25 بهمن

من زیاد به دنبال مسائل سیاسی روز نیستم، مسائلی روزی هم که من به آنها میپردازم معمولاً از این جهت مورد توجه من قرار میگیرند که ارتباط با اهداف من دارند. من یک آدم سیاسی به معنی کسی که مسائل روز رو تحلیل کنه و به دنبال تغییرات کوتاه مدت باشه نیستم، از ذهن من دشمن اسلام است و نابودی آن کار فرهنگی میخواهد، بنابر این من خودم رو درگیر سیاست نمیکنم زیاد و به دلیل اینکه سیاست اساساً چیز پلیدی هست در ذهن من، حاضر نیستم بیشتر از یک اندازه عادی خودم رو به سیاست آلوده کنم. همونطور که من حاضر نیستم آشغالی بشوم و اجازه میدهم کسانی که حاضرند این شغل رو داشته باشند بروند و آشغالها رو جمع کنند، به همون سبک هم حاضر نیستم سیاست پیشه باشم، و اجازه میدهم بقیه این کارها رو بکنند، و طبیعی هست که جامعه به هر یک از این مشاغل نیاز داره. البته خوب پیوند برخی مسائل با سیاست اجتناب ناپذیر هست، از لحظه ای که یک انسان در کنار انسان دیگری قرار میگیرد سیاست در آنجا خلق میشود، ولی خوب این آلودگی قهری و طبیعی را من سعی میکنم در حد اقل نگه دارم، همانطور که نمیتوان نشاشید، نمیتوان سیاست هم نورزید.

ولی خوب چون برخی از دوستان خواستند نظرم رو اعلام میکنم.

من طبیعتاً همانطور که قبلاً هم مفصلاً گفتم معتقدم ایران با حمله نظامی آمریکا فقط میتونه آزاد بشه و هوادار این حمله هستم،
البته این به آن معنی نیست که تظاهرات رفتن و مبارزات داخلی را کاملاً بی فایده بدانم، من نتیجه این تغییرات غیر خشونت آمیز را بزرگ نمیدانم، برای تغییرات بزرگ بشر همواره به خشونت دست برده. مثل ایرانی که در چنگال خشن ترین دایناسورها هستند، در نزد من همانند فردی مسلح است که با فردی بی اسلحه درگیر شود، معلوم است سرانجام این درگیری پیروز میدان کیست. اما دست آوردهای کوچکتر مسلماً بی اهمیت نیستند. فواید این مبارزات مدنی زیاد است، از جمله آنها فشار به حاکمیت، بالا بردن سطح انتظارات مردم، آموختن فرهنگ سیاسی، و افشای بیشتر رژیم است. به همین دلیل من طیبعتاً علی رغم اینکه خودم در چنین حرکت هایی شرکت نمیکنم، افراد شجاع و با شرافتی را که در چنین برنامه هایی شرکت میکنند شدیداً شایسته احترام میدانم. گرچه آنها به اهدافشان نخواهند رسید، اما سودهای دیگری دارند. حاکمین ظالم را اگر مردم رها کنند بهتر نخواهند شد.

بعضی از آدمها برای خودشون ارزش بسیار بالایی قائل هستند، نمیتوانند پا روی غرور و بزرگی خودشون بگذارند، اینها همانهایی هستند که وقتی همه ساکتند فریاد میکشند، اینها همانهایی هستد که رهبر میشوند، و همانانی هستند که بزرگ ترین پیشرفتها را برای بشر آورده اند، من نمیتوانم دختران و پسران جنگجوی هم سن و هم رنگ و هم میهن و هم زبان خودم هستند، و با دست خالی در مقابل خبیث ترین دشمنان ملت ایران با اسلحه ای گرم، دلی سرد و پر کین، و ذهنی فیر و پر از کراهت می ایستند، خطر آزار، تجاوز، شکنجه، اعدام خود و خانواده اش را قبول میکنند ولی تن به خواری و سرافکندگی نمیدهد، هرچند امید زیادی ندارند ولی مانند کوه می ایستند را ستایش نکنم، من خود به خود هروقت چنین آدمهایی رو میبینم در مقابل بزرگیشان تعظیم میکنم.

در مقابل این همه بزرگی، حقارت دشمن کوچک جلوه میکند، دشمنی که یک فحش او را بهتر از هر چیز توصیف میکند، و او را کافیست، دشمن ما، دشمنی بی شرم است.

آنچه در مورد 25 بهمن جالب بود این بود که کروبی و موسوی درخواست مجوزشون رو پس نگرفتند، این نیز شایان تقدیر است، اما شاید نوشدارو پس از مرگ سهراب.

اما چیزی که به نظر من خیلی بدیهی میومد این بود که تظاهرات کنندگان باید میرفتند به سمت خانه کروبی و موسوی که در بند هستند و آنجا تحصن میکردند، اگر یک میلیون نفر یا حتی صد هزار نفر چنین کاری بکنند، حکومت که نمیتونه همشون رو بکشه چون با اینکار حکم مرگش رو امضاء کرده، صد هزار نفر رو هم نمیشه به این راحتی ها متفرق کرد، کنار هم مینشستند آنجا و این خود حاکمیت را با مشکلات زیادی روبرو میکرد و مجبور میشد کاری بکنه، یا کروبی و موسوی رو دستگیر میکرد و یا میکشت، یا مجبور میشد کوتاه بیاد و اونها رو آزاد کنه، وقتی آزاد میشدند خود این باعث اتفاقات بزرگتر میتونست بیافته، خلاصه نقطه شروع این حرکت باید تحصن در کنار خانه این دو نفر میبود.

ولی دست اندرکاران این حرکت نمیدونم چرا این کار رو نکردند، یا خواستند بکنند نشد، یا قرار است بکنن یا کرده شدند لکن سرکوب…! من منتظرم ببینم چرا این اتفاق نیافتاد… و این چرایی در ذهن زیبای اینجانب چند روزیست عیان شده.

Advertisements

42 پاسخ

 1. doostan man yekam tond minevisam ozr mikham chon be shedat az din motenaferam che eslam che harchi
  aghle ensan behtarin rah bara darke hamechie
  che niazi be din hast vaghti aghle vojod dare
  dast zadan be atish mojebe sookhtane daste in dige niaz be dino iman nadare
  delam mikhad fosh benevisam vali khob baes mishe ke age 2 nafar bian bekhoonan began che farghi beyne din daro bi din hast
  din dar mige age din bashe dast too atish koni nemisooze va bi din mige misooze
  pas david kaperfield ye peyghambare digas
  ya jonny rabkins shobade baze engelisi peyghambare dine jadide
  dar kol migam beja noskhe bardari az roo neveshte aghleetoono be kar bendazin
  aya tamiz boodan badan niaz nis?
  aya bad az ridan shosane maghad niaz nis
  aya ba aramesh ghaza khordan niaz nis?
  baba yani ina taalim mikhad? ye kodan midoone ke bas dastesho beshoore ghable ghaza
  ya kheyli chiza dige
  arabe 4000 sale pish too ane khodesh ghalt mizado eshghesh kardan ( fuck ) bood dige az in heyvoon che entezari dashtin ba oomadan ye kos mashang be name mohammad ina yekam adam shodan va fahmidan nezafat moheme 20 safe resale dar morede ghosl hast too biaboone arabestan ab naboode
  baz ham migam monteha alan vaght nis

  arash jan az shoma moteshakeram man age vaght konam har rooz miam inja chand mahe motade in weblog shodam
  kheyli sakhte az iran oomadan vali alan be hemate yeki az doostan miam omid varam javid bashid sshoma va baghie doostan hata oona ke din dar hastan chon ensan hastan va haghe bagha daran

 2. bebin bache zamane jang adamaye gardan kolofty mesle man boodan ke mamlekato hefz kardan
  kasayi ke namoose toro ke alan dari text midi roo chesheshoon mizashtan ke bade jang laghabe lat va ghablesh laghabe jahel dashtan
  too jang koli az in niroo ha too toonele tiro ghir joon dadan az jang bara man nagoo ke kheyli az basijiayi ke esmeshoono miari too esarat hazer be sex az koon shodan ke kamtar kotak bokhoran
  dahaneto beband va bedoon ke dari jelo ki va rajebe chi harf mizani pofyooz
  khoda oon shabi ke refigham roo min terekid va basijiayi ke harfesho mizani farar kardan man moondamo …
  madar ***
  oon shabi ke ma kheshab tamoom kardim ba sar neyze mijangidim dar moghabele rpj
  vaghti bi sim zadan mohemat goftan nadarim va koli chizaye dige ke alan jash nis begam
  va hamino migam k khafe sho jelo man

 3. برادر دوستدار ولی فقیه
  من هم با نظر شما مبنی بر ابراز خشونت نسبت به نظام موافقم و اصولا نمیفهمم روی چه حساب و منطقی میشه بدون سلاح به جنگ دشمن مسلح رفت.
  اما چرا شما فقط راه آزادی ایران رو در حمله امریکا خلاصه میکنید؟
  من فکر میکنم مسلح کردن فقط 200نفر از افراد جنگی زیر نظر امریکا مثل مجاهدین و روانه کردن اون ها به سمت تهران راحت میتونه تو کمتر از یک هفته تو جنگ های چریکی حکومت رو زمین بزنه.
  با حمله ی این افراد به کلانتری ها و پادگان ها و خالی کردن زاغه مهمات و رسوندن این اسلحه ها به مردم میتونه نا امنی فوق العاده شدیدی رو برای حکومت بوجود بیاره. در این صورت دیگه مردم ناراضی پشت دارند.
  وقتی 4تا بسیجی گوزو و سپاهی وحشی تو خیابون ترور بشن دیگه کمتر ماموری جرات میکنه بیاد تو خیابون.

  خیلی زود بقیه مردم هم جرات میکنن بیان تو خیابون و حرفشون رو بزنن. نیروی مردم خیلی سریع به نیروی حکومت غالب میشه.
  اگر مصر و تونس یک ماهه فتح شد حاضرم روی هر چیزی شرط ببندم در صورت انجام این پروژه در ایران کمتر از یک هفته دیگه شما اثری از حکومت پیدا نمیکنید!
  انقلاب 57 هم با دسترسی مردم به سلاح و مهمات پیروز شد.

  • اولا که من ایران رو در بند نمی دونم که نیاز به آزادی داشته باشد
   ثانیا آمریکا بسیار کوچک تر از آن است که جرات حمله به ایران رو داشته باشه
   ثالثا ظاهرا شما متولد بعد از جنگ ایران و عراق هستید و باز به احتمال بسیار قوی در ایران زندگی نمی کنید و از مساحت و وسعت ایران خبر ندارید که فکر می کنید با دویست تا آدم مثلا سوپر من می شه ایران رو تصرف کرد و باز به احتمال قوی از عملیاتی به نام فروغ جاویدان خبر ندارید که رجوی احمق قصد داشت هفت روزه تهران رو تصرف کنه و چند سال قبل تر از او صدام به نیت تصرف سی روزه پا به خاک ایران گذاشت.
   با توضیحات فوق مسلم است که معنای بسیجی رو هم نمی دونید تنها دو تا از بچه بسیجی های زمان جنگ هر چند که حالا یه مقدار پا به سن گذاشتند این دویست تا نیروی شما رو یه لقمه چپ می کنند.

   • ماهی گلی دنیات خیلی کوچیکه . اندازه یه تنگ ماهی ! اسمت به افکارت میاد .
    شرط میبندم جنگو ندیدی که داری این حرفهای شعاری رو میزنی . من هنوز وقتی از سر خیابونا و کوچه هایی که اسم رفقام بالاشون رد میشم بدنم منجمد میشه. آدمهای مخلص همه رفتند .
    اونایی که مثل من موندند نخاله بودند . سعی کن از تنگ کوچکت بپری بیرون.

   • ماهی گوزی جان من متولد سال 1389 هستم و در کره ی ماه زندگی میکنم. حالا که با من آشنا شدی بهتره اگر جوابی داری حرفت رو منطقی بزنی و از کسشعر گویی پرهیز کنی.
    بنده طرفدار مجاهدین یا بقول شما منافقین یا هر کوفتی که به اینا میگن نیستم و در کل از آدم های کمونیست و سیبیلو بدم میاد.
    برای مثال عرض کردم شما زیاد جدی نگیر!
    دویست نفر آدم برای استارت کار کافیه.
    همین دویست نفر میتونن قبل از اینکه فکرشو بکنی چندتا کلانتری و پادگان رو خالی کنن و اسلحه رو به بقیه مردم برسونن و بشن چند صد نفر! و به همین ترتیب رو به جلو… تا اعماقت بسوزه
    با همین سیستم مردم لیبی حکومتشون رو آوردن پایین!
    با توجه به توضیحات قشنگ شما هم فهمیدم که آمریکا پشه هست و از ایران هم کوچکتره..!
    اصلا هرچی شما بگی. آمریکا خره…
    معنی بسیجی هم میدونم.
    بسیجی مادرقحبه اییه که شب جمعه ها ایست بازرسی میزاره و کِیف جَوون ها رو حوناق میکنه و از این کار لذت میبره چون سادیسم داره.
    اون بسیجی هایی که رفتن جنگ شهید و جانباز شدن نسلشون منقرض شد.
    الان حکومت با این بچه کونی هایی که با شوکر و کلاشینکوف چینی وامیستن سر چهارراه ها جلوی خنده من هم نمیتونه بگیره چه برسه جلوی حمله ی آمریکا رو!
    راستی اون دوتا بسیجی که جلوی 200نفر رو میگرفتن رو معرفی کن هالیوود فیلم سوپرمن5 رو با اون ها بسازه.
    تخیٌلت هم خوب کار میکنه!
    ولی چشمات کوره!
    دیده بودیم 200تا بسیجی بریزن سر 2نفر آدم ولی تا حالا نشنیده بودیم 2تا بسیجی 200نفر رو بزنن!
    فکر کنم منظور شما این بوده که «بسیجی ها باندازه 200نفر جق میزنن» خوب حق هم دارن هیچ دختری به اینها پا نمیده خوب باید برن جق بزنن دیگه چاره ای ندارن

 4. اما من دیدگاه دیگری دارم چرا که هنوز هم در ایران عده کثیری خواهان ولایت فقیه و دوری از بیگانه و…. هستند چیزی که در مصر اتفاقات مشابه وجود نداشت یا به اندازه ایران نبود این به معنای دو جبهه شدن است از طرفی حکومت با نشان دادن چهره مخالفین به صورت ضد قران و ضد ایران و … بسیجی ها و.. را طوری تربیت کرده که بهترین بازدهی را برای سرکوب و خفه کردن هرگونه مخالف و.. را دارا است
  با این شرایط احتمال سرنگونی غیر ممکن و یا بسیار بسیار کم است

  • اگر فکر می کنید که جمهوری اسلامی طرحی نو در انداخته و نیروهای تحت امر خود را این گونه تربیت کرده٬‌کاملا در اشتباهید
   این خصلت و ویژگی برخواسته از عمق مکتب شیعه است کسی که خود را شیعه واقعی می داند این روحیه در خون اوست و بدون نیاز به هیچ انگیزه مادی خارجی خود را ملزم به اطاعت از ولی امر (البته به معنای شیعی آن٬ نه آنچه اهل سنت از ولی امر برداشت می کنند) می داند
   اینکه رهبر فقید ایران پشتیبانی از ولایت فقیه را ضامن آسیب ناپذیری مملکت می داند موضوعی من درآوردی و اختراعی نیست بلکه یکی از بنیان های اساسی تفکر شیعی است که او از میان منابع فقهی و کلامی استخراج نموده و برجسته کرده است و اکثریت ملت ایران هم آن را پذیرفته اند و امروز امنیت و استقلال خود را مرهون این نظریه می دانند
   لذا اینکه مخالفان نظام٬‌ مدافعان ولایت فقیه را مشتی ساندیس خور و امثال آن معرفی می کنند
   یا به عمد آدرس غلط می دهند تا عده ای از جوانان خام و بی اطلاع را با خود همراه کنند و یا از میان همین هایی هستند که تحت تاثیر این القائات قرار گرفته اند.
   برای اثبات نادرستی این دیدگاه کافی است سری به قطعه شهدای انقلاب در بهشت زهرا بزنید تا متوجه شوید زمانی که هنوز از کیک و ساندیس خبری نبود و سهمیه و کوپن و … معنا و مفهومی نداشت چندهزار نفر حاضر شدند قید جوانی خود را بزنند و خود را به خاک سرد گور بسپارند تا این علم زمین نخورد
   قصه جنگ هشت ساله که اظهر من الشمس است و نیاز به بیان ندارد
   اگر می خواهید با دشمنی مبارزه کنید ابتدا او را خوب بشناسید تا بتوانید اسلحه مناسب تهیه کنید و الا دورخیز کردن و با سر به صخره کوبیدن نتیجه اش کاملا روشن است.

   • استدلال شما ایرادش در این هست ک میگویید
    1- برخی به دلیل شیعه بودن و دلایل دینی هوادار ولایت فقیه هستند مثل شهدا
    2- نتیجه از دو، هیچکس ساندیس خور نیست

    که البته استدلال اشتبهاهی است بند یک بند دو را نتیجه نمیدهد، این آشکارا مغلطه ترکیب است
    http://moghaletat.wordpress.com/2008/03/23/%D9%85%D8%BA%D9%84%D8%B7%D9%87-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D8%A8/

    اما کل ایرادی که شما به من وارد میکنید اگر منظورتون من بوده ام، ایراد واردی نیست چون تمام حرفی که ما میزنیم هم همین است ما جمهوری اسلامی را معلول اسلام میدانیم و میگوییم مشکل این حکومت اسلام است.

    از این گذشته اون بند 1 هم در مورد همه کشته شدگان صدق نمیکنه شما از کجا میدونید همشون میخواستند کشته شوند؟

    حرف آخر شما البته کاملاً درست است، دشمن آدم بزرگترین آموزگار آدم است.

    • اولا که جواب خطاب به استار فوکس بود
     ثانیا تجربه عدم اقبال به مطالب زندیق و سایت های مشابه و بسته شدن سایت گفتگو نشان از این موضوع دارد که این نوع استدلال و مغلطه یابی و …. اثر و بردی ندارد و تنها راهی برای فرار از پاسخگویی است.
     سوم اینکه من خود در جنگ شرکت داشته ام البته نه به قصد کشته شدن اما با این علم که شتر سواری دولا دولا نمیشه و الآن هم که این کلمات را تایپ می کنم قرضی زنده هستم و حدود بیست و سه چهار ساله که اضافه نفس می کشم.

     • اگر در گفتگو بودید باید به خاطر داشته باشید این وبلاگ دارای بحث های تخصصی تری نسبت به گفتگو بوده چون گفتگو رو من فقط یه سایت درددل اجتماعی میدیدم که شاید هفته ای یک ارسال هم نداشت متاسفانه چون موضوعات اغلب سطحی و نه چندان مهم بود

   • ماهی گلی، همین که اینجا و در این سایتی نشانه این است که در وجودت شک و تردید است . 5 سال شاید 10 سال دیگه (بستگی به ضریب هوشیت داره) میفهمی همه چی کشکه . اونوقت دوتا راه داری
    یا میشی ضدمذهب مثل آرش
    یا به مذهب مثل فلور طبیعی نگاه میکنی مثل یه فستیوال . مثل حسین پارتی و ….

    • شاید
     ولی فکر نمی کنم این جنگولک بازیها دیگه به سن من بخوره!!!
     یه قبر دو نبش داخل یه امامزاده شلوغ و پر رفت و آمد برا من جذابیت بیشتری داره!!؟!

 5. سلام
  یکی از دیدگاههایی که این چند روزه در سایت های مخالفین جمهوری اسلامی توسط مراجعه کنندگان بیان و روی آن تاکید می شود سقوط حکومت در آینده ای نزدیک است
  اما آنچه از آن غفلت می شود و اشاره به آن نمی شود پایه و اساس این نظر است.
  چرا نظام جمهوری اسلامی به زودی سقوط می کند؟
  یا چه عواملی باعث سقوط (زود هنگام یا دیر هنگام)‌ یک حکومت می شود؟
  در سده اخیر دو عامل اساسی منشاء‌ تغییر اساسی در وضع حکومت ها شده است
  1-عامل اقتصادی
  2-عامل فرهنگی
  آنچه باعث فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و اقمار آن شد جدای از مبارزه با فطرت مردم
  ضعف و ناکارآمدی سیستم و نظام اقتصادی حاکم بر این کشورها بود که بعد از گذشت بیش از نیم قرن به طور وحشتناک از نظام سرمایه داری غربی عقب افتاد و حاصلی جز فقر عریان نصیب مردم این کشورها نکرد.
  از این جهت هیچ ضعف و خللی در نظام اقتصادی اسلام و جمهوری اسلامی وجود ندارد و از این بعد فرق چندانی میان اساس و بنیان نظام اقتصادی اسلام و سرمایه داری وجود ندارد و در مرحله اجرا هم جمهوری اسلامی تقریبا دوران سخت و طاقت فرسای انقلاب و جنگ و تحریمها را پشت سر گذاشته و اکنون مردم در یک رفاه نسبی و وضعیت نسبتا مطلوبی به سر می برند
  لذا از جهت عامل اقتصادی هیچ خطر بالفعلی نظام و حکومت را تهدید نمی کند.
  اما از جهت فرهنگی یعنی آنچه که مورد تاکید مخالفان قرار دارد و تحت عنوان عدم وجود آزادی چماق شده و بر سر حکومت می کوبند
  یا منظور آنها عدم وجود آزادی های فردی که در یک کلام در آزادی عیاشی و خوشگذرانی مطلق خلاصه می شود است یا آزادی بیان
  هر کدام که منظور باشد با توجه به اینکه در حال حاضر اکثریت مردم ایران مذهبی و به شدت مذهبی هستند هیچ احساس کمبودی نمی کنند و این دو معنای از آزادی تقریبا برای آنها معنا و مفهوم خاصی ندارد و حاضر نیستند برای تحقق آنها از خود مایه بگذارند.
  به عبارت روشن تر یکبار مردم ایران برای تحقق ضد این دو نوع آزادی بهای بسیار سنگینی پرداخته اند و هرگز حکومت و نظام را با توجه به فرهنگی که بر اکثریت حاکم است٬‌از جهت عدم وجود آزادی فردی مطلق و عدم آزادی بیان به معنای آزادی نقد دین و مقدسات دینی به چالش نخواهند کشید.
  خصوصا که با توجه به اوضاع فعلی منطقه با تمام وجود حس می کنند که در عدم تبعیت از نظام سرمایه داری نه تنها چیزی را از دست نداده اند بلکه حرکت آنها الگویی برای سایر ملت های منطقه شده و نهایت آرزوی آنها رسیدن به جایگاه امروز ایران است.
  جناب آرش بیخدا خصوصیات منفی بسیاری دارد اما از این جهت که دچار جو نمی شود و در بند ذهنیت گرایی شدیدی که اکنون موج سبز و در راس آنها موسوی و کروبی دچار آن اند٬‌اسیر نمی شود دارای یک ویژگی مثبت است و مطلب را خوب متوجه شده که تا فرهنگ اسلام که امروز حاکمیت مطلق بر ذهن و فکر ایرانی دارد٬ از بین نرود امواجی بسیار قوی تر و شدیدتر از موج سبز حکومت و نظام را حتی قلقلک هم نخواهد داد
  اما از جهت دیگر که ایشان شیفته آمریکا و دچار خودباختگی شدید در مقابل قدرت و ثروت آمریکاست تنها راه اسقاط نظام را حمله نظامی می داند
  راهی که تقریبا کاربرد آن در عصر حاضر به سر رسیده و با رشد عقل و خرد کم کم باید این نوع از قدرت را به فراموشی سپرد
  تنها کافی است یک لحظه تصور کنید از دل شورشها و انقلابهای اخیر فقط دو سه کشور حکومتی شبیه و نزدیک به ترکیه پیدا کنند (حداقل چیزی که ممکن است اتفاق بیافتد) آنگاه تمام اسباب بازی های جنگی که زمانی عامل تعیین کننده در معادلات سیاسی محسوب می شدند باید برای همیشه به بایگانی تاریخ فرستاده شوند و نظم دیگری بر اساس قدرت نرم بر جهان حاکم خواهد شد قدرتی که جمهوری اسلامی منابع بسیار غنی و عظیمی از آن را حداقل در سطح منطقه در اختیار خود دارد.

  • نخست اینکه من سقوط جمهوری اسلامی رو نزدیک نمیبینم، جمهوری اسلامی هنوز به مقدار کافی به مردم ظاهراً فشار نیاورده، و به اندازه کافی برای امریکا هنوز دردسر ساز نیست که یک تهدید جدی حساب بشه.

   اینکه شما دلیل فروپاشی شوروی را عمدتاً اقتصادی میدونید محل تشکیک است اتفاقا طرفدارای کمونیسم در شوروی و پیر مردها دلشان برای رفاه و پول مفتی که از دولت میگرفتند تنگ شده… شباهت های سخت افزاری و نرم افزاری جمهوری اسلامی به شوروی سابق آنقدر شباهت داره که کسی نمیتونه کپی برداری بودن و التقاط کمونیست این نظام رو نادیده بگیره. البته حتی همین ساختار سخت افزاری هم خود به نگر من دلیل سقوط شوروی نبود، شوروی بیشتر به دلیل کارهای امریکا سقوط کرد، و الا با همان سیستم فشار و خشونتی که ایجاد کرده بودند ممکن بود خیلی بیشتر از هشت دهه باقی بمونند. وجود تجربه شوروی و سایر اتفاقات مشابه در ذهن ماها که جمهوری اسلامی یک مینیاتور بچه گانه از اونهاست البته امتیازیست که ما نسبت به جمهوری اسلامی داریم، چون ما بهتر میتونیم جمهوری اسلامی رو بشناسیم تا خود هوادارانش. خود شما مثلاً ظاهراً قضیه رو واقعاً «معنوی» میبینید و تمام روتینهای مداوم تاریخی که اتفاق میافته رو نمیبینید.

   اسلام با کاپیتالیسم ابداً سازگاری نداره به دلیل اینکه
   1- در اسلام ربا حرام است
   2- تجارت آزاد در اسلام وجود نداره

   اینکه شما میگویید مردم در رفاه نسبی هستند با تمام مشاهدات و آماری که من دارم متناقض است. احتمالاً دارید شوخی میکنید.

   در مورد آزادی حرف شما نسبتاً درست است ما طرفداران آزادی اندیشه و عیاشی و مخالفان زن ستیزی البته سالهاست زیر زمینی در حرکتهای فرهنگی ایران فعالیت کرده ایم و دستآوردهای چشمیگیری هم داشته ایم اما هنوز با آنچه باید باشیم خیلی فاصله داریم، زمانی ما موفق میشویم که آن زنهای شله زرد خور و سفره ابوالفضل برو هم از حقوق زن برای نمونه آگاه شوند و برای آن مبارزه کنند. ولی خوب آماری در این زمینه وجود نداره، اینکه شما میگویید اکثریت اینگونه هستند آرزوی شخصی شماست نه واقئیت قابل استناد، گرچه اگر اکثریت هم باشند حق ندارند حقوق ما اقلیت را ضایع کنند چنانکه ما نیز چنین حقی نداریم.

   در مورد سایر ملت های منطقه بازهم حرف شما نسبتاً درست است، ولی دلیلی نداره ما خودمون رو با همسایه هامون که چند نسل بیشتر نیست شهر نشین شده اند و قدمت کشور شدنشون هنوز به یک قرن نمیرسه مقایسه کنیم، لیاقت ما خیلی بیشتر از اینهاست، بهتر بودن از عراق و کویت و امارات و پاکستان و افغانستان و ترکیه و عربستان افتخار چندانی نیست! البته همین که ما بهتر از اونها هستیم الان رو هم نمیشه واقعاً به سادگی پذیرفت.

   >اما از جهت دیگر که ایشان شیفته آمریکا و دچار خودباختگی شدید در مقابل قدرت و ثروت آمریکاست تنها راه اسقاط نظام را حمله نظامی می داند

   من شیفه امریکا هستم درسته.

   >تنها کافی است یک لحظه تصور کنید از دل شورشها و انقلابهای اخیر فقط دو سه کشور حکومتی شبیه و نزدیک به ترکیه پیدا کنند (حداقل چیزی که ممکن است اتفاق بیافتد) آنگاه تمام اسباب بازی های جنگی که زمانی عامل تعیین کننده در معادلات سیاسی محسوب می شدند باید برای همیشه به بایگانی تاریخ فرستاده شوند و نظم دیگری بر اساس قدرت نرم بر جهان حاکم خواهد شد قدرتی که جمهوری اسلامی منابع بسیار غنی و عظیمی از آن را حداقل در سطح منطقه در اختیار خود دارد.

   این اتفاقها هم ممکنه بیافته، ممکنه جمهوری اسلامی خیلی قوی تر از این که الان هست بشه، اما یادتون نره آلمان و ژاپن و شوروی هم چندین ده برابر جمهوری اسلامی فعلی قدرت و لیاقت داشتند، آدمهای فهیم و عقل گرایی هم بودند منتظر امام زمان نبودند، ایراد اصلیشان این بود که ایدئولوژی های ضد آزادی داشتند، اما با تمام آن همه قدرت که نیاز به تبلیغ هم نداشت، توسط آمریکا به شیوه های مختلف به خاک سیاه کشیده شدند، اینه که جمهوری اسلامی اگر 50 سال دیگر هم در دنیا موزی گری کند، و اگر خود را به نادانی بزنیم و بگوییم به اندازه شوروی هم توانایی قدرتمند شدن داشته باشد، تازه میشود شوروی که امریکای عزیز آنرا فیتیله پیچ کرد.

   یک چیزی هم یاد شما نره نازنین، همونطور که جمهوری اسلامی پیشرفت میکنه و پیچیده تر میشه ما مخالفانش هم میشیم. شما به خودتون هم که نگاه کنید میبینید دارید شبیه ما میشید، منتها یک ده سالی عقب تر از ما هستید همواره، یک حزب اللهی امروزی با یک حزب اللهی ده سال پیش فرق میکنه و بیشتر شبیه ما شده.

   • من هم اشار ه ای به شما نکردم خطاب من عام بود

    اگر دقت می کردید من حداقل به دو عامل اشاره کردم

    این رو هم من میذارم به حساب خودباختگی مفرط شما در برابر آمریکا و آمریکاییان

    این هم یکی از اشتباهات بسیار بزرگی است که مخالفان جمهوری اسلامی انجام میدن
    شبیه سازی
    جمهوری اسلامی مشابه هیچ نظامی قبل از خود نیست با وجود تناقضات بنادین صرف چند مشابهت ظاهری دلیل محکمی برای قضاوت نیست.

    همان

    آنچه بسیار مهم است مالکیت خصوصی است با ربا یا بدون ربا ضمن اینکه اسلام نقش سرمایه در تولید ثروت را انکار نمی کند.
    متوجه منظورتون مبنی بر عدم وجود تجارت آزاد در اسلام نشدم.

    در آمارتون تجدید نظر کنید
    به عنوان یک شاخص عینی کافی است به اشتهای سیری ناپذیر مردم در خرید اتومبیل نظر کنید٬‌ با اینکه دو شرکت ایران خودرو و سایپا چهار نعل و بیست و چهارساعته مشغول تولید هستند اما هنوز پاسخگوی نیاز مردم نیستند
    البته شاخص های دیگری نیز وجود دارد

    این حرف مبنای دموکراتیک ندارد٬‌اکثریت حق قانون گذاری دارند همانطور که در نظامهای لاییک حقوق مذهبی ها را محدود می کنند یک نظام دینی که در اکثریت است نیز حق محدود کردن حقوق لامذهب را دارد

    چنین حقی ندارید اما این کار را خواهید کرد

    فکر نمی کنم من از این زاویه مقایسه ای کرده باشم احتمالا اشتباه برداشت کردید.

    طبیعتا با نظر من که دوران قدرت سخت به پایان رسیده موافق نیستید
    به هر حال از نظر من این دوران به پایان رسیده اکنون هر کس ایده و فکر قوی تری داشته باشد هدایت افکار عمومی را در دست خواهد گرفت نه هر کس که هواپیما و تانک و توپ بیشتر و قوی تری دارد

    البته گذشت زمان و ایجاد تغییر امری غیر قابل اجتناب است
    مهم این است که انسان جمود فکری نداشته باشد و تابع عقیده و نظری باشد که کمترین ضعف و بیشترین بازدهی را داشته باشد.

  • مغز شما اسیر تعلیماتی شده است که در کلاس های بسیج و … در مغزت فرو کرده اند.

   اشتباه اول شما از نظر من این است که گفته اید که افزایش رفاه مانع از شکل گیری انقلاب است! به نظر من چنین موضوعی خلاف واقعیت است. بلکه گاهی بهبود وضع اقتصادی مردم روند انقلاب را تشدید میکند. بهبود وضع رفاه باعث افزایش تواقعات فرهنگی و … میشود. همانطور که در سال 57 مردم در بهترین وضع ممکن از لحاظ رفاه نسبت به گذشته دیرین خود بودند. اما همین ببهبود وضع اقتصادی مردم باعث افزایش توان مردم و تسریع روند انقلاب شد.

   دوم این که درست است که مبانی دین شعیه در مردم ایران بسیار نفوذ داشته و اکثریت مردم ایران به اموزه ها این دین پایبندند اما باید دو نکته را نیز در نظر بگیریم

   اول این که جمهوری اسلامی حتی در نزد شیعان هر روز بیش از پیش مشروعیت مذهبی خود را از دست می دهد. در جامعه افراد زیاد مذهبی وجود دارند که با جمهوری اسلامی مخالف و حتی معتقدند که جمهوری اسلامی اسلام را خراب کرده است.

   دوم ان که گسترش فناوری اطلاعات باعث اشنایی مردم ایران با فرهنگ و عقاید سایر کشور ها و رشد روز افزون خرد گرایی در کشور شده است. جمهوری اسلامی میداند که از لحاظ ایدولوژیک بر روی اواره های از فرضیه های غیر عقلی و غیر منطقی بنا شده است. از این جهت به سانسور گسترده روی اورده و تلاش میکند تا از ترویج اعتقادات مخالفان جلوگیری کند. چون به نوعی میداند که مبانی اسلام و بلاخص نظریه ولایت فقیه فاقد استحکام لازم در مقابل نظر مخالفان است. اما در این موضع نیز شکست جمهوری اسلامی حتمیست. زیر در این عصر نمیتوان مانع از تبادل اطلاعات شد.

   مردم ایران این ابر تلاشی واقعی را در جهت از برای کسب ازادی اغاز کرده اند.. از میانگین نظر سنجی های که در اینترنت دیده ام دانستم که بیش از 80 درصد مردم پتانسیل پیوستن به صف مخالفان را دارند. همین الان نیز مخالفن ولایت فقیه اکثریت قابل توجهی نسبت به موافقان دارند. این خود دلیل بر این است که نباید عمر دارازی برای جمهوری اسلامی قایل باشیم. منظور این نیست که این رژیم لزوما طی چند سال اخیر منقرض میشود. اما باورم این است که در کمتر از چهل سال اینده منقرض خواهد شد.

   • محض اطلاع عرض کنم که من اکنون در دهه پنجم زندگی خود هستم و در تظاهرات نوزده دی 56 هر چند سن چندانی نداشته و چیز زیادی نمی دانستم حضور داشتم٬ حضور در جنگ و اینها بماند
    لذا اگر قرار به چسباندن انگ و رنگی باشد بهتر است من را جزء کسانی که بسیجیان را آموزش می دهند دسته بندی کنید (هر چند که هیچ وقت در این جایگاه نبوده ام) نه کسی که تحت تاثیر القائات دیگران بوده است.

    من هرگز چنین ادعایی نکردم بلکه بر عکس عرض کردم که انقلابی که ریشه در فقر مردم و ضعف اقتصادی داشته باشد به وقوع نخواهد پیوست امیدوارم مطلب را متوجه شوید.

    به قول آرش آماری در این زمینه وجود ندارد و ظاهرا این تنها آرزوی شماست که دلیل معتبری بر آن ندارید.

    خودتان هم خوب می دانید که این حرف ها چیزی نیست که حتی بتوان به آن دلخوش کرد چه برسد که بخواهد مبنای یک حرکت عمیق قرار بگیرد.

    آمار آخرین انتخابات نشان از این موضوع دارد که حداقل 70 درصد مردم مشکلی با اصل این نظام ندارند.

 6. اقاي ارش بي خدا بيهوده نظام اسلامي را بزرگ نکنيد. البته من نميگويم انقراض اين رژِيم لزوما به زودي اتفاق خواهد افتاد ولي در اين حال اطمينان دارم که عمر نظام چندان دراز نيست و هر دوي ما روي از شاهد انقراض جمهوري اسلامي و تشکيل رژِيم جديد خواهيم بود.

  • دلخوشی بیخود نداشته باشید همونطور که رژیم پلید لنین و استالین نزدیک به یک قرن موند جمهوری اسلامی هم ممکنه اینطور بشه، آینده رو نمیشه پیشبینی کرد

   • شما که لنین را پلید می‌دانید و طرفدار کاپیتالیسم بازار آزاد هستید، پس چرا در سایت زندیق به یک مارکسیست-لنینیست صد آتیشه به نام حمید تقوایی لینک داده‌اید؟ آیا خود این نوعی تبلیغ برای ایشان نیست؟

    • به دو دلیل

     1- لینک دادن به یک مارکسیست لنینیست تایید مارکسیسم و لنینیسم نیست

     2- همه حرفهای هر مارکسیست لنینیستی نادرست نیستند

 7. با سلام خدمت آرش عزیز و دیگر دوستان مبارز!

  با توجه به احتمال به قدرت رسیدن گروههای اصلاح طلب سابق و جمهوری خواه لاحق پس از سرنگونی جمهوری اسلامی که هرگز خواهان برپایی یک سکولاریسم حقیقی در جامعه نیستند، من به این فکر فتادم که پتیشنی را برای بیان خواسته های آزادیخواهان ایران در مورد رابطه دین و دولت در دوران ایران پس از سرنگونی رژیم تهیه کنم که از هرگونه افراط و تفریط برکنار باشد و لذا براساس برنامه های گروههای سیاسی مختلف (بویژه کمونیستها) موارد زیر را به عنوان مطالبات سکولاریستی مردم ایران برای ثبت در تاریخ لازم می دانم. خواهشمندم اگر نظری در این رابطه دارید، بیان کنید تا اشکالات و نواقص احتمالی برطرف شود.
  با سپاس!
  به امید رهایی ایران

  خواسته های دموکراتیک آزادیخواهان ایرانزمین پیرامون رابطه دولت و دین:
  1- جدایی کامل مذهب از حکومت، جایگزینی فوری تمام قوانین ضدانسانی منتسب به مذهب با قوانین دموکراتیک و مترقی
  2- جدایی مذهب از آموزش و پرورش رسمی (دولتی)
  3- ممنوعیت هرگونه کمک دولت به فعالیتها و مؤسسات مذهبی
  4- آزادی مذهب و بی مذهبی، آزادی تبلیغات مذهبی و ضدمذهبی، ممنوعیت هر نوع تهدید مذهبی علیه بیان آزادانه نظرات افراد
  5- برابری کامل حقوق قانونی افراد صرف نظر از مذهب، مرام و عقیده سیاسی، تلقی دین به عنوان امر خصوصی افراد
  6- لغو مذهب رسمی
  7- مصادره کلیه دارایی ها و اماکنی که نهادهای مذهبی در طول حکومت جمهوری اسلامی از طریق دولت صاحب شده اند. پرداخت خسارت به همه کسانی که به خاطر مذهب یا باورشان در دوران این رژیم مورد ظلم و ستم قرار گرفته اند از جمله اقلیت های مذهبی.
  8- ممنوعیت مبارزه حکومتی علیه دین

 8. به آرش بیخدا :

  تظاهرات میلیونی قبل اولا به این خاطر بود که اجازه راهپیمایی گرفته شده بود . اما راهپیمایی هفته پیش اجازه نیافته بود . در نتیجه ادمای ترسو بیرون نیومدن . ثانیا باید فرصت تجمع داشته باشیم . کاری که مزدور های باتون چی اجازه شو نمیدن . به نظرم یه تجمع مثل میدان التحریر مصر بتونه کارساز باشه . ثالثا فضای بعد از انتخابات خیلی تاثیر داشت .

  • بله این علت ها همه درست هستند من نفهمیدم ولی چه ربطی به چه چیزی داشت. اگر منظور شما اینه که این جنبش به این دلایل مرده خوب معلوم هر مرگی علتی میتونه داشته باشه ولی علت داشتن مرگ، مرگ رو نامرگ نمیکنه که.

 9. درود
  آرش بی خدا، یادت هست در مورد جنبش سبز صحبتی در پست های قبلیت کردیم و گفتی مُرده و مشکل اینه که نمی خواهند قبول کنند که مُرده و اینها؟
  داستان اون حرفت مثل داستان فردی هست که تو گور خوابوندنش و با بیل می زنن تو سرش که تو مُردی و هنوز داغی و …
  خواستم یادآوری کرده باشم حرفت رو
  منتظر اتفاقات و روزای خوب باش
  با سپاس

  • من هنوز هم فکر میکنم مرده، تعداد کسانی که 25 بهمن اومدن بیرون قابل مقایسه نیست با تظاهرات میلیونی قبلی… ولی خوب از یک لاشه هم میشه به صورت مثبت استفاده کرد.

   • سلام بر شما تحلیل جالبی بود.اینکه شما می گید اون موقع جمعیت میلیونی بود ولی الان چند 10 هزار نفر.ولی اینو بدونین که اون موقع صحبت از کهریزک و شکنجه و کشتن و تهدید و تجاوز نبود.اونایی که اومدن از همه اینا گذشتن و اومدن نازنین جان.شما هر وقت جمعیتی دیدی اونو ضرب در 100 کن.در مورد اینکه جلوی خونه موسوی تحسن کنیم اینکه نمیشه جانم فوقش چند هزار نفر میشه اونجا تحصن کرد که اونم متفرق می کنن جمهیت های میلیونی معمولا در خیابان ها و میدان های بزرگی مثل آزادی امکان پذیره.

   • lمشکل اینجاست که مرغ شما یه پا داره و نمی خوای از حرفت کوتاه بیای…لاشه جمهوری اسلامیه نه جنبش مردمی سبز و مردم…کمی حرفت تحقیرآمیز بود

 10. شما در معرفى خودتون گفته بوديد كه از افراد فقير بدتون مياد
  در حالى كه خودتون رو اومانيست ميدونيد آيا فقير بودن يه شخص باعث ميشه ازش تنفر داشته باشيد؟
  واقعا طرز تفكر شما نسبت به آدماى فقير اينه؟

  • فقیر گرامی

   یک جا هست داریم راجع به دیدگاه های فلسفی صحبت میکنیم، موضع من انسانگراییست، یعنی انسان به صرف انسان بودن دارای کرامت است.

   یک جا هست داریم راجع به زندگی روزمره صحبت میکنیم، توی زندگی روزمره شما از یک سری آدمها خوشتون میاد از یک سری آدمها خوشتون نمیاد، مجبور نیستید دور و بر آدمهایی که خوشتون نمیاد بپلکید، خوش آمدن و نیامدن به مفهوم تبادلات اجتماعی و دوستی و اینها هست، و خوش نیامدن به معنی تنفر شدید نیست، همان خوش نیامدن و حال نکردن است، من مثلاً با آدمهای فقیر دوست ندارم زیاد نشست و برخواست بکنم. فقیر نبودن بهتر از فقیر بودن هست و فقر چیز بدی هست اینکه علت فقر اجتماعی بوده یا انفرادی بوده مسئله ای جداست، اما هر چه علت بوده نتیجه فقر شده و من از این نتیجه خوشم نمیاد. من برای آدمهای دارا احترام قائل هستم البته نه آدمهایی که دارایی آنها نتیجه تلاش و تکاپوی آنهاست نه نتیجه بی اخلاقی. هیچ چیز انسان رو از انسان بودن تهی نمیکنه بدترین انسان هم باز انسان است و بر اساس انسانگرایی دارای کرامت.

   • لطفاً تصحیح کنید: من برای آدمهای دارا احترام قائل هستم البته «نه» آدمهایی که دارایی آنها نتیجه تلاش و تکاپوی آنهاست نه نتیجه بی اخلاقی.
    «نه» اول اضافی است.
    بعد هم پست مرا حذف کنید

   • میتونی بگی از چه نظر زیاد دوست ندارید چون فکر میکنید شخصیتتونو میاره پایین یا شاید رفتار مناسبی نداشته باشه از نظرتون یا هم شاید باهوش یا با استعداد نبوده و یا…….

 11. دوستت دارم چون بیخدائی!
  دوستت دارم چون ضد اسلامی!

 12. توجه میکنید، میگن اسلام رحمانی. آخه دینی که بزرگانش راهزن بوده اند و محمد و علی و عمر و … احکام وحشیانه سنگسار، قطع عضو، گردن زدن، تجاوز به زور به زن شوهردار، به بردگی کشاندن، سرکوب دگراندیشان، غارت اموال مردم مخالف، شوهر دادن دختربچه، پوشش اجباری برای زنان و … را به اجرا میگذاشتند، چطور میتوانند رحمانی باشند؟

 13. دشمن اصلی ما ۱۴۰۰ ساله است. نمیدونم شاید برای مبارزه فرهنگی با اسلام وجود همین رژیم اسلامی بهتر از یک رژیم سکولار باشه. با وجود اسلام در ایران چه اطمینانی وجود دارد که ما این همه خودمون رو به گا بدیم و رژیم را عوض کنیم و دوباره صد سال بعد یک رژیم اسلامی دیگر در ایران حاکم نشود؟ دوباره میگن که نه این رژیم اسلامی نبود، ما دنبال یک حکومتی هستیم که اسلام رحمانی! در راس اون قرار داشته باشه.

 14. من هم به عنوان یک بیخدا در این راهپیمایی شرکت کردم. هر چند که این راهپیمایی ها به خودی خود موجب سرنگونی نظام نمیشود اما اثرهای دیگری دارد. در این راهپیمایی بسیجیها وحشیانه حمله میکردند و انگار برای جهاد در راه الله به میدان اومده بودند. بعضی از بسیجیها برروی موتور و از خط ویژه با تفنگ ساچمه ای، و با خنده ای بر لب به سوی جمعیتی که تنها داشتند از کنار خیابان راه میرفتند شلیک میکردند. حالا شما ببینید میشود اسم اینها را انسان گذاشت؟

 15. واقعا ایده ی خوب و هوشمندانه ای هست تحصن مقابل خانه کروبی یا موسوی.اصلا این یک هدف هست که مردم رو از پراکندگی و سردر گمی رها میکنه و در عین حال کمکیست به رهبران سبز.خواهشا دوستان این ایده ی قوی رو اطلاع رسانی کنید در سایت های خبری و اجتماعی.

 16. سايت اول امكان ارائه آمارهاي شيرينگ را هم براتون داره.
  موفق باشيد. دوستدار مطالب شما

 17. آرش جان يك پيشنهادي دارم كه نمي دانم از كجا برايت بفرستم. پس اينجا ميذارمش.

  براي اينكه بتوانيم مطالبت را در جاهايي مثل فيسبوك و توئيتر شير كنيم ، از اين سايت كه رايگانه امكان شيرينگ را به وبلاگت اضافه كن.
  http://www.addthis.com
  توضيحش را به راحتي داخل سايت ميتوني پيدا كني.

  اين سايت هم همون امكان رو داره:
  http://www.addtoany.com

هرچه میخواهد دل تنگت (اگر بدرد بخور هست البته) بگو.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: