آیا چیزی فرق کرده؟

نمیدونم فقط من اینطور فکر میکنم یا نه، اما به نظر میاد جمهوری اسلامی خیلی فرق کرده.

سالها پیش من در تهران سوار تاکسی شدم، توی تاکسی که نشستم اولین چیزی که دیدم عکس خامنه ای بود، بلافاصله بعد از دیدن عکس خامنه ای که به داشبورد چسبونده شده بود با نگاهی بسیار متعجب به راننده نگاه کردم، از خودم پرسیدم این دیگه کیه!؟؟! چون توی تاکسی ها معمولاً جز فحش خواهر و مادر همان ده پانزده سال پیش هم چیزی نسبت به خامنه ای گفته نمیشد، حالا یک راننده تاکسی از قشر نسبتاً فقیر و بدبخت جامعه با چسباندن عکس خامنه ای به داشبورد شبیه آدمی بود که از مریخ اومده. فکر میکنم راننده هم متوجه این نگاه شگفت زده من شد، و من هیچی نگفتم.

یکم جلوتر که رفتیم بدون هیچ مقدمه ای راننده برگشت و یک انتقاد شدیدی از مسئولین حکومت کرد، گفت این دزدی ها و بدبختی ها کی تموم خواهد شد؟ یادم نیست دقیقاً چی شد که این حرف رو زد. من هم برگشتم به راننده نگاه کردم گفتم، شما که عکس «آقا» رو اینجا زدی؟!؟! راننده هم برگشت گفت پسر جان آقا خودش مخالف این فساد هست.

جدا از این معلم دینی ما سر کلاس دینی به این حقیقت مهم یکبار اشاره کرد که قوه قضائیه ایران کاملاً ریده و طویله ای است که مشتی گاو بر آن حاکمند. و افزون بر این گفت «آقا» منتظره وقتش برسه که تیغ بکشه و این «دمل چرکین رو بترکونه».

حزب اللهی ها هم میدیدند که وضعیت مملکت خیلی فاجعه آمیزه ولی بطور مرموزی به «آقا» و اینکه «آقا» درستکار است اعتقاد داشتند.

از شما چه پنهان گاهی اوقات من هم به خامنه ای در خلوت آفرین میگویم. مثلاً همین چند وقت پیش برگشت گفت از بین رفتن این نظام به معنی از بین رفتن اسلام است. من از اینکه خامنه ای این نکته رو درک میکنه بسیار خوشحال شدم. مشکل نظامهای دیکتاتوری معمولاً خود دیکتاتور ها و حکام لزوماً نیستند بلکه خود ساختار منحطیست که ضرورتاً حاصلی جز فساد نداره.

من فکر میکنم جمهوری اسلامی بعد از جنبش سبز و خاتمه آن نظامی متفاوت از قبل شد و در جهت بهتری نسبت به گذشته در حال حرکت است.

در کتابی که فردی مطلع راجع به شریعتی نوشته، از اسناد شبه معتبر ساواک نقل کرده که شریعتی به ساواک گفته بوده این روشنفکران نبوده اند که عوض شده اند و حالا با حکومت بیشتر سازش میکنند، بلکه این حکومت بوده که تغییر کرده و به بخشی از خواسته های روشنفکران عمل کرده.

اگر دقت کرده باشید جمهوری اسلامی از یکسال پیش به اینور یک جورایی بیشتر انتقاد از خود رو مطرح کرده. صدا و سیما مشکلات جزئی مردم مثل فاضل آب و گرانی و کم کاری رو بیشتر پوشش میده. در حالی که در گذشته اینجوری نبود.

با مسائلی مثل کهریزک برخورد سیاسی هوشمندانه تری در مقایسه با تابستان سال 67 انجام گرفت، مدیران و وزرای احمدینژاد وقتی توی تلویزیون صحبت میکنند دیگه آدم مثل گذشته احساس نمیکنه که این آدم بی لیاقت به دلیل چاپلوسی و مذهبی بودنش این پست رو اشغال کرده، بلکه نسل جدید مدیران میتوانند دستکم در دفاع از عملکرد خود استدلال کنند.

با پرونده های بحث برانگیزی مثل ماجرای قتل همسر این یارو فوتبالیسته برخورد آزادتری شکل میگیره و مسائل آزادانه تر از گذشته مطرح میشوند، حال آنکه در گذشته با مخفی کردن این دست مسائل موجی از دردسرهای سیاسی درونی و بین المللی برای جمهوری اسلامی درست میشد. حاکمان ایران باید درک کنند که چنین مسائلی همه جای دنیا اتفاق می افتند و فرق جمهوری اسلامی با بقیه دنیا عمدتاً در عدم استقلال و صلاحیت قوه قضائیه اش صرفاً به دلیل دینی بودن نظام قضائی است، و همچنین نداشتن آزادی رسانه ها. اگر این دو قضیه در دراز مدت اصلاح شوند نه تنها حکومت هزینه کمتری در قبال این مسائل خواهد پرداخت بلکه رضایت بیشتر مردم هم جلب خواهد شد و از همه اینها مهمتر از حیثیت مفهوم والا و مقدس عدالت حفاظت بهتری خواهد شد. آزادی و شفافیت به نفع همه است. اما جمهوری اسلامی به دلیل اسلامی بودنش دارای ضعف های زیادی است که آزادی آن ضعف ها را عریان خواهد کرد و سرانجام آزادی احتمالا چیزی جز نابودی اسلام، یا دستکم فقه اسلامی، این زیگیل رشد کرده بر صورت اسلام، و بنیادگرایی اسلامی نخواهد بود.

تلویزیون کمی آزادتر شده، بعضی وقتها من حرفهای خودم رو از تلویزیون جمهوری اسلامی میشنوم. طبقه الیت سکولار جامعه گاهی وقتها توی تلویزیون نشون داده میشوند، طبقه ای که هر کدوم از افرادش به اندازه هزار برابر گله های مردم نادان و مذهبی میتوانند آینده این کشور را بر اساس دانش و انسانیت بسازند. طبقه ای که معمولاً افرادش کشور را ترک میکنند و سرمایه های گرانقدر فکری خود را که به هزینه این ملت جمع شده اند در اختیار بیگانه قرار میدهند و بیگانه را سعادتمند میکنند، حال آنکه سود ناشی از حضور این نخبگان که هوشمندتر از آن هستند که امام زمان و جن و پری و این مزخرفات را بپذیرند میتوانست شامل حال کودکان آینده این سرزمین شود.

البته این تغییرات ظاهراً بیشتر محدود به دولت هستند، مثلاً قوه قضائیه هنوز یک لکه ننگ برای ایران و خود عامل خدشه دار کردن و کمرنگ کردن و بی مزه کردن «عدالت» هست. هنوز هیئت منصفه از آدمهای بیطرف تشکیل نمیشه، هنوز وکالت آزادانه صورت نمیگیره و وکلا زندانی میشوند، هنوز معلوم نیست زندانی ها کجا هستند و خلاصه قوه قضائیه لاریجانی همان طویله قوه قضائیه یزدی و هاشمی شاهرودی است. اگر دقت کنید کسانی که در شبهه انتخابات ها رای آورده اند بهتر عمل کرده اند، تا کسانی که منصوب هستند، یعنی رهبر و قوه قضائیه و سپاه و صدا و سیما انگار هیچوقت به فکر اینکه بهتر از دیروز باشند نخواهند افتاد، پول مفت میگیرند و سرمایه ملی را به فاک فنا میدهند.

یا سپاه رو هنوز مشتی گوسفند میگردونن، یکی از سران سپاه توی تلویزیون ملی برگشته بود گفته بود اسرائیلی ها در لبنان سربازهای سفید پوش سوار بر اسبی دیدند که تیر بر آنها سازگار نبود، من اول که اینرو شنیدم با خودم فکر کردم اینجا دو سوال پیش میاد، یک اینکه این شخص چرا اینقدر «اینجوری» هست، و دو اینکه چطوری در سپاه به جایی رسیده؟!؟!

یا مثلاً همین هدفمندسازی یارانه ها که کار دولت بود، کار زیاد بدی نبود، وقتش رسیده که ایده های مضر و گداپرور کمونیستی کم کم از جامعه شسته بشه و قیمت ها واقعی شوند. این حرکت دولت اگر با اصلاح نظام اداری مالیات صورت بگیره و بروکراسی قوی ای پشت سرش باشه و دولت درآمد ها رو شفاف هزینه کنه حرکت بسیار خوبی به نظر میرسه، که توی شلوغی های جنبش سبز بطوری زیرکانه و حاشیه ای انجام گرفت، ولی تمام این اگر ها، شاید آرزو باقی بمانند.

به لباس و ظاهر مردم کمتر گیر میدهند این روزها ظاهراً، یکی از دوستانی که از ایران اومده بود تجربه سفرش رو اینجوری برای من خلاصه کرد که «توی ایران یک جوری شده که همه هم رو میکنن، با هرکی صحبت میکنی با تمام زنان فامیل و آشنا سکس داشته!».

به نظر میاد که حکومت یکمی سر عقل اومده! شاید حضور انبوه مردم اینرو بهشون فهمونده که مسئله شوخی نیست، و این حکومت رو باید دو دستی بچسبند. شاید به این راه حل رسیده اند که کمی «شل» کنند. حتی اونیکی لاریجانی (این حکومت رو کم کم میشه حکومت لاریجانیها نامید)، توی یک مصاحبه برگشت گفت بهائیها رو ما بعنوان دین قبول نداریم، بلکه به عنوان فرقه قبول داریم (که درست هم میگفت، ولی مشکل اینجاست که خود اسلام هم ویژگی های فرقه ای مثل عدم تحمل خروج از فرقه رو داره)، ولی بهائیها هم با حکومت قرارداد شهروندی دارند و از حقوق شهروندی برخوردارند.

اگر دقت کرده باشید احمدینژاد حتی روی مسائل کوچک هم تغییر کرده، اوایل یکجور لباس میپوشید انگار دیشب توی جوب خوابیده، ولی الان یکم لباسهای آبرومندانه تری میپوشه، حالا امیدوارم فردا از سر لج به اون تیپ عملگی گذشته اش بر نگرده. خوب این خودش چیز بدی نبود که! حکومت ایران باید بفهمه که هر انتقادی از سر عناد و دشمنی نیست کشور ایران مال همه ایرانی هاست و همه دوست دارند کشور بهتری داشته باشند حتی دشمنان ولایت فقیه.

این شل کردن و سر عقل اومدن یا میتونه واقعی باشه یا دروغین. یعنی یا واقعاً به این نتیجه رسیده اند که در آینده باید متفاوت از گذشته باشند، یا اینکه تصمیم گرفته اند در کوتاه مدت متفاوت از گذشته جلوه کنند. به نظر من هردوی این حالت ها خوب هستند، اولی که عالی هست، دومی که محتمل تر است نیز اما خوب است.

چرا خوب است؟ چون وقتی شما به دروغ ولی خیلی محکم ادعایی رو مطرح کنید بقیه شما رو بر اساس آن ادعا مورد قضاوت قرار خواهند داد.  و این خودش انتظارات جامعه رو بالاتر میبره. مثلاً اگر احمدینژاد بیاد و بگه ما به حرف مخالف گوش میدهیم و انتقاد پذیر هستیم، حتی اگر این دروغ هم باشه دستکم عده ای شروع به انتقاد میکنند، و عده زیادی از مردم بدوی هم یاد میگیرند که «لابد گوش کردن به حرف مخالف خوب چیزی است». یا وقتی احمدینژاد از آمار داخلی و بین المللی برای دفاع از عملکرد دولت استفاده میکنه، خود این قضیه استفاده از آمار رو رواج میده و بحث رو به این سمت میبره که چه آماری، و چه خوانشی از آمار معتبر است و این در مدیریت کشور همیشه خیلی ضعیف بوده.

اینها همه از نتایج حضور جدی مردم در همان یکی دو بار در صحنه است، و من خیلی خوشحالم که موسوی چه در انتخابات نمایشی و غیر دموکراتیک سال گذشته رای آورده بود یا نیاورده بود از صحنه کنار گذاشته شد. موسوی با آن لهجه اش و قیافه آویزون و صدای شل و ولش که به هر صدایی میخورد مگر به صدای یک رهبر و مدیر، در این دوره و زمانه اساساً در حد یک رئیس جمهور نبود. موسوی شاعر و نقاش پیشه با ایده های مسخره کمونیستی و اسلامی اش فقط به درد دوره خر تو خر بعد از انقلاب میخورد. الان دوره، دوره مدیریت و کار است، کاری که موسوی حتی در دفاع از مردمی که هوادارش بودند عرضه انجام آن را نداشت.

البته احمدینژاد در زمینه سیاست بین الملل خیلی ضعیف برخورد کرده، اینکه حالا پارسال هولوکاست رو ول کرد به یازده سپتامبر گیر داد در واقع در انظار جهانی او را به دلقکی کثیر الشک تبدیل کرد، به همین دلیل هم ایندفعه کسی نیومد به احمدینژاد انتقاد کنه که چرا یازده سپتامبر رو انکار میکنی،  یا حاضر جوابی و حرّافی در مصاحبه هایی که با رسانه های خارجی میکنه ممکنه یک عده کمونیست و چپی و سیاه پوست امریکایی و تروریست خاور میانه ای رو خوشحال بکنه ولی بین سیاستمدارهای دنیا و آکادمین ها جایگاه او را حتی محقر تر از گذشته میکنه که این نتیجه اش بر خلاف منافع ملی ایران هست.

به نظر میرسد خامنه ای سعادت کشور و خود را در تجهیز نظامی کشور و خریدن آهن قراضه ها از تبهکاران و مافیای روسی و تکنولوژی پنجاه سال پیش از فرعون حاکم بر کشور دوست و برادر کره شمالی که رسماً خود را خدا میداند و مردم نادان کره شمالی که در حالت عادی علف میخورند و در رستورانها سگ میخورند، جداً معتقدند پس از مرگ کیم جونگ ایل در دنیای باقی آنها را یاری خواهد کرد میبیند.

من نمیدونم واقعاً حساب دو دو تا چهارتا رو چرا خامنه ای درک نمیکنه؟ این همه مانور و رژه و هر روز خبر ساخته شدن آهن قراضه جدید فکر میکنید کی رو میترسونه؟ من حاضرم هزینه سفر مخفیانه خامنه ای به آمریکا رو بدم یکی دو ماه بره آمریکا رو فقط ببینه. توی هر کدوم از ایالتهای امریکا آنقدر ثروت و تخصص وجود داره که اگر نخبگان و سیاستمدارهای یک ایالت امریکا تنها بگوزند، این گوز سبب شهادت توده های عظیمی از شهادت طلبان خواهد شد. بودجه نظامی امریکا به تنهایی از بودجه نظامی تمام کشورهای مسلمان بیشتره، بگذریم از اینکه بودجه نظامی خیلی از این کشورها هم به جیب آمریکا ریخته میشه. آمریکایی که شصت سال پیش هیچ قدرت نظامی خاصی نداشت تونست در طول یکی دو سال قدرت نظامی رو «ایجاد» کنه که دو سه تا امپراطوری بزرگ و گردن کلفت دنیا که از شما و بسیجیهای شما هم حتی خر تر بودند رو با اقتدار نابود کنه. حالا بعد از این شصت سال با وجود پنتاگونی که بیش از هر موسسه ای در دنیا فقط اختراع میکنه، و با وجود سرمایه های عظیم نظامی، شما چهارتا تیر و کمون کمتر یا بیشتر داشته باشید فرق چندانی نمیکنه، این تیر و کمونها فقط میتونه طرفداران فقیر و نادان حکومت رو خرتر از پیش کنه.

تازه اینها همه نیروهای بالقوه امریکا هست، امریکا کشور عجیبی است، مردم عجیبی داره، امریکا کشوریست که بنیانش از ابتدا بر آزادی بوده،  نتیجه این چند صد سال آزادی است که امریکا رو امریکا کرده، من به شما قول میدهم آقای خامنه ای اگر امریکایی ها خلع سلاح هم بشوند و از هیچ اسلحه ای استفاده نکنند، فقط کافیست نصف زندانیهای کشورشون رو بجای سرباز به ایران بفرستند. همون زندانیهای امریکایی هم از شما عقل بیشتری دارند هم شجاعت و همت بیشتری دارند و حتی هم تخصص بیشتری!

حدود یک قرن پیش امریکایی ها به بخشی از برده های سیاه پوستی که آزاد شده بودند اجازه داد به آفریقا برگردند، و کشور لیبریا اینجوری تاسیس شد. سیاه پوستها که به سرزمین مادریشون برگشتند کشوری رو ایجاد کردند از ایران بدتر. توی لیبریا سیاه پوستها انگلیسی صحبت میکنند (البته خوب سیاه پوستها معمولاً براشون زبان پدیده پیچیده ای هست و نمیشه واقعاً گفت از زبان استفاده میکنند!). شاید باورش برای شما سخت باشه ولی یک چیزی که همین امروز در لیبریا خیلی رایج هست آدمخواری هست، یعنی این سیاهپوستها همدیگر رو میخورند! توی یکی از فیلمهای مستند با یکی از ژنرالهای قبلی لیبریا صحبت میکرد، طرف میگفت ما قبل از جنگ یک کودک بیگناه (خودش گفت بیگناه) رو میگرفتیم از پشتش قلبش رو زنده زنده در می آوردیم و میخوردیم، برای اینکه نیرو بگیریم.

برای آقای خامنه ای این موضوع باید جالب باشه که ارتش امریکا به این فکر بود که از لیبریا سرباز به عراق بفرسته، آقای خامنه ای میفهمی این یعنی چی؟! آمریکا همین بصورت قانونی و مدنی هم که وارد جنگ منظم بشه خودش برای شما فاجعه خواهد بود، اما اگر کار به جایی برسه که مثل شما مجبور به کثیف جنگیدن بشه، یعنی حملات استشهادی و چریکی رو آغاز بکنید اون موقع آمریکا هم ابزارهایی در اختیار داره که یکیش فرستادن سیاه پوستها به ایرانه. اونیکیش هم در نهایت حکایت هیروشیماست.

من واقعاً تعجب میکنم یک عده از حزب اللهی ها رو که میبینم، بعضیهاشون چون فکر میکنند بچه شهر ری و شاه عبدالعظیم هستند و گنده لات اون منطقه هستند، فکر میکنند بقیه مردم دنیا خایه ندارند و دارای یبوست شدید هستند. شما گنده لاتتون رو اگر بفرستید نیویورک مجبور میشه جارو کش بشه، دوری از امریکا باعث شده شما یک تصور کارتونی از امریکا داشته باشید و آمریکایی رو درک نکنید. یکی از اساتید چپگرای ما سر کلاس یکبار گفت من اگر میتوانستم به طالبان توصیه ای بکنم بهشون توصیه میکردم فیلمهای وسترن قدیمی امریکایی رو نگاه کنند، آمریکایی ها چنین آدمهایی هستند، مدنیت و آزادی که الان دارند این سیصد میلیون نفر رو تبدیل به آدمهای معمولی و سالم کرده اگر پاش بیافته و لزومی در این زمینه ببینند خیلی راحت میتوانند مدنیت رو کنار بگذارند و با شما، در حد شما برخورند کنند، اینه که آقای خامنه ای این خریت رو بیا بگذار کنار با بزرگتر از خودت که چه عرض کنم، با کسی که هزار بار از تو قوی تر و هوشمندتر و تازه پیشرفته تر و متمدن تر هست کل کل بیخود نکن. اون یارو سردار گاو سپاه تو میخواد با ژنرالهای امریکایی بجنگه؟! شوخی نیست این قضیه!

امیدوارم در برنامه های درازمدت احمدینژاد و خامنه ای تلاش برای باز کردن فضای سیاسی و دادن آزادی های مدنی، و مدرن کردن نظام قضائی کاری که رضا شاه بزرگ انجام داد و خمینی در آن رید، باشه. البته این امیدواری خیلی زیادی غیر واقع بینانه هست من چنین امیدی دارم ولی میدانم که به ظن قوی اینطور نخواهد شد.

بی صبرانه منتظر دیدن تو بر سر دار هستم آقای خامنه ای.

صدام پیش از مرگش گفت بزرگترین اشتباه من اینبود که قبل از بدست آوردن سلاح اتمی به کویت حمله کردم.

بزرگترین اشتباه تو هم شاید این باشد که اسلامگرایی. اشکالات تو اشکالات اسلام است واقعاً خود بیگناهی.

Advertisements

79 پاسخ

 1. به نظر من 2زار سوات نداری برو لالات رو بکن بچه

 2. بچه جان با هدفمند کردن یارانه ها 100 میلیارد دلار به جیب دولت رفته .
  هدفمند شده ولی به جیب احمدی نزاد و شرکا

 3. […] یکی دو روز پیش وسط فصل امتحانات ، از سر کنجکاوی و به خاطر “سندروم وبگردی مفرط”ی که این زمانها دامنگیر من میشود، سری به وبنوشت این فرد زدم. مطلبی جسته گریخته نوشته است با این عنوان: “آیا چیزی فرق کرده؟“ […]

 4. نوشته تامل برانگیز است از این سو:

  چرا بایستی شخص آرش رو متهم به تعدیل کردن زاویه دیدش نسبت به احوالات ایران و یا هر چیز دیگر کرد» در صورتی که این آرش و هر کس دیگه ایه که می تونه خودشو از قید و بند هر اندیشه و تفکری رها کنه . مگه نه؟

 5. جناب راكى مانانوف يعنى شما فكر ميكنيد جنبشى كه رهبرش موسوى هست كه شعار انتخاباتيش اجراى دوباره فرمان هشت ماده اى حضرت امام بوده ميتونه آزادى و دموكراسى بياره و شرايط رو تغيير بده
  من طرفدار مبارزه براى دموكراسى هستم ولى اگه نتيجه داشته باشه و مثل فتنه 57 نشه و اوضاع از اينى كه هست بدتر نشه.

  • با فرض غلط نتیجه غلط بدست می آید . اولا موسوی یه بهانه بیشتر نیست . اصلا کسی به مزخرفاتش در مورد امام اهمیت نمیدهد . حتی خودش هم میداند حرفاش چرنده فقط برای اینه که در صفوف دشمن رخنه ایجاد کنه این حرفها را میزنه . وگرنه خودش امامو بهتر از ما میشناسه و دلش ازش خونه.
   ثانیا در این مرحله هدف آزادى و دموكراسى نیست . هدف دوباره به قدرت رساندن آدم های عاقل است . خامنه ایی گدازاده است احمدی نزاد هم همینطور . دارن زیر بناهای اقتصادی علمی مملکتو نابود میکنند . هدف جلوگیری از کامبو جسایون مملکت است . دین یه بحث فرعی در این مبارزه است . کافر و مسلمون باید دست در دست هم بدیم این طاعون خطرناک رو نابود کنیم.

   فتنه 57 در برابر اتفاقات و نقشه های خامنه ایی هیچ است . تعلل نکنید . وگرنه یه عمر باید کفش نظامیانو لیس بزنیم . موسوی شرایط مصدق و داره تنهاش بزاریم حسرت تاریخی خواهیم خورد

   • من ترجیح میدهم دشمنم احمق باشه نه عاقل. به قدرت رسیدن احمدینژاد اونهم با تقلب بهترین نتیجه ای بود که میشد از این انتخابات در بیاد.

    • در مورد به قدرت رسیدن احمدینژاد اونهم با تقلب که بهترین نتیجه است تردیدی نیست .
     ولی در مورد جمله : من ترجیح میدهم دشمنم احمق باشه نه عاقل. جای تامل فراوان است . آرش جان شما دشمنی نداری . هیچ دورنمایی از پیروزیتان متصور نیست . مگر اینکه بخواهید 99 درصد مردمو بکشید. بهر حال انتخاب با خودتان است یا اسلام خامنه ایی یا اسلام خاتمی – موسوی (منهای ولایت فقیه) . با وهم و خیال نابودی اسلام زندگی کردن آب در هاون کوبیدنه . مثل اینکه بخواهیم مردم آمریکا را بیدین کنیم

 6. در مورد قدرت نظامی آمریکا که شک درش نیست که آمریکا میتونه ایران رو نابود کنه ، ولی‌ چرا باید این کار رو بکنه؟ با ساختن یک لوو لوو به نام جمهوری اسلامی سالانه میلیارد‌ها دلار تکنولوژی نظامی ۲۰ سال پیش خودش رو به عرب‌ها میفروشه و وقتی‌ این بازار براش تموم شد یک فکری می‌کنه که به این زودی‌ها نخواهد کرد ، چون اگر جمهوری اسلامی از بین بره ، این همه سلاح رو عرب‌ها واسه چی‌ دیگه می‌‌خواهند؟ من خودم به شخصه اگه یک روز عربستان بخواد به ایران حمله کنه میرم در ارتش جمهوری اسلامی با اون‌ها میجنگم ، ولی‌ اگه آمریکا باشه در جبهه غرب خواهم بود.

  • >در مورد قدرت نظامی آمریکا که شک درش نیست که آمریکا میتونه ایران رو نابود کنه ، ولی‌ چرا باید این کار رو بکنه؟ با ساختن یک لوو لوو به نام جمهوری اسلامی سالانه میلیارد‌ها دلار تکنولوژی نظامی ۲۰ سال پیش خودش رو به عرب‌ها میفروشه و وقتی‌ این بازار براش تموم شد یک فکری می‌کنه که به این زودی‌ها نخواهد کرد ، چون اگر جمهوری اسلامی از بین بره ، این همه سلاح رو عرب‌ها واسه چی‌ دیگه می‌‌خواهند؟

   سلاح رو برای ایران نمیخرن فقط، دیکتاتور ها با داشتن تسلیحات احساس امنیت میکنن، نباید فراموش کرد که کشورهای عربی مسلمان از ایران طویله تر هستند.

   > من خودم به شخصه اگه یک روز عربستان بخواد به ایران حمله کنه میرم در ارتش جمهوری اسلامی با اون‌ها میجنگم ، ولی‌ اگه آمریکا باشه در جبهه غرب خواهم بود.

   منم دقیقاً همینطور. من حتی اگر اسرائیل هم به ایران حمله کنه طرف ایران خواهم بود. ولی امریکا نه!

   • ببخشید من متوجه نشدم چه فرقی بین اسرائیل و امریکا هست؟؟

    • فرقش اینه که این خوش خیالها فکر میکنن امریکا خیر ما رو میخواد و دلسوزی داه برای ما. تاریخ سر قضیه مصدق حرف این نوابغ خودفروخته رو تایید میکنه.

     • کنار گذاشتن مصدق یک خدمت بزرگ از طرف آمریکا به ایران بود، مصدق حزب توده که نماینده مستقیم شوروی در ایران بود رو قانونی کرد اگر سر کار میموند شاه برکنار میشد و حزب توده به قدرت میرسید و ما احتمالاً میشدیم بخشی از شوروی. با کاری که امریکا کرد شاه به ایران برگشت و دوره ای طلایی اما کوتاه در ایران شروع شد. کمونیستی شدن ایران معلوم نبود تعادل قدرت در دنیا رو به چه سمتی ببره، و اینکه آیا دیوار برلین هرگز فرو میریخت یا نه.

      اگر زیادی خوش بین هم باشیم در نهایت اگر حزب توده به قدرت نمیرسید همین اسلامگرایان سی چهل سال زودتر به قدرت میرسیدند، بعد شوروی همونطور که به افغانستان حمله کرد به ایران هم حمله میکرد، مردم ایران اگر عقلشون برسه باید تا ابد از امریکا بخاطر این همکاری نظامی با شاه تشکر کنن.

      اما من فکر نمیکنم امریکا دلش برای ما میسوزه، من فکر میکنم آمریکا دنبال منفعتش هست و منافع آمریکا و منافع ایران در این زمان از تاریخ مشترک هستند.

    • فرقش خیلی روشن هست بعد از جنگ اسرائیل نمیتونه توی ایران بمونه و کاری بکنه، ولی امریکا قدرت موندن و حفاظت از آزادی و ثبات رو برای یک مدت کوتاهی داره.

 7. آيا شما فكر ميكنيد جنبش سبز و اعضاش از بسيجى ها بهترن
  اينا هم اگه قدرت دستشون بيفته يقينا از سگ بسيجيها بدتر ميشن حرفاى موسوى مثل حرفا و وعده هاى خمينى قبل از روى كار اومدنه كه چارتا بچه مسلمون نفهم رو دنبال خودش كشيد
  بهتر به جاى جنبش سبز بگيم جنبش سيدا و قمه زن هاى امام حسين(لع) فقط سعى نكنيد از اين جنبش در ودافيها پشتيبانى كنيد كه حالم ازشون به هم ميخوره

  • آقا جون مزخرف نگو . مردم از احمدی نزاد و 30 سال جمهوری اسلامی خسته شده بودن .اعتراض کردن . اسمش شد جنبش سبز . یه عده هم مثل جنابعالی به جای همیاری کس و شعر گفتن یا ساکت ماندن و نتیجتا رزیم جون سالم بدر برد

 8. با درود…
  آرش جان نمی دونم چی شده ولی یه مقداری حرف زدنت عوض شده، قبلا موضع تندتری اتخاذ می کردی نمیگم الان این خوبه یا بده اما خوش بینانه نگاه کردی به قضیه
  من فقط یه چیزی میگم این اتفاق هایی که الان میفته مثل هدفمند کردن یارانه ها و… چیزایی که باید اتفاق بیافته یعنی به قول دوستمون مقتضی زمانه نباید متشکر بود
  بعدشم مثل اینکه از اخبار بدورین که گشت ارشاد دوباره شروع شده…
  اینو بدونید که بدون قطع هر کاری دولت میکنه اگه زندگی مردم رو سختر نکنه بهتر نمیکنه

 9. من آدم تنبلی هستم حال ندارم مقالات علمی رو درست و حسابی بخونم . یه کم بحث علمی فلسفی کنید تا یه چیزی یاد بگیریم

 10. تحلیل ضعیفی بود.من به هیچ عنوان هیچ آزادی نمی بینم. منی که در ایران زندگی می کنم.شما که خارج زندگی می کنین چطور به اینا میگین آزادی.مثلا مردم بیان در مورد کیفیت بد نان بگن.نونی که 10 برابر شده قیمتش به نظر شما آزادی در ایران رو می رسونه.همه دارن از تبعات بد هدفمندی صحبت میکنن اونوقت صدا سیما میاد مصاحبه می کنه از 10 نفر 11 تاشون میگه نه وضعیت خوبه.باور می کنی اینجا به خاطر هدفمندی همه دارن به دولات فحش میدن کدوم اینارو تو رسانه دیدی که میگی آزادی وجود داره؟.در ضمن بعضی از این چیزا که میبینی مقتضیات زمانه.مثلا همین بحث هدفمندی که باعث شده یه خورده سوالات از دولت بیشتر بشه.ولی به نظر من خیلی چیزا گفته نشده و اینکه تورم چقدر میشه و……بحث دیگه اینکه فیلترینگ چند برابر شده رو آوردن به شبکه های ماهواره ای بی سابقه بوده خیلی از روزنامه ها بسته شده و هرگزم باز نشده قراره به صورت زیر پوستی بساط اصلاح طلبارو جمع کنن و و و و و ………………..اینا همه چیو می رسونه؟

  • من یادم نمیاد گفته باشم «آزادی وجود داره»، بحث این هست که آزاد «تر» شده یا نه. و الا جمهوری اسلامی با آزادی فرسنگها فاصله داره و اساساً معتقد به آزادی نیست.

 11. از تحلیلت خوشم اومد مخصوصا قسمتی که در باره حمله آمریکا به ایران بود ! بهرحال اسراییل هم شکست سختی به یک گروه دو سه هزار نفری حزب الله لبنان داد ! 33 روز البته نجنگید فقط اونجا تیله بازی میکرد ! 22 روز هم اسراییل خاک غزه را توبره کرد آخرش هم کاملا پیروز شد ! البته اگر غزه را نگرفت فقط بخاطر افکار عمومی غرب بود وگرنه اونجا رامیگرفت ! برای همین هم برای حمله به غزه از 3 ماه قبل برنامه ریزی کرده بود و اسم عملیاتش هم cast lead بود!
  میدونی اساسا امریکا بخاطر افکار عمومی خیلی کارها را نمیکنه مثلا از اورانیوم ضعیف شده در عراق و افغانستان استفاده نمیکنه ! اصلا دلیلی نداره استفاده کنه چون اونجا که کسی مقاومت آنچنانی نداره که نیاز به استفاده غیر قانونی از اورانیوم ضعیف شده باشه !
  خلاصه مواظب باش یک وقت حکومت ایران ندزدندت که براشون تحلیل بنویسی و راهکار نشون بدی !

  • حاج حسین،

   شما فرق جنگ منظم و جنگ چریکی رو درک میکنی یا نه؟ همونطور که جمهوری اسلامی نتونسته دار و دسته ریگی رو جمع کنه و شاید هم هیچوقت نتونه اسرائیل هم نمیتونه حزب الله رو به این سادگی ها جمع کنه.

   جنگ با نیروی چریکی یک جنگ تن به تن منزل به منزل و خونین هست، طرفی که جنگ منظم میکنه مجبور میشه شهروندان بیگناه رو هم بکشه، و شاید هیچوقت نتونه با روشهای نظامی به هدفش برسه، اما طرفی که جنگ نامنظم میکنه هم چیز زیادی بدست نمیاره.

   اگر شما این واقعیت ساده و آشکار رو نمیخواهید ببینید و در تخیلاتتون اسرائیل رو ضعیف میدونید به دلیل اینکه نتونست حزب اللهی هایی که در مدارس و پشت زن و بچشون قایم میشدن و شلیک میکردند رو قوی میدونید خوب مشکل اینجاست که واقع بین نیستید عزیز، اسرائیل هروقت اراده کنه میتونه به دو سه تا بمب اتمی نصف خاور میانه رو شخم بزنه، شما این رو درک میکنی یا نه؟

   حمله نکردن آمریکا هم البته فقط به دلیل افکار عمومی نیست، گرچه افکار عمومی در یک دموکراسی خیلی هم هستند، امریکا مثل ایران نیست، حرکت های کلی حاکمیت باید موافق با انظار عمومی باشند، ولی این تنها کافی نیست، امریکا زمانی به ایران حمله میکنه که اجماع بین المللی سر این قضیه وجود داشته باشه که داره بوجود میاد و از اون مهمتر دورنمای آینده سیاسی ایران کمی روشنتر بشه و معلوم بشه که بعد از جمهوری اسلامی چی میشه و چی نمیشه، و همچنین راهی بجز حمله نظامی وجود نداشته باشه، هروقت بصرفه حمله میکنند، آمریکا از شما بسیجی ها هم دشمن وحشی تر داشته (نازی ها و ژاپنی ها) هم دشمن قوی تر (بازهم ژاپنی ها و نازی ها)، همونطور که گفتم شما جو گیر شدید فکر میکنید چون توی ایران لات هستید در جهان هم لات هستید، در حالی که شما توی همون منطقه خودتون هم لات نیستید اسرائیل سی چهل برابر شما لات هست.

   آمریکا که چه عرض کنم هریک از کشورهای جی ایت به تنهایی میتونن ایران رو توی یکی دو هفته فتح کنند، دوره جنگ احد که نیست نازنین جنگ در دنیای کنونی نیاز به پول داره که شماها ندارید، پول شما از نفت در میاد که در مجموع چندین برابر پول نفت ایران رو آمریکا فقط از مالیاتی که از محصولات نفتی از شهروندهای خودش میگیره در میاره، بگذریم از صنایع دیگر نفتی آمریکا، آمریکا با همین پول میتونه شما رو برگردونه به عصر حجر.

   یک مسئله دیگه هم اینه که شما فکر میکنید فقط خودتون میتونید «خر» باشید، یعنی مثلاً بسیجی تربیت کنید که بره خودش رو بترکونه فکر میکنید بقیه مردم دنیا شجاعت و فداکاری و اینها ندارند، چون سی سال هست فقط خودتون رو برای خودتون بزرگنمایی کردن شما یک مقدار راجع به D Day مطالعه بکن میفهمی که شلمچه و دو کوهه و چهار جای دیگه تنها جاهایی نیستند که توشون جانفشانی شده.

   >میدونی اساسا امریکا بخاطر افکار عمومی خیلی کارها را نمیکنه مثلا از اورانیوم ضعیف شده در عراق و افغانستان استفاده نمیکنه ! اصلا دلیلی نداره استفاده کنه چون اونجا که کسی مقاومت آنچنانی نداره که نیاز به استفاده غیر قانونی از اورانیوم ضعیف شده باشه !

   با آدمهای وحشی نمیشه متمدنانه جنگید، وقتی شما اصول جنگ رو رعایت نمیکنی و رو به جنگ نامنظم و غیر اخلاقی میاری (حملات استشهادی، ترور مردم بیگناه و غیره)، امریکا هم یک مقدار به شما نشون میده که میتونه مثل شما با شما برخورد کنه، ناسیونالیسم توی امریکا خیلی قوی هست اگر پای مدنیت و قانون در میون نباشه آمریکاییها هم میتوانند برای دفاع از کشورشون آدمخوار شوند.

   >خلاصه مواظب باش یک وقت حکومت ایران ندزدندت که براشون تحلیل بنویسی و راهکار نشون بدی !

   گفتگوی سازنده و منطقی رو با این حرفهای زشت و احمقانه خراب نکنید.

   • من یک پاسخ فرستادم اما سیستم من بعدش مشکل پیدا کرد و واقعا نمیدونم رسیده یا نه به هرحال اگر نرسیده لطفا بگو چون خوشیختانه جایی سیو کردم و میتونم دوباره بفرستم -ممنون

   • خداییش نمیخواستم گفتگوی سازنده را خراب کنم فقط چون خودت توی وبلاگت گفتی که چندان رسمی حرف نمیزنی خواستم کمی غیر رسمی باشم اما اگر ناراحت شدی صمیمانه عذر خواهی میکنم و از اینکه مرا حاج حسین خطاب کردی خوشحال شدم هرچند متاسفانه هنوز حاجی نشدم و در پاسخ نمیدونم شما راچی خطاب کنم که خوشت بیاد چون بی خدایان علاوه بر خیلی چیزهایی که شوربختانه ندارند هیچ چیز مقدسی هم ندارند تا بشه اونها را حداقل بصورت ظاهری بهش متصل کنیم و خوششون بیاد ! خواستم بگم
    همون بی خدا اما دیدم فایده نداره چون «بی … » حداقل در زبان فارسی معمولا کلمه احترام آمیزی نیست یعنی معمولا داشتن صفتی باعث افتخار هست نه نداشتنش ! مثلا میشه به یکی گفت «بی همه چیز » که به معنی فحش هست اما نمیشود گفت مثلا «بی شجاعت » یا » بی فکر » چون اینها هم یا بی معنی هستند یا بی ادبانه خلاصه یک فکری بکن ببین اگر روزی روزگاری خواسته باشم در کلام یک حالی بهت بدم چی خطاب کنم ؟!
    حال بریم سر اصل مطلب
    اولا در باره تفاوت جنگ چریکی و منظم فرض کن من نمیدونم اما اسراییل که میدونست ! یک کم به حافظه ات فشار بیار ببین اول که حمله را شروع کرد چه شکر زیادی میخورد ! میگفت ما تا جنوب رودخانه لیتانی را اشغال میکنیم ! میگفت یا نه ؟ میگفت ما اجازه پرتاب موشک به حزب الله را نمیدیم ! میگفت تا وقتیکه اسیران ما بدون قید وشرط آزاد نشن به جنگ ادامه میدیم ! خوب فکر کن ببین اینها را میگفت یا نه ؟! خب بعد چی شد ؟ دو هفته از جنگ گذشت و با شدت ادامه داشت و اسراییل حتی از بمبهای فسفری و خوشه ای استفاده کرد که هردو تا در قوانین بین المللی ممنوع هستند و البته قوانین بین المللی که دیگه کار آخوندها نیست پس نمیتونی راحت اونها را رد کنی ! حالا در این بحبوحه جنگ خانم رایس وارد بیروت شدند و سخنرانی کردند و به مقامهای لبنانی گفتند که ارتش لبنان هم باید به حزب الله حمله کنه ! اما شکر خوری خانم رایس همون وزیر خارجه آمریکا جونت یادت میاد ! یک کم فکر کن ! اومد بیروت و با کمال وقاحت جلوی همه خبرنگار ها که در باره وحشیگری اسراییل و استفاده اون از سلاحهای غیرقانونی پرسیدند چی گفت ؟! یادت میاد آرش نمیدونم چی ! من یادت میارم . اون سخنانش را با این جمله شروع کرد
    I have no interest to old middle east but in new middle east ….
    وخلاصه گفت دوران خاورمیانه قدیم تموم شده و دوران خاورمیانه جدید هست و این جنگ هم درد زایمان این تولد جدید یعنی خاورمیانه جدید هست !
    اینهمه گفتم تا نشان بدم اینجا نه من که آمریکا جونت هم نمیدونست فرق جنگ چریکی و منظم چی هست و شکرخوری فراوان کرد ! خب بعد چی شد ؟! بعد از 33 روز اسراییل دمبش گذاشت روی کولش و برگشت اما جالب بدونی در روزهای آخرین جنگ موشکهای حزب الله به 40 کیلومتری تل آویو رسید ! یعنی چی ؟! یعنی بعد از 33 روز نه تنها از حجم شلیک موشکهای حزب الله کم نشده بود بلکه به برد اونها هم اضافه شده بود ! بله نازنین آرش این یعنی شکست اسراییل از یک گروه کوچک اونهم که واقعا اسراییل تنها نبود بلکه از خود دولت فواد سینوره بر ضد حزب الله اطلاعات به اسراییل میدادند تا سلاحهای جدید که آمریکا میداد .میدونی درک این موضوع برای یک بی خدا مشکل هست و من تعجبی نمیکنم که همه چیز را در ثروت و سلاح ببینه بالاخره توی این دنیا نمیتونی آزاد باشی یا باید بنده خدا باشی یا بنده شیطونی و راه سومی هم نداره ! اما وقتی ایمان به خدا قوی باشه و واقعا و از صمیم قلب و بطور مستمر از خدا کمک گرفته بشه وعدع یاری خدا قطعی هست «ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم »
    اما نکته بعدی در باره حمله آمریکا به ایران ! اجازه بده اول بگم هه هه ههه ! آخه خنده دار بود
    باهات موافقم که قبل از حمله باید افکار عمومی را آماده کرد اما خب اینکه کاری نداره پس تبلیغات برای چی هست ! ظاهرا نشون میدی که کمی حال مطالعه هم داری پس برو تو گوگل و کلماتWar propagandaرا سرچ کن ببین حتی حمله به عراق هم با پروپاگاندا شروع شد و بعد از پیدا نشدن سلاح کشتار جمعی در عراق افکار عمومی آمریکا جونت هیچ شکری نخوردند جز اینکه یک نوکر اسراییل را بردارند و یک نوکر دیگه مثل اوباما را بزارند و باز توی یک مورد دیگه هم باهات موافقم که گفتی :آمریکا هروقت بصرفه حمله میکنند! اما نازنین آرش موضوع همین صرفیدن هست ! وقتی اسراییل با کمک همه جانبه نمیتونه بعد از 33 روز حتی خودش را از شر موشکهای نوچه ایران خلاص کنه و توی غزه مثل دراز گوش توی گل گیر کرد خب معلومه که با ارباب حزب الله و حماس هم به صرفه نیست شاخ به شاخ بشی ! حرف من هم همینه و برای همین هم آمریکا فقط عر وتیز میکنه و منتظر تا از داخل کشور اتفاقی بیافته !
    حالا این از آمریکا و اسراییل دیگه بقول خودت جی ایت که برن کشکشون را بسابن !
    اما در آخر نکته ای گفتی که فقط در جوابت میتوانم بگم جیگرطلا ! خوب توجه کن وقتی من میگم آمریکا از سلاح غیرقانونی اورانیوم ضعیف شده در عراق و افغانستان استفاده کرده چه میگی «با آدمهای وحشی نمیشه متمدنانه جنگید، وقتی شما اصول جنگ رو رعایت نمیکنی و رو به جنگ نامنظم و غیر اخلاقی میاری (حملات استشهادی، ترور مردم بیگناه و غیره)، امریکا هم یک مقدار به شما نشون میده که میتونه مثل شما با شما برخورد کنه، ناسیونالیسم توی امریکا خیلی قوی هست اگر پای مدنیت و قانون در میون نباشه آمریکاییها هم میتوانند برای دفاع از کشورشون آدمخوار شوند.»
    آخر آرش اصلا از این به بعد اگر اجازه بدی میخوام بهت بگم آرش جیگر طلا یا مختصرا آرش جیگر !
    خب آرش جیگر طلا اصلا میدونی کاربرد اورانیوم ضعیف شده چی هست ؟ میدونی قربانیان اورانیوم ضعیف شده شامل چه افرادی هست ؟ حداقل یک جستجویی بکن و بعد حرف بزن عجله نکن جیگر ! فقط خلاصه بگم اورانیوم ضعیف شده بر علیه تانک و سنگرهای محکم استفاده میشه بعبارتی در برابر چریک چندان کارایی نداره ! و اگر واقعا در برابر حملات چریکی از اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده باشند که من باور ندارم فقط نشان دهنده حماقت آمریکاییها علاوه بر وحشی بودنشون هست اما یک نکته دیگه برات بگم که بیشتر برات جالبه و اون اینکه تلفات سربازان آمریکا جونت در اثر استفاده از اورانیوم ضعیف شده توسط خودشون چیزی برابر با تلفات کل نظامیان آمریکایی در جنگ عراق بوده و البته اضافه کنم که اون سربازان نگون بخت آمریکاجونت مشکلات رادیو اکتیو را برای خانواده هاشون هم به آمریکا سوغات بردند !
    خب آرش جیگر فعلا زت زیاد !

    • اول از حسین و آرش هر دو ممنون . فکر کنم واقعیت یه چیزی میان دو تحلیله .
     دیشب (به وقت خودم ) خیلی حالم گرفته بود . اگر اسلحه داشتم یه گلوله تو مخم میزدم . حتی خواستم این جمله رو بنویسم . صبح خبر خودکشی علیرضا رو خوندم . ماتم برد همون زمان که آرزوی یه کلت میکردم یه بابایی دقیقا این کارو کرد

    • >بالاخره توی این دنیا نمیتونی آزاد باشی یا باید بنده خدا باشی یا بنده شیطونی و راه سومی هم نداره !

     چه جالب…!

  • تا حالا چندتا کشور خارجی رو از نزدیک دیدی؟
   فکر میکنی همه جا ایرانه که حکومت تخم مردم رو بکشه و چوب تو کیون مردمش کنه و دنبال جنگ و ترور و بمب باشه و بخاطرش 70ملیون نفر آدم رو تحریم کنه و زندگی ملیون ها آدم رو به گٌه بکشه و صدای اون آدم ها در نیاد؟ فکر میکنی آمریکا هم ایرانه؟
   جنگ مطمئنا نابسامانی اقتصادی به همراهش داره!
   کشوری مثل امریکا باید حساب اونجایی رو هم بکنه که منحنی بورسش بالا و پائین بره و میخواد چی جواب اقتصاد و بازار و مردمش رو بده!
   باید تا جایی که ممکنه جلوی ضررها گرفته بشه.
   وگرنه 100% مسلمه که ج.ا تو 2ساعت اول جلوی امریکا میزاد!
   فقط مشکل اینجاست که امریکا مثل ایران بیصاحاب نیست که بشه با «یا علی» و «یا حسین» و «راه قدس از کربلا میگذرد» ملت رو شیر کرد تا از زندگی و آرامششون دست بکشن و با چندتا بچه کونده پررو که میخوان تو دنیا ادای گنده لات هارو در بیارن درگیر بشن!

 12. آرش جان
  همه نکات رو خوب گفتی. در مورد روابط آزاد که گفتی درسته.. تو ایران روابط دختر پسر ها که چه عرض کنم روابط زن شوهر دار با پسر مجرد و مرد زن دار با زن شوهر دار رو به گسترش است شدیییییید.
  نسل جدید دارن تو این زمینه می ترکونن.
  و همه اینها هم از همون گرسنگی جنسی میاد که توسط حکومت کنونی نسل جدید دچارش شدن.

 13. میشه 13 جلد دانشنامه های اسلام رو برام آپلود کنی ؟

 14. راستی شده فعلا یه وبلاگ تو بلاگفا و یکی هم تو بلاگ اسپات راه بنداز و همه مطالب سایت زندیق رو توش کپی کن تا بعدا که مشکل مالیت حل شد سایت زندیق رو ادامه بدی . ولی داداش من بد جوری به مطالب و مقاله ها و به خصوص کتابهای سایت احتیاج دارم ها . دارم یه عده رو بی دیدن می کنم

  • آدم خیلی باید هالو باشه که باور کنه سایت زندیق و گفتگو به خاطر چندرغاز دلار ناقابل تعطیل شده باشه به نظر میاد علت اصلی اینه که اکثر مقالات زندیق در زمانی نوشته یا جمع آوری شده که آرش در دوران نوجوانی و خامی بوده (نوعی ذوق زدگی بچه گانه در اکثر مقالات زندیق مشاهده می شود خصوصا آنهایی که توسط خود آرش نوشته شده)‌ حالا که یک کمی از آن دوران فاصله گرفته و سن به سرش اومده٬ با توجه به روحیه ای که داره (عدم فریب دیگران به هر قیمت ممکن)‌ روش نمی شه رک و پوست کنده بگه که بابا مطالب سایت زندیق بسیار سست و بی اساس است و ارزش وقت گذاشتن و خواندن ندارد لذا این بازی قایم موشک (باشک)‌ را راه انداخته تا یک روز برای همیشه قایم شود و این سند بی سوادی را گم و گور کند.

   • مطالب زندیق البته خیلی بهتر میتوانند بشوند و من هر نوشته رو الان میتونم هزاران بار کاملتر و قوی تر کنم و البته چنین خواهم کرد، ولی همین هم که الان هست تکلیف اسلام رو از نظر من بخوبی روشن میکنه و مجموعه ای علیه اسلام هست که هرگز در طول تاریخ نبوده.

    رد فله ای یک دسته مطالب فقط برخوردی سطحی و انتقادی غیر سازنده هست اگر شما اهل تفکرید و آدم آزاد اندیشی هم هستید میتونید یکی یکی مطالبی که فکر میکنید اشتباه یا ضعیف هستند رو مطرح کنید که ببینیم مشکل از مطالب هست یا از شما.

    بعد هم کل فرض شما مبتنی بر کشک است، مطالب زندیق تنها یکی دو هفته در دسترس نبودند بخش نوشتارها خیلی وقته که برگشته نازنین.

    در ضمن شما ظاهراً دیدگاه های مسخره تئوری توطئه ات به آمریکا محدود نمیشه انگار همه چیز رو همینجوری میبینی.

    • سایت زندیق، سایت بسیار خوبی است و قطعا بهتر هم خواهد شد (حتی اگر مسلمانان خوش نداشته باشند). این تئوری های آبدوغ خیاری تو (ماهی گلی) هم به درد خودت می خورد. به جای رد کردن فله ای همه نوشتارها، مورد به مورد صحبت کن تا بشود بررسی کرد.

     • هر کدام از نوشته های زندیق که فکر می کنید از همه قوی تر هست رو انتخاب کنید و در یک فروم مطرح کنید تا معایب و ضعف ها و سفسطه های اون را به شما نشون بدم.

  • http://web.archive.org/web/20080109171632/www.zandiq.com/fa/index.php?option=com_content&task=view&id=109
   این لینک آرشیوی بازمانده از سایت قبلیه با وجود این شاید اصلا نیازی به زندیق فعلی نباشه، خیلی از جاهاش هم هنوز کار می کنه! مشعل شعله وری باقیمانده از کوره ی عظیم آتش! حیف چراغ پت پتی که در مثال قبلی برای سایت جدید بکار بردم!!! من فکر می کنم یه کاسه هایی زیر نیم کاسه هست! بیخودی دلت رو به وبلاگ زندیقی خوش نکن! چاقوی سربریدن عرب های اسلامگرا از زندیق آرشی قوی تره!

 15. آرش جان امروز بعد مدتها اومدم کافی نت خیر سرم کتابهای سایت زندیق رو دانلود کنم دیدم همه جا حرف از اینه که تو به خاطر مسائل مالی سایت رو بستی . آخه وقتی که همه تو رو متهم می کنن که از موساد و سی آی ای پول می گیری چرا واقعا این کار رو نمی کنی . اصلا چه عیبی داره . باور کن اگر من خارج کشور زندگی می کردم حتما بهت پول می رسوندم که این سایت رو تقویت کنی . اصلا به قول این مذهبی ها نذر کردم وقتی اومدم خارج کشور ان شاء الله در چند سال آینده که قراره وضع مالیم خوب بشه یه پول قلمبه به سایت تو کمک کنم . بابا من هر جا سرک می کشم تو وبلاگها مرتب آدرس سایت زندیق رو واسه همه می نویسم . الان کلی پیش این بر و بچ وبلاگی که تبلیغ سایت زندیق رو کردم ضایع شدم . تو رو به اون خدایی که نمی پرستی یه کم حرفه ای تر کار کن . مستقل بودن همچین افتخار هم نیست . به قول خودشون اینا هر سال بودجه های میلیاردی خرج می کنن تا ملت رو مومن نگه دارن . میلیونها نسخه کتاب چاپ می کنن . صدا و سیما و منبر و شهرداری و تمام مکانهای عمومی و حتی کلی مکان خصوصی برای تبلیغ مزخرفاتشون دارن . بعد اونوقت یکی مثل تو می خواد با چندغازی که از جیب خودش خرج می کنه با اینا مبارزه کنه . اگر میخوای بدونی من تصمیم داشتم یه سری از مطالب سایت تو رو ترجمه کنم و بزارم تو یه وبلاگ بعد از سازمانهای رسمی آمریکا بخوام که به خاطر منافع خودشون هم که شده از سایت تو حمایت جدی بکنن . پس زودتر راهش بنداز با قرض و قوله . ببخشید که به خاطر مسائل امنیتی من نمی تونم بهت کمک کنم .

 16. سلام آرش جان
  به نظر من هیچوقت آمریکا به ایران حمله نمیکنه .نه به خاطر این گوسفندا ،فقط به خاطر این که ایران رو همینطوری لازم داره.بیشترین درآمد آمریکا از فروش سلاحه. وقتی این آخوندا نباشن چطوری میتونه میلیاردها دلار اسلحه به این عربها بفروشه.
  از این گذشته ایران چه اذیتی واسه اونا داره بجز یه مقدار گوزگوز.
  در مورد تغییر رفتار رژیم هم بنظر من هم تغییرات خیلی کم و مصلحتی هست هم موقتی. نمونش رو قبلا دیدیم

  • اینطور نیست که اگر ایران دست دیوانگان نباشه امریکا دیگه در منطقه اسلحه نفروشه، همچنین اینطور نیست که فروش اسلحه بر منافعی که امریکا از آزادی ایران میتونه داشته باشه بچربه، دلایل دیگری برای عدم حمله به ایران وجود داره، که مهمترینش آماده نبودن افکار عمومی امریکا و اروپاست.

   اذیتی که ایران داره مربوط درگیری ایران با اسرائیل و همچنین تسلیحات اتمی و دفاع از تروریسم و بهم زدن منطقه هستند.

 17. اگر امریکا به ایران حمله نمی کند دلیل بر ترس امریکا نیست اطمینان داشته باشید که اگر جنگی رخ دهد دیگر فقط پای امریکا در میان نخواهد بود بلکم همه کشورها با انها هم عقیده خواهند بود نه امریکا و نه هیچ کشور پیشرفته ای نخواهد نشست و تماشا کند ریموت بمب اتمی در دسته کلید اسلامیست ها آویزونه همانطور که اوباما به مردم ایران گفت این بار فقط امریکا تحریم کننده نیست بلکه تمام کشور ها خواهان آنند حال با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتن معنیش همان نشان دادن شهاب ۳ و سجیل … تمان آهن پاره های صلواتی است این پرده نادانی را باید کنار زد و پا به روی امیال خود گذاشت و منطقی بسنجیم اینجانب نیز آرزو و دوست داشتم کشورم در همه مراحل حتی نظامی حرف اول رو می زد اما این بسی چون خیال و رویایی پوچ نیست مشکل مردم ما هم این است که ندیده اند بلکه همیشه کشور خود را دیده نهایتا دبی مکه کربلا رفته اند و با تصور خیالی که از امریکا و.. دارند با خود می پندارند که بهترین زندگی را دارند حال آن که بدون نفت و منابع تجدیدناپذیر آن که روز به روز در حال غارت است این کشور دست کمی از کشورهای اسلامیست دیگر نمی داشت

 18. بلکه تمام کشور ها خواهان آنند حال با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتن معنیش همان نشان دادن شهاب ۳ و سجیل … تمان آهن پاره های صلواتی است این پرده نادانی را باید کنار زد و پا به روی امیال خود گذاشت و منطقی بسنجیم اینجانب نیز آرزو و دوست داشتم کشورم در همه مراحل حتی نظامی حرف اول رو می زد اما این بسی چون خیال و رویایی پوچ نیست مشکل مردم ما هم این است که ندیده اند بلکه همیشه کشور خود را دیده نهایتا دبی مکه کربلا رفته اند و با تصور خیالی که از امریکا و.. دارند با خود می پندارند که بهترین زندگی را دارند حال آن که بدون نفت و منابع تجدیدناپذیر آن که روز به روز در حال غارت است این کشور دست کمی از کشورهای اسلامیست دیگر نمی داشت

 19. لبته احمدینژاد در زمینه سیاست بین الملل خیلی ضعیف برخورد کرده، اینکه حالا پارسال هولوکاست رو ول کرد به یازده سپتامبر گیر داد در واقع در انظار جهانی او را به دلقکی کثیر الشک تبدیل کرد، به همین دلیل هم ایندفعه کسی نیومد به احمدینژاد انتقاد کنه که چرا یازده سپتامبر رو انکار میکنی، یا حاضر جوابی و حرّافی در مصاحبه هایی که با رسانه های خارجی میکنه ممکنه یک عده کمونیست و چپی و سیاه پوست امریکایی و تروریست خاور میانه ای رو خوشحال بکنه ولی بین سیاستمدارهای دنیا و آکادمین ها جایگاه او را حتی محقر تر از گذشته
  ba dorood Aghai Arash Bikhoda grami
  ba pozesh 1 soti dar neveshtarat pida kardam keh agar beh nazarat dorosteh mitoni tashih benamaei,
  in keh shoma migid siah post aya kami eshkal nadareh !!!!!!!!!!!!!!
  ba sepas va arezoi pirozi

 20. خیلی وقت بود یک مقاله درست درمون ننوشته بودی.
  حرفت حقه جواب نداره.

 21. هر چند اینا همش مقطعی هست مطمعنا

 22. در مجموع باید گفت که یقرون بده آش به همین خیال باش!!!
  تو تموم عمرم آدم به این ذلیل و خواری در مقابل قدرت دیگران ندیدم
  بابا بنداز این لنگو دور صورتت رو با سیلی ام شده سرخ نگهدار.

  • میشه دلایلتون رو هم بگید بجای توهین

  • >تو تموم عمرم آدم به این ذلیل و خواری در مقابل قدرت دیگران ندیدم

   من نمیدونم کدومیک از حرفهای من «ذلت و خواری» بوده، شما فکر میکنم شما اگر درک نمیکنی که اگر قدرت کمتری داشته باشی در جنگ در مقابل کسی که قدرت بیشتری داره به احتمال زیاد مغلوب میشی دارای مشکل فکری هستی.

   • کدام تمدن را سراغ دارید که توانسته باشد همیشه در اوج بماند؟ تاریخ روی هیچ گزینه ای انگشت نمی گذارد
    اینکه انسان وضیعت کنونی یک تمدن را ملاک قرار دهد و تسلیم محض و بی چون و چرای آن باشد جز و ذلت و خودباختگی چه معنای دیگری می دهد؟
    از کجا مطمئن هستید که در صورت بروز جنگ ایران تنها یک لقمه بسیار راحت برای آمریکا خواهد بود؟
    اگر اسرائیل را آمریکای کوچک در خاورمیانه بدانیم که جز این چیزی دیگری نیست٬‌ چه غلطی توانست در برابر چند فشفشه حزب الله در جنوب لبنان کند؟ آمریکا در حمله به عراق متحمل حداقل چهار هزار کشته شد٬ ایران امروز حداقل صد برابر قوی تر از عراق آن روز است آیا ملت آمریکا تحمل بر دوش کشیدن حداقل چهل هزار جنازه از بهترین فرزندان خود را دارد؟

    امیدوارم آتش هیچ جنگ دیگری در منطقه روشن نشود تا ملت ایران بتواند در سایه این آرامش کنونی به سرعت عقب ماندگی حاصل از بی کفایتی شاهان رنگارنگ دویست سیصد سال اخیر را جبران کند
    مطمئن باش اگر جنگی رخ دهد ممکن است آمریکا در کوتاه مدت صدماتی را به ایران وارد کند اما در دراز مدت این آمریکاست که باید دم مبارک را روی کول گذاشته و دنبال منافع خود درون مرزهای جغرافیایی و سیاسی جستجو کند و برای همیشه گور خود را از سرزمین مسلمانها گم کند.

    • ظاهراً شما تحت تاثیر تحلیل های آبدوغ خیاری صدا و سیمای حکومت قرار گرفتید. دقت داشته باشید که تلفات حزب ا.. تو این جنگ به مراتب بیشتر از تلفات اسرائیل بود (حدود 2 برابر) و این رو هم به یاد داشته باش که اگر به ایران به حمله نظامی بشه، دیگه مثل جنگ عراق نه اسرائیل و روسیه و نه هیچ کشور دیگری به ایران کمک نخواهد کرد! آمریکا فقط خودش نیست. امارات،بحرین،عربستان و قطر رو داره و حتی ترکیه که عضو ناتو هست! فکر میکنید نیروی هوایی ایران با 73 تا F14-Tomcat که مال 20 سال پیشه چه شانسی در برابر F18 یا F22 آمریکا داره ؟! مطمئن باشید ارتش ج.ا با تمامی تبلیغاتی که ازش میشه مثل ارتش رضا شاه یه ببر کاغذی بیش نیست …
     این عقب ماندگی با حکام اسلامی استوارتر خواهد ماند!

    • خیلی برداشت های ساده ای دارید اگه آمریکا همچین کاری کنه تنها نخواهد بود و اعتلاف تشکیل میده که در هر صورت بازنده ایرانه با سابقه شیطنتهایی که داشته

    • >اینکه انسان وضیعت کنونی یک تمدن را ملاک قرار دهد و تسلیم محض و بی چون و چرای آن باشد جز و ذلت و خودباختگی چه معنای دیگری می دهد؟

     شما یک مقدار سیاست بین الملل رو با لات بازی و برخورد چاله میدانی مثل احمدینژاد اشتباه گرفته اید، صرف اینکه آمریکا قدرتمند هست که هست به این معنی نیست که ما باید دشمن آمریکا باشیم، حرفهایی که شما میزنید ناشی از سیاه نگاری های کمونیست ها و حزب توده است که هنوز در میان اسلامگرایان از دهه 60 میلادی به اینور مونده، شما نشخوار کننده دیسکورس انقلابی کمونیستی هستید.

     وقتی ما میتونیم دوستی پر قدرت داشته باشیم باید خیلی ابله باشیم که از این دوست دشمنی قدرتمند درست کنیم، شما اگر تمام اروپا و کشورهای متمدن دنیا و حتی غیر متمدن رو ذلیل و ضعیف میدونید به دلیل اینکه با آمریکا دوست هستند و کره شمالی رو مثلاً کشور ایده آل خودتون میدونید کلاً به درد سیاست نمیخورید شما باید کشتی گیر بشوید.

     >از کجا مطمئن هستید که در صورت بروز جنگ ایران تنها یک لقمه بسیار راحت برای آمریکا خواهد بود؟

     توضیح دادم که، ثروت آمریکا، تجهیزات نظامی آمریکا، سیستم برتر سیاسی امریکا و شایستگی بیشتر آمریکایی ها. جنگ بین آمریکا و ایران شبیه مسابقه فوتبال رئال مادرید با شوکای رشته.

     >اگر اسرائیل را آمریکای کوچک در خاورمیانه بدانیم که جز این چیزی دیگری نیست٬‌ چه غلطی توانست در برابر چند فشفشه حزب الله در جنوب لبنان کند؟ آمریکا در حمله به عراق متحمل حداقل چهار هزار کشته شد٬ ایران امروز حداقل صد برابر قوی تر از عراق آن روز است آیا ملت آمریکا تحمل بر دوش کشیدن حداقل چهل هزار جنازه از بهترین فرزندان خود را دارد؟

     اولاً که اگر پاش بیافته و امریکایی ها احساس بکنند آینده آمریکا به جنگ در ایران ربط مستقیم داره چهل هزار که هیچی صد میلیون نفر هم لازم باشه کشته خواهند داد.

     دوم اینکه جنگ اسرائیل با حزب الله جنگ منظم نبوده اگر اعراب ارتش در مقابل اسرائیل تشکیل بدهند اسرائیل یک هفته هم نخواهد کشید که همشون رو له خواهد کرد، جنگ نامنظم هم شرایط و ویژگیهای خودش رو داره شما اگر حزب الله رو پیروز جنگ پیشین اسرائیل میدونید زیادی از واقعیت فاصله گرفته اید.

     صدام حسین هم قبل از حمله آمریکا همین نویز ها رو میفرستاد.

     >امیدوارم آتش هیچ جنگ دیگری در منطقه روشن نشود تا ملت ایران بتواند در سایه این آرامش کنونی به سرعت عقب ماندگی حاصل از بی کفایتی شاهان رنگارنگ دویست سیصد سال اخیر را جبران کند
     مطمئن باش اگر جنگی رخ دهد ممکن است آمریکا در کوتاه مدت صدماتی را به ایران وارد کند اما در دراز مدت این آمریکاست که باید دم مبارک را روی کول گذاشته و دنبال منافع خود درون مرزهای جغرافیایی و سیاسی جستجو کند و برای همیشه گور خود را از سرزمین مسلمانها گم کند.

     شما دنیا رو انگار هنوز هم که هنوزه کافر و مسلمان میبینید، جای تاسف هست شما باید توی موزه باشید.

     • <>
      مشکل شما اینه که خودت رو خیلی دست بالا فرض می کنی!!
      و از این تحلیلی هم که کردی نشون دادی این شما هستی که همه چیز را کمونیستی کاپیتالیستی می بینی!
      و الا در لایه صدم و هزارم ذهن من هم این لاطائلات و خزئبلات جایی نداره
      حرف من و امثال من اینه که یک کلام آمریکا و مردمش هر چی هستن برا خودشون باشند مفت چنگوشون برن حالشو ببرن
      مرزهای جغرافیایی و سیاسی رو هم برای همین قرار دادن که هر کس سرش به کارش خودش گرم باشه
      ثروت و قدرت همونطور که در زندگی شخصی دلیل نمی شه که انسان دائما در زندگی دیگران سرک بکشه و فضولی کنه
      در روابط بین کشورها هم همین حکم رو داره و آمریکا حق نداره چون زور داره و پول داره اسباب بازی های جنگیش رو ور داره دوره بیفته و برا دوست و دشمن شاخ و شونه بکشه
      ما به نان خالی خودمان قانعیم و برای پاره ای حلوا در مقابل دیگران عو عو نمی کنیم
      همین و بس !!!
      بقیه حرفات رو هم هر وقت جنگ شد جواب می دم

     • جواب فرستادم اما نمایش داده نشد.

     • شما یک مقدار سیاست بین الملل رو با لات بازی و برخورد چاله میدانی مثل احمدینژاد اشتباه گرفته اید، صرف اینکه آمریکا قدرتمند هست که هست به این معنی نیست که ما باید دشمن آمریکا باشیم، حرفهایی که شما میزنید ناشی از سیاه نگاری های کمونیست ها و حزب توده است که هنوز در میان اسلامگرایان از دهه 60 میلادی به اینور مونده، شما نشخوار کننده دیسکورس انقلابی کمونیستی هستید.
      مشکل شما اینه که خودت رو خیلی دست بالا فرض می کنی!!
      و از این تحلیلی هم که کردی نشون دادی این شما هستی که همه چیز را کمونیستی کاپیتالیستی می بینی!
      و الا در لایه صدم و هزارم ذهن من هم این لاطائلات و خزئبلات جایی نداره
      حرف من و امثال من اینه که یک کلام آمریکا و مردمش هر چی هستن برا خودشون باشند مفت چنگوشون برن حالشو ببرن
      مرزهای جغرافیایی و سیاسی رو هم برای همین قرار دادن که هر کس سرش به کارش خودش گرم باشه
      ثروت و قدرت همونطور که در زندگی شخصی دلیل نمی شه که انسان دائما در زندگی دیگران سرک بکشه و فضولی کنه
      در روابط بین کشورها هم همین حکم رو داره و آمریکا حق نداره چون زور داره و پول داره اسباب بازی های جنگیش رو ور داره دوره بیفته و برا دوست و دشمن شاخ و شونه بکشه
      ما به نان خالی خودمان قانعیم و برای پاره ای حلوا در مقابل دیگران عو عو نمی کنیم
      همین و بس !!!
      بقیه حرفات رو هم هر وقت جنگ شد جواب می دم

 23. آرش جان فقط امیدوارم که هیچ جنگی تو ایران رخ نده. حداقل صبر کنه تا من از ایران خارج بشمو به زورم که شده خانوادم رو از این جهنم نجات بدم.
  دیگه امیدی به تغییر رژیم ندارم. مردم که دیگه به وضع بد عادت کردن و به خدی رسیدن که حتی اگه مجبور بشن از گشنگی هم بمیرن با این رژیم درنمیوفتن.
  خامنه ای هم انقدر با این آمریکاییها دوئل می خاد بکنه که آخرش یه جنگ تمام عیار رخ بده. اصلا دوس ندارم این واقعیت رو قبول کنم اما مثل اینکه مجبورم.
  فقط آرزو می کنم که بتونم زود خانوادمو از اینجا بکشم بیرون.

  • من برای شما آروزی موفقیت در فرار از ایران میکنم.

   مسئله این نیست از نظر من که مردم کاری علیه رژیم نمیکنند، یا اینکه نمیخواهند بکنند، من برعکس معتقدم مردم کارهای زیادی کرده اند شایان تقدیر هستند، اما مسئله این است که مردم نمیتوانند کار خاصی بکنند.

 24. درباره بدوى بودن مردم ايران و كلا خاورميانه باهات موافقم من كه از شنيدن نظرات و افكار مزخرف اين ملت نفهم امام زمان به گوز نشستم با اين شرايط هيچ روزنه اميدى براى پيشرفت اين كشور وجود نداره

  • من البته به آینده خیلی امید دارم و معتقد به «بدوی بودن تمام مردم ایران» یقیناً نیستم.

 25. احتمالا اگه آمریکا به اندازه ی تو از قدرت خودش مطمئن بود تا حالا 100 بار به ایران حمله کرده بود
  کسی منکر برتری قدرت نظامی و پیشرفتهای علمی آمریکا نیست ولی این متن بیشتر شبیه شاهنامه اس تا یه تحلیل

  • اینطور نیست، اینکه امریکا نیروی نظامیش در مقابل ایران مثل پشه و فیل به اندازه 2 + 2 = 4 برای هر آدم معقولی روشن است.

   اما همین که از کسی قوی تر باشی دلیل کافی برای جنگ نیست نازنین.

 26. حتماً همینطوره… رویکرد حکومت تغییر کرده و این تغییر رو میشه در همه جوانب مشاهده کرد.
  من دوستی داشتم که توسط اطلاعات دستگیر شده بود و بعد از مدتی آزادش کردند.
  از خاطراتش که تعریف میکرد میگفت در زندان اونجور که فکر میکردم با من رفتار نکردن و بازجو ها نه تنها شکنجه نمیکردند بلکه خیلی هم مودبانه صحبت میکردند!

  • این البته زیاد درست نیست، اینکه اطلاعات با همه بد برخورد نمیکنه اینه که اطلاعات همه به درد اطلاعات نمیخوره اگر این دوست شما چیز مهمی میدونست و پافشاری میکرد اونوقت مسئله یکم فرق میکرد نازنین.

 27. جناب منظور من این بود که جنبش سبز پتانسیل این رو داره که مخالفین ج.ا رو با خودش همرا کنه و بزرگتر از اینی که هست بشه بنابراین تمام بشو نیست و با اسم مخالفین نظام ناخودآگاه جنبش سبز تداعی می شه
  در مورد جیمیل هم به گمونم منظورم رو چون با این مشکل مواجه نیستید نگرفتید…جیمیل یک شماره می خواد که کد تایید رو براش اس ام اس کنه تا بتونی واردش بشی و این از اونجایی که فقط وقتی با ip غیر از ایران اقدام کنیم به مشکل برمی خوریم کمی مشکوک می زنه از طرف گوگل
  خلاصه اصلن خوشم نمیاد مزاحم کسی بشم، محض اطلاع توضیح بیشتر دادم نه به خاطر کمک گرفتن دوباره!
  با سپاس دوباره از شما
  شک کردم فرستاده شد یا نشد…اگه شده این یکی رو تایید نکن

 28. جناب منظور من این بود که جنبش سبز پتانسیل این رو داره که مخالفین ج.ا رو با خودش همرا کنه و بزرگتر از اینی که هست بشه بنابراین تمام بشو نیست و با اسم مخالفین نظام ناخودآگاه جنبش سبز تداعی می شه
  در مورد جیمیل هم به مونم منظورم رو چون با این مشکل مواجه نیستید نگرفتید…جیمیل یک شماره می خواد که کد تایید رو براش اس ام اس کنه تا بتونی واردش بشی و این از اونجایی که فقط وقتی با ip غیر از ایران اقدام کنیم به مشکل برمی خوریم کمی مشکوک می زنه از طرف گوگل
  خلاصه اصلن خوشم نمیاد مزاحم کسی بشم، محض اطلاع توضیح بیشتر دادم نه به خاطر کمک گرفتن دوباره!
  با سپاس دوباره از شما

  • 1- …. که جنبش سبز پتانسیل این رو داره که مخالفین ج….

   اینکه بالقوه داره یا نه نقطه شک است و من معتقدم نداره، اما در اینکه بالفعل این جنبش توسط جمهوری اسلامی یجورایی آچمز شده در حال حاضر من شکی ندارم.

   2- ….مونم منظورم رو چون با این مشکل مواجه نیستید نگرفتید….

   تکرار میکنم، اگر کشورتون رو جایی بگذارید که گوگل جایگاه مناسبی توش نداره، مثل افغانستان و… ممکنه دیگه از شما تلفن نخواد این راه حلی بود که به ذهن من رسید.

 29. درود بزرگوار
  حرفای خوبی زدی ولی من به این حکومت هیچ امیدی ندارم، روز به روز هارتر از دیروز!
  باید خشکوندش از بیخ
  در ضمن جنبش سبز از نگر من هنوز زنده است و فقط سطحش عوض شده و داره زیرپوستی به حیات توام با پویایی و پیشرفت خودش ادامه می ده و فکر نمی کنم حالاحالاها خاموش بشه، چون تا این حکومت هست مخالفیش هم هستند
  یه مشکلی دارم جناب بی خدا از نوع آرش!
  جیمیل من جدیدن کد تایید می خواد و شماره موبایل از ایران نمی پذیره و کلن نمی تونم واردش بشم…..راه حل شما چیه برای حل یا دور زدن این مشکل؟
  به یک شماره اروپایی یا آمریکایی نیاز دارم که هرچه فکر می کنم نمی دونم چطور می تونم پیدا کنم..رسمن مخم گوزیده، از همینا که گفتی سبب شهادت توده های عظیمی از شهادت طلبان خواهد شد :دی
  سپاس گزار می شم اگه کمک یا راه حلی به من ارائه بدین
  با سپاس

  • اگر شما دقت کنید میبینید که تمامی مخالفان جمهوری اسلامی هیچوقت قبول نمیکنند که تموم شده اند.
   در مورد جیمیل من نمیدونم چه باید بگویم. کشوری اقامت خودتون رو میگذاشتید ایران یا افغانستان شاید این مشکل حل میشد. اگر حل نشد (چون افغانستان ممکنه مشکلات مخابراتی ایران رو نداشته باشه)، بگذارید بورکینافاسو یا کوبا یا کره شمالی یا هر کشور کمونیستی که گوگل به دلیل آگاهی قبلی از طویله بودن اون کشورها بیخیال بشه.

  • @مهرزاد
   تو اون صفحه که ازت شماره تلفن میخاد روی لینک مشکل دارم کلیک کن بعد مراحل رو طی کن ، مرحله آخر تو کادر توضیحات واسشون بنویس:
   I’m from Iran and I can’t receive any call
   دمشون گرم کمتر از نیم ساعت باز میکنن حسابتو

   • درود بر شما
    فرستادم و منتظرم ببینم چه گلی به سرمون-شون می زنن:دی
    سپاس از راهنماییتون

  • من برای ثبت نام همیشه افغانستانو انتخاب میکنم راحت و آسوده

هرچه میخواهد دل تنگت (اگر بدرد بخور هست البته) بگو.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: