دین را از نظام آموزشی بیرون کنید!

شاید مهمترین بخش زندگی یک آدم، زمانی باشه که اون آدم در حال رشد هست، یعنی کمتر از 18 سال سن داره، نه اینکه در بقیه دوره ها رشد متوقف بشه ولی خوب کمتر میشه، شاید چون رشد آدم به حدی میرسه که پاسخ نیازهاش رو تا حد زیادی بده، حالا توی این دوره که آدم رشد میکنه، چیزهایی یاد میگیره که به تدریج باعث شکل گرفتن شخصیت اون شخص میشه، شخصیتی که تا آخر عمر با اون آدم تا حدود زیادی میمونه، و این شخصیت تنها چیزی هست که باهاش میشه یک آدم رو حقیقتاً شناخت!

تجربه بشری اثبات کرده که در این دوره حساس آدم رو باید فرستاد مدرسه، که پیش آدمهای دانا چیزهایی یاد بگیره و شخصیتش بهتر از آب در بیاد. همه ماها وقتی در اون سن هستیم چیزهایی که بهمون میگن خیلی مطلق و درست به نظر میاد، ولی وقتی بزرگتر میشیم میبینیم که خیلیهاش اشتباه بوده، مثلاً شما اگر بابای شما از بچگی به شما میگفت پسرم هرکاری که حال بده کاره درستیه، این پیام همیشه شاید در ذهن شما و رفتار شما باقی میموند. ولی وقتی بزرگتر میشیم میبینیم که خیلی از حرفهایی که توی این دوره شنیدیم اشتباه بوده، یا حداقل مشکوک بوده! میبینیم که مسائلی که از نظر ما خیلی بدیهی بودند چون مثلاً از بابامون شنیده بودیم زیاد هم بدیهی نیستند، و جامعه بشری پر است از دیدگاه های مختلف و متنوع.  بعد میافتیم دنبال اینکه کدومهاش درسته و کدومهاش درست نیست، کم کم به این نتیجه میرسیم که درست هست و نیست زیاد مهم نیست هرچی کار بکنه درسته! البته این بخش آخر رو اگر آدم حرومزاده ای باشید بهش میرسید، اگر آدم سالمی باشید بهش نمیرسید، ولی حداقل به این نتیجه میرسید که برای افکار مختلف باید یک مقدار احترام قائل بود، و این حداقل احترام شامل تایید حق وجود برای آن تفکرات میشود.

حالا که قضیه بشر اینقدر آنارشیستی هست، توی دورانی که ازش یاد کردیم، چه چیزهایی رو خوبه به بچه ها یاد بدهند، آموزش متوسطه، که قراره هر آدم متوسطی داشته باشه، باید شامل چیا بشه؟! این سوال رو در گوشه ذهن نگه دارید.

میدونید در رساله های آخوندها گفته شده وقتی شک دارید به آب وضو ادرار شده یا نه، ببینید بوی ادرار یا مزه ادرار میده یا نه؟ چرا مثلاً نگفته بجای بوییدن و ادرار کردن، دعای فلان رو بخونید؟ چرا وقتی کار به شاش رسیدن و شاش به صورت مالیدن میرسه حتی آخوندها هم به دنبال بوییدن و چشیدن و در یک کلام دریافت تجربی میگردند؟ چون این دریافت تجربی برای هر آدمی از همه چیز معقول تره، یعنی وقتی ببینی و بچشی و ببویی و لمس کنی و غیره دیگه لازم نیست کسی برات استدلال بکنه! تا حدود زیادی میفهمی قضیه رو! مرحوم دیوید هیوم میفرمایند مردم به دریافت تجربی اعتقاد دارند تا زمانی که با یک فیلسوف برخورد میکنند. بنابر این، خودمونیم، تجربه و دریافت تجربی از همه چیز بهتره، وقتی یک چیزی رو میشه از طریق تجربه دریافت کرد اون چیز خیلی واقعی تره تا اینکه یک کسی از یک کس دیگری از جانب کسی وحی آورده باشه، یا چه میدونم دکارتی نشسته رو در روی آتش به تجربه شک کرده باشد! مرحوم حافظ میفرمایند:

خوش بود گر محک تجربه آید به میان، تا سیه روز شود هر که دروغش باشد

حالا اون پرسشی که قبلاً گفتم نگه دارید رو به یاد بیاورید! بله غلط حدس زدید! جواب درست اینه که در اون دوره باید دانسته های تجربی، یا دانش تجربی را آموخت! نباید دینی و قرآن و خلاصه خزعبلاتی که بهش میگن علوم دینی آموخت، حداقل توی مدارسی که دولت ایجاد میکنه، و پولش رو ملت میده. حالا اگر یک شخص نادانی خواست به بچه اش روش  خدا پسندانه طهارت کون پیاد بده خوب بفرستش مسجد، یا مدرسه اسلامی! بهتره که توی مدرسه به نظر اینجانب بجای دین و قرآن، منطق و فلسفه و خوش برخوردی و ادب و اتیکت ، نظم و آموزش زندگی سالم و هم زیستی و نوع دوستی و زمین دوستی و ایران دوستی و موسیقی و ورزش و شادی و اینجور چیزها رو یاد بدن.

Advertisements

17 پاسخ

 1. آرش جان یه سوالی داشتم که البته ربطی به این قسمت نداره ولی چند وقت هست که برام پیش اومده.

  میخواستم نظر کلی اهل سنت رو نسبت به بنی امیه و بنی عباس بدونم. یک سوال دیگه که برام پیش اومده اینه که سنی ها از طلحه و زبیر و عایشه و معاویه به نیکی یاد میکنند و همچنین از علی! در حالی که اینها رو در روی علی بودن! چطور این رو توجیه میکنن؟

  اون پست گفتگوت با اون پاکستانیه رو دیدم! به نکته جالبی هم اشاره کرد که برای من تعجب آوره و اون اینه که در حالی که اکثر مسلمین در پاکستان متعصب هستن و اکثر اونها سنی مذهب هستن چرا رئیس جمهور و نخست وزیرشون شیعه هست!

  توی پاکستان که بری واقعا .. از سر و روشون بالا میره بجز اسلام آباد که پایتخت هست و جمعیتش زیر 1 میلیونه و هر کسی رو راه نمیدن (به دلیل سفارتخانه ها و سفرهای مقامات خارجی) بقیه شهرها از داهات های ما هم عقبتره! مثلا داری راه میری یه دفعه یکی میکشه پایین میره کنار راه تخلی میکنه! چون تفکرشون اینه که چون پیامبر گفته خودتون رو نگه ندارید اینا باید به هر قیمت که شده خودشون رو تخلی کنن!

  واقعا دوره اینکه فقط مملکت هرکس به خودش ربط داشته باشه گذشته چون اگه قرار باشه کسی این پاکستان رو کنترل نکنه با توجه به اینکه اینا 2-1 قرن از ما عقب ترن ولی بمب اتم دارن مطمئن باش حداقل 100 میلیون نفر رو تو خاورمیانه میکشن!

  اسلام آخرین ایدئولوژی مرگباره و تنها راه متوقف کردنش دخالت توی امور داخلی کشورهای اسلامیه وگرنه آتش تعصب مذهبی در اسلام دنیا رو به گند میکشه.

 2. میبینم که همچنان بخش املایی انشایی مغزت غیرفعاله 🙂
  باورت میشه هنوزم میشینم نوشته هاتو ویرایش میکنم؟
  😐

 3. http://www.rajanews.com/detail.asp?id=55643

  داشتم اینو میخوندم. همش تصور میکردم تو موقع خوندنش چیا که نمیگی :))

 4. یعنی تو یه درصد فکر کن من عمو آرشم رو از یاد ببرم.
  حیف که تقریبا به هیچی دسترسی ندارم و زندگیم خیلی شلوغه 😦
  به یادتم

  • دلم برات تنگ شده یسنا یک برنامه بذار بیا پالتاک، خوشحالم زنده ای. بازم ول کردی رفتی همینجوری. ولی ایرادی نداره چون دوست خوبی هستی.

 5. آخه بحث ما علمای اسلام فقط مربوط به علوم نقلی نیست ما با توجه به اینکه قرآن گفته «عقل خوب است» ما خودمون رو وارد علوم عقلی هم کردیم و حالا که شما داری حرف از علوم تجربی میزنی با توجه به اینکه پیامبر اسلام گفته «تجربه خوب است» ما خودمون رو در سطحی میدونیم که وارد علوم تجربی هم بشیم!

  آرش خان این قشر دین فروش در بقیه ادیان اگه به قدرت برسه دیکتاتوری راه میندازه ولی در اسلام بحث ورای دیکتاتوریست! علمای اسلام تا جامعه ای توتالیتر و تمامیت خواه راه نندازن ولکن نیستن! من این رو از نوشته های خودتون در زندیق فهمیدم که این جماعت تا تو شرت آدم هم میخواد قدرت خودش رو نشون بده! علوم تجربی هم چیزی نیست که اینها جلوش نایستن! نمونه بارزش نظریه فرگشت هست که اینها عمرا اجازه تدریسش رو بدن حتی اگه قدرتش به اندازه نظریه جاذبه برسه! این جماعت رو در دراز مدت (ده ها سال) میتوان به اینجایی که شما گفتی رسوند در کوتاه مدت تنها کاری که میتونی بکنی اینه که مجبورشون کنی مثل قبل از انقلاب برن تو لونه خودشون در بیضیه قم بچپن و در همدیگه بزارن و به قول محسن کدیور از «اسلام رحمانی» صحبت کنن! اگه مسیحیت افیون توده ها باشه اسلام ترمز تمدنه!

 6. عزیز برادر کجایی؟ به گفتگو سر نمیزنی؟

 7. سلام من یه دختره 18 ساله هستم که تقریبا 2ساله بیدین شدم یه مدت زیادیه نوشته های این وبلاگ رو دنبال می کنم دقیقا حرف دل من رو زدید اگه شما هم مجبور بودین برین مدرسه و سر کلاس دینی میشستید می فهمیدید چه حالی به ادم دست میده بدتر از همه اینه که باید حرفای مزخرفشون رو تصدیق کنید و سر امتحان هم طوطی وار کلمه به کلمه ی اونا رو تکرار کنید باور نکردنیه که با این وجود امتحان دین و زندگیم 16 شده سر خوندن امتحان پایان سال هی حالت تهوع بهم دست میداد وفکرم از درس منحرف می شد
  پ.ن.من زیاد از اینترنت ,مسائل امنیتی سر در نمیارم میشه راهنماییم کنین که چه جوری اطلاعاتم ردیابی نشه

  • lilith اصولا من به یه دختر 18 ساله که بخصوص از ایران کامنت بذاره و راهنمایی بخواد نمیتونم اعتماد کنم . 99.9 درصد مزدور حکومتی .

  • من هم مثل شما مجبور بودم سر کلاس دینی بشینم، جالب اینجاست که الان هم که مجبور نیستم بازم میرم میشینم. لازم نیست شما حرفهای معلم رو قبول کنید حداقل استفاده ای که میتونید ببرید اینه که با افکار مختلف دیگران آشنا بشید و این سودمنده.

   در مورد مسائل امنیتی من نمیتونم توصیه ای به شما بکنم این وبلاگ در مورد این مسائل نیست توی گوگل سرچ کنید چیزهای خوبی پیدا خواهید کرد.

   ممنون از اینکه از وبلاگ من دیدن میکنیم.

 8. من به نظرم بزرگترين دستاورد تاريخي ايران اينه كه تونست به جاي مكتب مدرسه رو جايگزينش كنه و آخوندها بزرگترين ضربه رو همونجا خوردند و گرنه هميني كه هستيم هم نبوديم.

  اگر اين اتفاق دوم كه گفتي و آرزوي منم هست بيافته ممكنه بعد از 1400 سال يه نفس راحت بكشه اين ايران.

 9. بله کاملا حق باشماست…اما کی این اتفاق خواهد افتاد معلوم نیست ما که با این سیستم بزرگ شدیم و به قول شما رفتیم دنبال اینکه چی در سته و چی درست نیست اما بهت قول میدم اگه یه روزی بچه داشتم یا اینجا بزرگش نمیکنم یا انقدر بهش میگمو از نظراطلاعاتی قویش می کنم که وقتشو بجای تحصیل علم روی مسائل مزخرف دینی نذازه.

 10. بهش میگم…
  تازه امسال قراره ده هزار آخوند رو به مدارس کشور بفرستن به عنوان افسران جنگ نرم!

هرچه میخواهد دل تنگت (اگر بدرد بخور هست البته) بگو.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: