
  هیچ انفکاکی بین آب و تر بودن قابل فرض نیست تمام تری ها در عالم وجود رشحه ای از نمود و بروز آب است
  و در حقیقت
  این آب است که به شکل دیگری خود را نشان داده است

  ولي وجود چنين نيست يعني نميشه چيزيو برابر با وجود دانست.
  ———–
  ؟؟؟؟
  همانطور که تمام رطوبت های هستی رشحه ای از وجود آب است
  هر آنچه از کمال در هستی قابل فرض است رشحه ای از کمال و وجود اوست
  اگر رطوبت بدون آب قابل فرض باشد
  کمال (وجود) بدون منشا‌ء‌ هم قابل فرض است
  رطوبت آب صرف و محض تری است بدون هیچ نقص و نقصانی اما سایر اشیای مرطوب آب اند و چیزهای دیگر
  خداوند هم صرف و محض وجود است با تمام کمالات ذاتی
  و سایر موجودات تنها رشحه ای از آن وجود اند

  از يك سو هم تر بودن ذاتي آب حكمي تجربي است ولي ذاتي و بالضروره بودن وجود خدا تنها از راه استنتاج قابل دستيابي است.
  ———
  مثال آب تنها برای فهم معنای ذاتی بود و الا وجود ناقص با وجود مطلق قابل قیاس نیست
  اگر در محسوس که از ادنی مراتب وجود است ذاتی قابل فرض باشد در وجود بالاتر به طریق اولی قابل تحقق است
  و وجود این موجود (وجود) عالی و خالی از نقص قابل انکار نیست چرا که انکار ما را منطقا به تناقض می رساند.

 4. بسمه تعالی

  امروزه محققین فرانسوی با ادله محکم ثابت نموده اند که سرخ پوستان آمریکا به دین اسلام ناب محمدی مشرف شده بودند. (حضرت رسول الله (ص) هنگام معراج و سفر به بیت المقدس گوشه چشمی به مردم آمریکا که همانا سرخ پوستان بودند داشته و نخواستند ایشان در مرگ جاهلیت بمیرند و در طی الارض به نزد سرخ پوستان و اجنه مقیم قاره آمریکا رفته و آنان را به اسلام دعوت نموده اند و به آنان خبر از واقعه کربلا دادند و تمام سرخ پوستان و اجنه آمریکا برای امام حسین اشک ریختند و عزاداری کردند)

  بعدها یهودیان مهاجر به آمریکا دین سرخ پوستان را با تزویر به بت پرستی بر میگرداند تا مسیحیان آمریکای جهان خوار بهانه سرکوب داشته باشند.

  این کشف ثابت می کند کریستف کلومب کاشف آمریکا نیست و بلکه رسول الله کاشف آمریکاست و چون حضرت رسول الله قدوم مبارک خویش را بر خاک آمریکا گذاشته اند این خاک متعلق به مسلمین است و انشالله با ظهور آقا امام زمان آمریکا فتح شده و یهود و نصارا را گردن زده زنانشان به کنیزی خواهیم برد.

  نصر من الله و فتح قریب

 5. اختلاف و فاصله ای که بین ما و نزدیکترین خویشاوندانمان یعنی گوریلها، شامپانزه ها و بونوبوها (شامپانزه کوتوله) وجود دارد، بسیار زیاد است چرا ؟
  جوابش : http://www.bbc.co.uk/persian/mobile/science/2011/06/110623_l34_human_species.shtml

  یعنی ما تمام رقیبانمان را قتل عام کرده اییم و منقرصشان کرده ایم اما متاسفانه این روند متوقف شده . بذبختی اینه که آدم های باهوش دیگه کم هوشها را نمیکشند و کم هوشها مثل ریگ در حال زادوولد هستند
  یه زمانی اروپایی ها دخل سرخپوستها را آوردند و قاره آمریکا فتح شد Léopold II بین 5 تا 15 میلیون نفرو در آفریقا کشت ولی الان آمریکا مثل خر در افغانستان تو گل مانده .یا اسراییل مونده با فلسطنیها چکار کنه. در عوض پاکستانیها مشغول تولید مثل اساسی هستند.

  اول یه گروه از بشر به تکنولوژی برنز دست یافت و با اون تکنولوژی آدم های عصر حجرو کشت بعد تکنولوژی آهن عصر برنزو پایان داد. ظهور هیتلر باعث شد آمریکایی که به سبب منابع غنی در واقع نیاز به تکنولوژی اتم و آدم کشی و کشورگشایی نداشت زودتر از بقیه به تکنولوژی اتم دست یابد و حق به حق دار (آلمان) نرسید. آمریکای نادان به جای اینکه بزنه بقیه ملتها را قتل عام کنه اونقدر دست دست کرد که فرصت اصلاح نسل بشر از بین رفت.
  اگر هیتلر نبود یا ده سال دیرتر قدرتو به دست میگرفت آلمان به جای آمریکا صاحب سلاح اتمی میشد و نژادهای دیگه (از جمله ما ) نابود میشدند

 6. درود.

  امروزه خیلی از متفلسفان اسلامی برای اثبات وجود خدا، برهان صدیقین را معتبرترین برهان میدانند. اما به نظر شما مشکل اصلی این برهان کجاست؟ من متوجه شدم که اغلب بحث ها در مورد وجود خدا به این مسئله ختم میشود.

  آیا مشکل اصلی این برهان این نیست که وجود را یک محمول تلقی میکند؟

  • برهان صدیقین جزو براهین استانداردی که فلاسفه امروز روی آنها بحث میکنند نیست، چون ملاصدرا شیعه بوده اینها میخواهند با زور برهان چپانی کنند.

   مشکل این برهان این است که تقریر روشنی از آن وجود ندارد، و برداشتهای عجیب و غریبی از مسئله وجود میکند. بعد هم وجود که خود مفهومی موهوم در این برهان است را ناگهان با خدایی که وجود عینی دارد برابر میکنند. یکجورایی بازی با کلماته زیاد قابل بحث در فلسفه تحلیلی نیست.

   • میشه گفت برهان صدیقین خیلی به برهان آنسلم شباهت داره، و فقط ملاصدرا میخواد با حمل شایع و اولی ، مشکلاتی که برهان آسلم داره رو برطرف کنه که البته با اینکه شونصد صفحه سیاه میکنه اما در این راه موفق نمیشه. اکثر استدلال ها مصادره به مطلوبه. در راه اثبات وجود خدا، با این فرض شروع میکنن که خدا یعنی موجودی که وجودش از خودشه. خب، دیگه چیزی باقی نمیمونه که اثبات کنن! چون حکم مسئله یعنی همان وجود خدا که باید آن را اثبات کنند، در فرض مسئله گنجانده انند و سپس همان وجود را بر خدا حمل کرده اند و گفته اند خدا وجود دارد!
    راسل این قبیل مشکلات، نظریه وصف ها را مطرح نمود و بعد بقیه فلاسفه تحلیلی به شدت روی این مسئله کار کردند. همانطور که راسل میگوید، «وجود واجب» و «وجود غیرواجب»، بی فایده است. فقط روابط منطقی و ریاضیات از ضروریات هستند و هرچیزی که به جهان خارج مربوط میشود، ضرورت برای آن معنا ندارد.

    همانطور که راسل میگفت، هنگامی که می‌‌گوییم «x» وجود دارد مثل این است که گفت باشیم شیئی وجود دارد که ما به ازای تعریف‌ «x» میباشد. یعنی با توجه به اوصافی که x دارد، مصداقی برای آن یافته ایم. و همچنین انکار اینکه «x» وجود دارد بدین معناست که هیچ شیئی که تعریف x بر آن صادق باشد وجود ندارد، یعنی x هیچ مصداقی ندارد. بنابراین وظیفه ی «وجود داشتن»، اثبات کردن متعلقاتی برای یک مفهوم خاص است.

    برای مثال «گاو وجود دارد» ‌یک توصیفی درباره ی گاو نیست. این بدان معنا نیست که گاو صفت وجود را دارا میباشد، بلکه وجود داشتن در مورد یک مفهوم و یا تعریف گاو، یا مداد یا جن، یا هر چیز دیگر، بدین معناست که آیا آن مفهوم در خارج ما با ازاء دارد یا ندارد.

    به نظر اینجانب برای مسئله خدا هم به همین شکل باید برخورد کنیم. یعنی با توجه به تعریف خدا یعنی موجودی که بینهایت دانا، توانا، مهربان، و.. است، باید ببنیم این مفهوم، ما به ازاء دارد یا ندارد و این مسئله نمی‌‌تواند بصورت ما تقدم مشخص شود. یعنی صرفا با وارسی تصور یا مفهوم خدا نمی توان این مسئله را تعیین کرد. بنابراین استدلال فلاسفه اسلامی که وجود را بدیهی فرض میکنند و میگویند وجود از خود خداست و نیازی به اثبات ندارد، باطل است.

    • تحلیل بسیار جالبی بود، احسنتم،
     طیب الله انفکسم

    • به نظر اینجانب برای مسئله خدا هم به همین شکل باید برخورد کنیم. یعنی با توجه به تعریف خدا یعنی موجودی که بینهایت دانا، توانا، مهربان، و.. است، باید ببنیم این مفهوم، ما به ازاء دارد یا ندارد و این مسئله نمی‌‌تواند بصورت ما تقدم مشخص شود. یعنی صرفا با وارسی تصور یا مفهوم خدا نمی توان این مسئله را تعیین کرد. بنابراین استدلال فلاسفه اسلامی که وجود را بدیهی فرض میکنند و میگویند وجود از خود خداست و نیازی به اثبات ندارد، باطل است
     ————–

     وجود قابل حمل بر خدا نیست (به حمل شایع صناعی)
     بلکه وجود ذاتی اوست
     یا به عبارتی خدا عین وجود و وجود برای او ذاتی است و به قول عرفا
     الوجود وحده لا شریک له
     ذاتیات قابل تعلیل نیستند
     رطوبت هر چیزی از آب است اما رطوبت آب از خود اوست و نیاز به اثبات ندارد و این کاملا بدیهی است.

     • اين كه شد همون. اگر رابطه خدا و وجود چنين باشه كه كار تمومه. ديگه نيازي به استدلال نيست. تر بودن حكمي كلي است كه آب در اون نقش كليت ايفا مي كنه. ولي وجود چنين نيست يعني نميشه چيزيو برابر با وجود دانست. از يك سو هم تر بودن ذاتي آب حكمي تجربي است ولي ذاتي و بالضروره بودن وجود خدا تنها از راه استنتاج قابل دستيابي است.

     • عجب مثال مغلطه‌آمیزی!

     • 1) گزاره «آب تر است» ، بی معناست! همانطور که «وجود وجود دارد» بی معناست!
      تر بودن تنها به اشیایی اطلاق می شود که به آب آغشته باشند. یعنی اینکه آب به آنها اضافه شده باشد، خود آب که بر خودش اضافه نشده است!

      2) شما خدا را اینگونه تعریف میکنید که » خدا یعنی وجود بی نیاز که وجود ذاتی اوست» . اما همانطور که عرض شد، وجود محمول نیست که آن را بر خدا حمل کنیم. در مفهوم یک چیز، «وجود» نهفته نیست، و وجود یک محمول حقیقی نیست، پس نمیتواند جزء تعریف خدا باشد، و بنابراین برهان شما از پایه اشتباه خواهد بود.

      3) گرچه «وجود دارد» از لحاظ دستور زبانی خبر است، اما در نطق نقش متفاوتى را بازى مى‏کند. اگر وجود محمول است، باید چیز جدیدی بر موضوع بیافزاید که موجب معرفت ما گردد، در حالی که چنین نیست. برای مثال، گزاره های زیر را مطرح میسازیم :

      *گاو پستانداری سم دار است.

      **گاو نشخوارکننده است.

      ***گاو تهی‌شاخ است.

      ****گاو وجود دارد.

      واضح است که در سه گزاره اول چیزی بر موضوع افزوده شده است و درواقع این سه، شرح اوصاف گاو هستند و ما با هریک از این صفت ها، مفهوم گاو را درک میکنیم، اما در گزاره آخر هیچ چیز بر موضوع اضافه نشده است و در واقع ما بدون نیاز به آن هم میتوانیم به مفهوم گاو پی ببریم، بنابراین وجود یک محمول حقیقی نیست. حالا شما بیاین صد تا اصطلاح دیگه مثل شایع و اولی و.. اختراع کنید، اما از نظر اینجانب همه اینها بیفایده است. مشکل اصلی شما بی توجهی به زبان و ساختار آن، و عدم آگاهی از منطق جدید، و دست و پا زدن در منطق خاک گرفته ارسطویی میباشد.

 7. جناب آقاي آرش. براي دريافت پاسخ قبلي منتظر نوشتار شما خواهم بود. ولي پرسش جديدي دارم ازتون.

  چرا بعضي يافته هاي بشر و اكتشافات بعنوان قانون در علم مطرحند و بعضي بعنوان تئوري؟ مرز بين ايندو كجاست؟ مثلا آيا تكامل يه قانونه يا يه نظريه؟

  ازينكه حوصله ميكنيد بسيار ممنونم.

  • طلبه، دنبال چی میگردی ؟ چرا خودتو با سوالات احمقانه لوس میکنی ؟ نوشتهات نشانه عمق بلاهت و نادانی است . اینترنت دنیای بیکرانی از علم و دانش است اول یه کم مطالعه کن بعد مطلب بنویس
   حرفات خنده داره . تقریبا امروزه هیچ دانشمندی در قطعیت فرگشت تردیدی نداره. حالا جنابعالی که مغزت دنبال مکان وقوع بیگ بنگ میگرده !!! میخوای با سفسطه و مغلطه و بازی با کلمات مثلا فرگشتو نقض کنی!
   من قبلا هم گفته ام مشکل مملکت ما هوش پایین مردم ساکن ایران است نه دین.

  • طلبه گرامی، در دانش سه مقوله وجود داره فرضیه (Hypothesis) قضیه (Theorem)، و نظریه (Theory)، و نه هیچ چیز دیگر.

   چیزی به نام قانون وجود نداره، اگر به چیزی قانون گفته میشود خود آن قانون یک نظریه یا قضیه هست، مثلاً قضیه قانون فیثاغورس، یا قضایای مربوط به نیوتون در فیزیک.

   ترتیب قطعیت این مقوله ها از بالا به پایین قضیه، نظریه و فرضیه هست.

   چیزهایی قضیه هستند که مستقیما قابل انشقاق از اصول ریاضی و منطقی باشند، یا به عبارت دیگری قابل انشقاق از بدیهیات و اصول پذیرفته ای باشند.

   بقیه چیزها اگر خیلی قوی باشند میشوند تئوری و اگر نباشند ولی همچنان علمی باشند میشوند فرضیه، بنابر این هر چیز پرت و پلایی رو نمیشه گفت فرضیه باید بازهم علمی باشه، آزمون پذیر و ابطال پذیر باشه.

   فرگشت (تکامل)، یک نظریه هست، و هر چیز دیگری هم که از تجربه و استقرا کسب میشود نمیتواند غیر ازنظریه باشد.

   به این راکی هم زیاد شما توجه نکن از بیمارهای منه…

  • شايد باور نكنيد كه بهترين اساتيد دانشگاهي هم از اين مسائل بي خبرند. البته بجز اونهايي ك در اروپا درس خوندند. من از يك استادم در اين مورد پرسيدم و جواب هاي پرت و پلايي شنيدم كه باور نمي كنيد. يك بار يه استادي داشت توضيح مي داد كه تئوري هاي جديد به شرطي قابل پذيرشن كه با «قوانين حاكم اون علم» تضاد نداشته باشن! البته ايشون از نظر علمي در ايران بسيار مطرح هستن.
   يه نكته بي ربط: بيخدايي در جامعه ايران سير سعودي شديدي داره. اخيرا من زياد مي شنوم در تاكسي ها و اتوبوس ها. اين براي من كه ندانمگرا هستم خيلي جلب نظر كنندست

   سپاس گزارم ازتون

 8. درود
  لااقل چند تا از کتاب هایی که خوندی و خوشت اومده رو میگفتی تا ما هم بخونیم

 9. farda mian coment mizaran felani aslan jebhe nemidoone kojas inam inja begam ta nagoftan felani nemidoone jebhe chie
  lo0o0o0o0lz

 10. يك پرسش داشتم: فلسفه را از كجا آغاز كنيم؟

 11. ارش سلام چرا سایت زندیق (zandiq.com) انقدر پیش پا افتاده و بدون عکس و صفحه است؟ نمی تونی بیشتر به این سایت و یا سایت افشا برسی تا مردم رغبت کنند پاشونا بذارن تو این دو تا سایت؟؟؟!!
  سایت افشا هر یک ماه یکبار فقط بخش سخن روزش عوض می شود! لااقل بیشتر براشون وقت بذار و یا اگه نمی تونی برو یکی دیگه را بردار بیار بکن مسئولش.
  راستی من می خوام برای خانم پری دشتستانی که چند تا مقاله تو افشا داره نامه بنویسم اما ایمیلش را نمی دونم….چیکار کنم؟ می شه اگه ایمیلش را داری به من هم بدهی؟
  ممنون.

 12. دید منطقی خوبی داری

 13. جناب آرش. ممكنه برام توضيح بديد كه از نظر فلسفي چطور ميشه وجود ماده رو در لحظه بيگ بنگ توضيح داد؟ يا حتي گسترش ماده رو. يعني اينكه ماده در چه چيز گسترش پيدا كرده؟ چون ما ميدونيم كه ماده يا انرژي در مكان جاري هستند و مكان هم خارج از تكينگي بيگ بنگ موجود نبوده. يا شايد هم بوده؟

  • می خوام به دوستانی که در مورد وجود یا عدم خدا از دید فیزیکیش نگاه کنند بگم بحث در رابطه با تئوری هایی مثل بیگ بنگ و … خیلی تخصصی هست و نیاز به اشراف به علوم پایه ای و پیش نیاز های علمی زیادی داره که بعیده همه با توجه به سلایق و علایق متفاوتشون بتونن به راحتی به اون سطح برسن که در مورد نظریه های فوق صاحب نظر بشن. اما دانشگاه که محیطی آکادمیک و بدور از غرض ورزی و بایلس و تعصب هست به اندازه کافی متخصصینی داره که بحث های دامنه داری در این زمینه کردن و مقالات متعدد در این باب نگاشتند تا فرضیه شون مقبولیت پیدا کرده بنابر این این نوع نظریه ا اغلب درست ترین و جامع ترین نظریاتیه که عقل بشر تا حالا بهش قد داده. و کاملا معقول هست که من و شما ی غیر متخصص تا زمانی که دانشمندان این نظریات رو رد نکردن یا نظریه جامع و مانع و کاملتری برای توضیح مثائل پیدا نکردن این نظریات رو اون طور که هست قبول داشته باشیم.مثل وقتی شما مریض می شی راحت می ری پیش دکتر و باهاش هم جر و بحث نمی کنی چون از اصول طب بی خبری. کسانی که به علم اعتقاد دارن اصولا در موضوعات علمی لازم نیست خودشون کل ماجرا رو بدونن تا بتونن به اون قضیه اعتقاد داشته باشن و ازش استفاده کنن. شما لازم نیست اصول علم الکتریسیته رو بدونی تا بتونی از لوازم الکتریکی استفاده کنی. همین قدر که شما علم رو قبول داری کافیه که متوجه باشی پیدایش هستی از مفاهیم قابل بحث در حوزه علم فیزیک و درات بنیادی و … هست و ربطی به اساطیر و داستانهای مذهبی ملل گذشته نداره و همین کافیه که دیدگاه متفاوتی نسبت به خدا داشته باشی تا کسی که بجای علم متوسل به خرافات و اساطیر می شه. قبول وجود واقعیتی علمی که منشاء پیدایش هستی بوده و پیدایش ابعاد و مکان و زمان هر اسمی رو هم که روش بذاری چه خدا و چه بیگ بنگ و چه ذرات بنیادی یا … به این معنی نیست که حالا پس این همون الله هست با تمام صفات و خصوصیاتی که بهش نسبت می دن. اصولا هیچ ربطی پیدا نمی کنه با قبول دین.

  • پرسشهای خیلی خوبی هستند طلبه، ولی پاسخ های دراز با مقدمات دراز میخواهند، من نوشتارهایی در مورد براهین مبتنی بر علیت خواهم نوشت روزی مفصل نظرم رو اعلام خواهم کرد.

  • ولی حالا تا آن موقع چند نکته را برای شما مطرح میکنم

   1- نخستین ایراد اینه که شما دارید میگید ماده گسترش پیدا میکنه، در حالی که «جهان» داره گسترش پیدا میکنه نه آنچه در فیزیک ماده میخوانند

   2- مهابنگ از نظر همه فیزیک دانان و فلاسفه ابتدای هستی و جهان نیست، برخی از فیزیک دانها معتقدند مرحله ای از تداوم هست، این خیلی مهم هست اگر مهابنگ آغاز هستی نباشد همه چیز متفاوت خواهد شد

   به این نوشتار هم توجه کنید:
   http://zandiq.com/articles/0000000167.shtml

  • جناب آرش. من در كلاس درس يك استاد برجسته و بسيار موفق فيزيك ايران درس خوندم. زمانيكه از ايشون سوال كردم چطور ميشه مهبانگ شروع زمان و مكان باشه ايشون گفتند چنين چيزي نيست و هيچ فيزيك داني كه سرش به تنش بيارزه اينو نميگه.

   حالا سوال منم اين نيست كه چطور مهبانگ آغازه. سوال من اينه كه اون تكينگي كه با مهبانگ بوجود اومد در چه چيزي قرار داشت و ماوراءش چي بود؟ اصلا چطور ميشه از نقطه نظر فلسفه توضيح داد كه ماده در جايي كه هنوز مكان وجود نداره منتشر ميشه؟

   اين سوالاتو نميتونم از استادم بپرسم چون بهشون دسترسي ندارم. داشته باشمم بعيد ميدونم يه فيزيكدان بتونه جواب سوال فلسفي رو بده. ممنونم

 14. جالبه، به دكتر علی سينا هم پاسخ داده:
  http://www.tabatabaie.net/?p=331

  • پاسخ هایش به علی سینا که خیلی مستدل و قانع کننده بود.در مورد برده داری در اسلام هم مطالبی در سایتش گفته.از جمله از روی کتاب جواهر الکلام میخونه که برده داری اختصاص فقط به اسیران جنگی داره.در حالی که قبلا من یه نوشتار بلند از شما خونده بودم جناب آرش بی خدا که مطالب زیادی از قول همین کتاب نقل کرده بودید که خلاف این مطلب بود.یک بار هم یکی از این مطالب را جایی برای یک آخوند بیان کردم و رفرنس هم دادم اون آخوند ادعا کرد در اون صفحه همچین مطلبی رو پیدا نکرده و احتمالا دروغه.من هم حدس زدم شاید به علت به هم ریختگی فونت صفحه اشتباه درج شده در مطلب شما.به هر حال به جاست اگر شما پاسخ دیگری به این جوابیه ها دارید در زندیق منتشر کنید.ممنون

  • جناب سينا هم پاسخى به پاسخ ايشان نوشته اند:
   http://alisina.org/ali-sina-vs-mustafa-hoseini-tabatabai

 15. جناب آرش چرا با آقای مصطفی حسيني طباطبايي وارد مناظره نميشويد.
  ايشان علاقه خاصي به دفاع از اسلام دارد و در واقع يك متكلم است.
  وب سايت ايشان:
  http://www.tabatabaie.net/

  • be dr.taba tabaee befrmain:
   amaliate kheybar too sangar vaghti dashti gerye mikardi dastmale sefidi ke behet dadamo biar pas bede azizam alan 20 sali shod pas nadadi

  • از من دعوت به مناظره نکرده ند ایشون، من هم دعوت نخواهم کرد چون سطح علمیش بالاتره، ولی اگر ایشون دعوت کنند من قبول خواهم کرد.

 16. جند نکته :
  1-اگر مصباح یزدی در آمریکا بدنیا می آمد بدون شک یک کشیش میشد
  2-شباهت شما با مصباح قابل توجه است . هر دو افراطی هستید کم طرفدارید ایده آلیست هستید یکی در آروزی بسط اسلام دیگری در آرزوی حذف اسلام. هردو به اخلاق ذاتی معتقدید و …..

  • من و مصباح جفتوم رئالیست هستیم جانم…
   من به حذف اسلام بطور کامل از جهان اعتقاد ندارم ولی به کشتن خدا اعتقاد دارم.

 17. چرا سايت شما فيلتر نيست؟
  نکنه شما جاسوس رژيم شده اي

  • هستیم جانم
   خیلی ها معتقدند ما جاسوس جمهوری اسلامی هستیم اومدیم وحدت اپوزوسیون رو از بین ببریم بین مسلمانهای مخالف رژیم و بقیه اختلاف بیاندازیم.
   خیلی ها هم معتقدند البته ما جاسوس اسرائیل هستیم و برای ضربه زدن به پایه های عقیدتی نظام داریم فعالیت میکنیم

   که البته من این دومی رو بیشتر دوست دارم

 18. soghoote aziz
  shoma dar hamin hal neshane vazehi az kasif boodane dine eslamo be rokhe ma keshidi
  dini ke labato be larzandane arshe khoda nesbat mide mikhad be arash tajavoz kone?
  man ridam be eslam va ghoran hala ke aghle eslamit hamine khafe shi behtare

  • سلام شما مثل اینکه انقدر اعصابت از اسلام و … خرد شده است که دیگه فرق بین دوست و دشمن را هم تشخیص نمی دی. نه؟! به من هم فحش می دی! به اسلام هم فحش می دی. پاش باشه به ارش هم توهین می کنی. فکر کنم بری یکم فکر کنی و برای خودت موضع ثابتی پیدا کنی بهتر باشه. نه؟

   • نه، مشکل شما هستی که ظاهراً زیاد آدم عادی نیستی، که این سوال رو مطرح میکنی، دوستمون فکر کرد از شکنجه گرای اسلامگرا هستی چون اونها هم اینجوری حرف میزنن

    • که مشکل منم! اره؟! فکر کردم ممکنه بهت بر بخوره برای همین بهت گفتم که»خودت خوب می دونی که امکان تجاوز وجود دارد» در ضمن اینجوری که می دونی امکان تجاوز وجود داره لااقل خودت قبل از دستگیری یه ده بیست ها کاندوم می خری و قبل از تجاوز ازشون خواهش می کنی از کاندوم استفاده کنن تا بیماری های ضد انسانی اسلامی و خوی وحشیگری سوای بیماری های std بهت منتقل نشه. لاقل می دونی که می کشنت اما سالم بمیری نه بیمار!
     در ضمن ارش شکنجه گر های اسلامی ممکنه اینجوری حرف بزنند اما این مال موقعیه که طرفو گرفتن و تو چنگشونه و گرنه هیچ وقت نمی یان توی مجامع عمومی و اینترنت داد و بیداد بکنند که اره ما تجاوز می کنیم! افتاد؟!

     • بحث به من برخوردن یا نخوردن نیست، به من به این سادگی ها چیزی بر نمیخوره، من حرف شما رو یک جورایی نادیده گرفتم چون یک جورایی غیر عادی به نظر میرسید،

      بعد یک مقدار کنجکاو شدم ببینم دلیلش چیه، بعد وبلاگت رو دیدم، دیدم خیلی با چیزهای خشن و اینجوری ظاهراً انگار حال میکنی کلکسیون فیلمهای خشن رو جمع کردی و فکر هم کردی که کار خوبی کردی

      بعدهم اومدی اینجا از من میپرسی اگر بهت تجاوز کردن چیکار میکنی؟ معلومه کلاً مسئله داری نازنین مغز تو اینجوری کار میکنه به چیزهای خشن، سوالهای اینجوری هم برات پیش میاد!

      تو شخصاً ممکنه آدمی سالم و عادی باشی، و با اهداف دیگری اینکار رو کرده باشی، مثلاً خواستی معروف بشی به عجیب و متفاوت بودن! ولی بقیه آدمهایی که اینجورچیزها رو جمع میکنن و علاقه بهشون دارن معمولاً شکنجه گرها و تروریست های جمهوری اسلامی هستند، برای همین هم این دوستمون بهت اینجوری گفت… منم دارم برات توضیح میدم که دقیقاً درک کنی مشکل خودتی رفتار اون دوستمون عادی بوده تو غیر عادی هستی.

     • soghoot عزیز ! از کاندوم مهمتر تمرینه ! اگر تمرین نداشته باشی کارت زاره. مبارزه رودرباسی نداره باید آدم آماده هر شرایطی باشه . بهر صورت من با کمال میل خوشحال میشم در آماده سازی شما یاریتون بدم .

     • سلام ارش. لطفا حرف من رو نادیده نگیر کلا سعی کن حرف هیچکس را نادیده نگیری.
      اون فیلم های ممنوعه هم که تو وبلاگمه درسته خشن می زنه و کمی منفی اما در عوضش واقعیه واقعیه. فکر می کنم نقش مهمی در بیدار کردن انسان ها از خواب غفلت زندگی امروز داره دلم می خواد همه ببینند که بر سر انسان های دنیای امروزی چه می یاد.(درسته به خدا اعتقاد ندارم اما به انسانیت و وجدان اعتقاد دارم)
      ببینم ارش نشنیدی می گن یه تصویر از هزاران کلمه گویا تر و جامع تر است؟ این موضوع اینجا هم صدق می کنه.تو اگرهم تا اخر عمرت بشینی ودر مورد ستمی که ادیان و تروریست ها به اسم خدا و دین های ساختگی بر مردم جاری کرده اند مقاله بنویسی. به نظر من تاثیر کمتری از فیلمی داره که من تو وبلاگم گذاشتم و توی ان 3 تا زن ازادی خواه را اعدام می کنند.
      ازت انتظار داشتم خودت مساله تجاوز را که اتفاقا خیلی در زندان های جمهوری اسلامی فراگیر و معموله عنوان کنی اما نکردی! نکنه ارش تو هم که ادعای ازادی خواهی و ازادی فکری و بی خدایی داری اگه یه روز بهت تجاوز کردند فرداش خجالت بکشی بیای و سرتو بالا بگیری و بگی «اره به من تجاوز کردند! اما این تقصیر من نیست! و من شرمنده نیستم! مثل بقیه ی قربانیان تجاوز هرکجای دنیا که می خواد باشه باشه.»
      اره ارش من مشکل دارم! مشکلم اینه که نمی تونم تحمل کنم کسی به حقوق کس دیگه تجاوز کنه یا بکشدش یا زندانیش کنه یا …. (نمی تونم ساکت بنشینم حتی با اینکه می دونم ممکنه کشته بشم)
      من اگه می خواستم معروف بشم و مشتری برای وبلاگم جور کنم می رفتم وبلاگ سکسی می زدم!(ممکنه بگی وبلاگ سکسی که دیگه متفاوت نیست! من وبلاگ سکسی متفاوتی می زدم با فیلمایی متفاوت.)
      شکنجه گرهای اسلامی از این فیلم ها جمع می کنند؟! نمی دونم شاید جمع کنند اما من که تا حالا ندیدم وبلاگ و یا سایتی فارسی ازاین فیلم ها منتشر کرده باشد.
      در ضمن اون دوستمون زیاد بی تقصیر هم نیست چرا که قبل از اینکه من در مورد تجاوز برات نظر بذارم. نظری در مورد مصباح یزدی گذاشتم و توی اون نظر کاملا مشخص بود که من با اسلام و جمهوری اسلامی مشکل دارم! در ضمن حتی همین نظر من در مورد تجاوز هم کاملا محترمانه و با مقدمه چینی زیاد طرح شده بود. و نه با تمسخر و تحقیر. بدرود.
      با تقدیم احترام….سقوط.

     • سقوط بحث جنایات مذهبی و آگاهی رسانی متفاوته
      تو فیلمهات رو با این هدف نگذاشتی اونجا،
      چون اگر هدفت این بود ور نمیداشتی فیلم تجاوز توی روسیه رو مثلاً بگذاری اونجا، اون ربطی به مبارزه فرهنگی و سیاسی نداره نازنین شما هدفت این نبوده!

      و خیلی هم کار غیر اخلاقی و زشتی کردی که چنین تصاویری رو پخش کردی، این کارت اصلاً غیر قانونیه اگر اینجا بودی میگرفتنت می انداختنت توی زندان، پخش کردن فیلمهای خشن اینجوری هیچ خاصیتی نداره فقط میتونه ضرر داشته باشه برای کسانی که نگاه میکنن، چیزی توی اینها نیست که بخواد چیزی به کسی یاد بده، همیشه و همه جا تجاوز و خشونت وجود داشته تو فکر میکنی کشف بزرگی کردی که توی این دنیا چنین اتفاقاتی می افته؟

      مثل این میمونه که من یک تانکر جیش کردگدن بیارم دم در خونه تو خالی کنم بعد بگم هدف این بوده که تو بفهمی توی دنیا جیش کرگدن هست، که چی خوب مثلاً کسی نمیدونه کردگدن جیش داره؟ من فکر نمیکنم خود تو هم معتقد بوده باشی که این کارت کار مثبتیه و به درد بقیه میخوره و تاثیر خوبی توی اجتماع میگذاره…

 19. شیعه شدی آرش جان؟… 😉

 20. راستی ارش یه سوال ازت داشتم:
  همونطور که خودت گفتی اگه بگیرنت یه سری اتفاقاتی ممکنه رخ بده که خودتم صد البته چندتاشو پیش بینی کردی…اگه خواستن بهت تجاوز کنند چیکار می کنی؟ مقاومت می کنی یا نه؟ خودت خوب می دونی که امکان تجاوز وجود دارد.

 21. سلام ارش جان لطفا پراکنده گویی نکن حالا هنوز بحث شب اول قبر تموم نشده یاد علاقه ات به تمساح یزدی افتادی؟ حتما چند وقت دیگه هم می یای و از علاقه ات به خمینی موقعی که احساسی حرف می زد و اشک پاسدار ها را در می اورد حرف می زنی! منسجم بنویس و همیشه سعی کن موضوعاتی را مطرح کنی که از بیخ و بن اسلام را می زنه مثلا همین که اسلام همجنس بازها را به خاطر ذاتشون و خصوصیات بیولوژیکیشون می کشه و بعدم ادعا می کنه که خدا همه چیز را افریده است! پس خدا یک انسان را با خصوصیات ویژه ای می افریند و بعد هم می گوید بکشیدش شاید که رستگار شوید! راستی ببخشید اگه یکم حرفام بوی نصیحت به خودش گرفت…موفق باشی..خداحافظ.

 22. هر فردی که می خواهد بر علیه دین و مذهب و یا ایدئولوژی خاصی بصورت کلی مطلب بنویسد بهتر است از اسم هایی مانند آرش و کوروش و … استفاده نکند چون این شخصیت ها متعلق به همه هستند من اسم واقعی و شناسنامه ای ام آرش ست ولی به احترام آن سردار بزرگ هرگز با این نام علیه یک جریان کلی مطلب نمی نویسم در زمان شاه عده ای جاهل بنام طرفداری از شاه این نامها را خراب کردند ما نباید اینکار را بکنیم همانطور که رژیم ولایت فقیه با نام خدا- الله – حسن و حسین دین را به لجن کشید و قداست این فردها را هم از بین برد عکس این موضوع هم می تواند در مورد مذهبی ها راجه به این نامهای اتفاق بیفتد بدانید که عده ای از مذهبی ها هرگز از دین جدا نخواهند شد اگر شما به اندازه کشتی تایتانیک برای آنها سند و مدرک و دلیل بیاورید باز آنها خواهند گفت علی برحق است و ابوالفضل علمدار خدا را نگهدار…. به

 23. آیت الله طباطباعی هم از نظر درجه علمی خیلی کم نظیر هست
  ولی نظراتش تا اونجا که من مطالعه کرده ام بیشتر به علوم اسلامی بر میگرده به مسائل واقعی تر مثل مسائل اجتماعی و سیاسی کمتر توجه داشته.

  برای همین قابل مقایسه با مصباح نیست از نظر من به دو چیز مختلف پرداخته اند…

 24. پرویز….انگار اشتباها متوجه نوشته آرش شدی …اون می نویسه:او از گفتن افکار اصیل و زشت اسلامی هیچ ابایی ندارد، همه معتقداتش را تمام و کمال با کمترین ماست مالی مینویسد.

 25. چرت و پرت نگو
  برای اینکه جلب توجه کنی چه مزخرفاتی از خودت میسازی

  چه تیتر مسخره ای داری!!!
  جمهوریت و کاپیتالیزم
  هاها

  معلومه بچه نتی هستی از این نیوچترهایی که میشنن پای کسانی که کک میزنن و تو یاهو و پالتالک تز میدن
  عشق شهرتم داری
  هی اینور اونور پروفالی ساختی خودتو معرفی کردی
  تاحالا دقت کردی که حرفهای عام مردم رو میزنی مخصوصا بیسوادها ولی هیچکس محل سگ هم بهت نمیزاره؟ کسانی که حرفهای مردم طبقه متوسط به بالا (عام) رو میزنن سریع معروف میشن ولی تورو جز دو سه تا رفیقت هیچکس نمیشناسه
  چون چیزی برای گفتن نداری
  یعنی هیچی نداریا
  مطالعه نداری
  30 سالته اما مثل بچه های تازه بیخدا شده ی عقده ای هستی

  در مورد مذهب
  شاشیدم به اون خدا و تمام مذاهبش

  و در مورد اعتقاداتت
  شاشیدم به کسی که طرفدار حمله نظامی امریکای مسیحی به هر کشوریه

  زنده باد بچه های فلسطین که با سنگ جلوی اسرائیل و امریکا واستادند چندین قرنه که امریکا با اون همه خرج و ریخت و پاش هیچ گهی نتونسته بخوره

  در مورد عراق و افغانستان هم اگر جمهوری اسلامی نبود و به داد آمریکا نمیرسید امرکاتون بد شکستی میخورد

  مرگ بر جمهوری کاپیتالیستی اسلامی ایران سگ زنجیری امپریالیزم امریکا

 26. نظرتون در مورد علامه(!) طباطبایی چیه؟
  آیا صداقت در نوشته های ایشون هم یافت میشه؟

  • آیت الله طباطباعی از نظر درجه علمی هم خیلی کم نظیر هست
   ولی نظراتش تا اونجا که من مطالعه کرده ام بیشتر به علوم اسلامی بر میگرده به مسائل واقعی تر مثل مسائل اجتماعی و سیاسی کمتر توجه داشته.

   برای همین قابل مقایسه با مصباح نیست از نظر من به دو چیز مختلف پرداخته اند…

 27. هر چی من میگم آرشو گرفتن کسی باور نمیکنه . اینم سندش ! فکر کنم زندان سپاهه که از مصباح شروع کرده.
  روزهای دیگه اگر آرش در مورد علاقه شخصیش به امام و آرمانهایش مقاله نوشت تعجب نکنید

 28. کاملا موافقم، من هم چند تا کتابی‌ ازش خوندم، بسیاری منطقی‌ بحث میکنه و جنبه‌های مختلف رو کاملا لحاظ میکنه، ولی‌ مسلما چون مبنای فکری ما متفاوته نتیجه گیری ما متفاوت خواهد بود، به عبارت دیگه اگر اسلام ، محمد و قرآن رو قبول کنیم، از اونجا به بعد قضیه منطقی‌ پیش میره و می‌شه اسلام تروریست و جنیاتکاری که مصباح معرفی‌ میکنه. که در واقع حقیقت اسلام بدون هیچ ماستمالی، همون طور که گفتی‌،

  آرش جان خیلی‌ وقت‌ها وقتی‌ متن‌ها تو میخونم احساس می‌کنم که من یک شخصیت دومی‌ دارم که وقتی‌ شب‌ها خوابیدم، میاد و اینا رو مینویسه، واقعا تا به امروز در هیچ زمینیی نبوده که با‌هات اختلاف نظر داشته باشم. جالبه.

 29. تروریسم غیر قانونی است و گروه های تروریستی غیرقانونی اند و حق تبلیغ ندارند. سازمان تروریستی مجاهدین خلق بهمراه سازمان القاعده و حزب الله و … در لیست سازمانهای تروریستی دولتهای امریکا و کانادا قرار دارد و کلیه افرادی و شرکتها و سایتهایی که به آنها کمک مالی (تحت نام انساندوستانه یا هر عنوان دیگری ) و یا تبلیغی و یا عملی نمایند٬ نامشان در لیست افراد مظنون به همکاری با تروریسم قرار می گیرد و در زمان مناسب دستگیر٬ محاکمه و مجازات خواهند شد.
  http://www.state.gov/documents/organization/45323.pdf

  مدیریت محترم سایت بالاترین٬
  لطفا سیستمی بگذارید که هر لینکی که تبلیغ کننده این سازمان تروریستی است بدلیل غیرقانونی بودن بلافاصله حذف شده و با متخلف برخورد شود.

 30. ای خاک عالمیان برسرت با ان علااقه ات به یکی از تپاله های اسلام گه

هرچه میخواهد دل تنگت (اگر بدرد بخور هست البته) بگو.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: