کثیف ترین شغلها توی ایران چیا هستن؟

جمهوری اسلامی وقتی روی کار اومد یک سری شغلهای جدید (مثل ولایت فقیه، و عضو شورای نگهبان!) ایجاد کرد و یک سری شغلها رو هم از درون تغییر داد.

من وقتی به کثیف ترین شغلها فکر میکنم چهار تا شغل به ذهنم میاد

1- قاضی

2- خبرنگاری

3- پلیس

4- معلمی

متاسفانه توی هر کشوری تعداد زیادی از آدمها هم همین شغل ها رو دارند، به همین دلیل، من واقعاً دلم برای این 4 دسته آدم توی ایران میسوزه، چون خیلی باید بدبخت و افسرده باشند، این چهار شغل در عین حالی که توی جمهوری اسلامی شغلهای کثیفی هستند، در تاریخ بشری از محترم ترین و بهترین شغلها هستند. وجه تشابه این چهار شغل در چیست؟ در این است که شاید بیش از بقیه مشاغل با «حقیقت» سر و کار دارند. و اتفاقاً همین سر و کار داشتن با حقیقت است که این مشاغل را در ایران کثیف و پست کرده.

1- قاضی

قاضی دادگاه تنها و تنها و تنها باید از روی عدالت و برابری قضاوت کند، وقتی کسی از روی یک دین قضاوت میکنه اسمش قاضی نیست، اسمش فعال دینی هست! قاضی های جمهوری اسلامی کسانی هستند که مردم رو محکوم به جرمهای اسلامی که در واقع جرم نیستند محکوم میکنند، و همچنین یک سری جرائمی رو که در اسلام جرم نیستند رو محکوم نمیکنند. چه شغل از این کثیف تر؟

قاضی توی ایران اولین کسی است که پا روی عدالت میگذارد، چون شاید از هر کسی مهمتر توی دنیا این قاضی است که باید منصف و پاک و عادل و بیطرف باشد، ولی وقتی کسی شد حاکم شرع اسلام دیگر کارش با اینها نیست! حالا بگذریم از اینکه همون قاضی ها هم باز اینقدر فاسد و کثیف هستند که همین انتظار عادل بودن ازشون خیلی زیادی هست، اول ازشون باید انتظار داشت که رشوه نگیرند!

توی ایران دادگاه هم نداریم، جایی که هیئت منصفه وجود نداره، و هیئت منصفه از میان مردم بطور تصادفی انتخاب نشده باشه اسمش دادگاه نیست، و همین یک قلم ایراد باعث شده که در ایران دادگستری نابود بشه و شاید این بزرگترین ضربه جمهوری اسلامی بر فرهنگ ایرانی بود که برای 30 سال عدالت رو خدشه دار کرد و مفهوم عدل رو کمرنگ و بی معنی کرد و شاید نتوان هیچوقت این لکه را از پیکره ایران پاک کرد، اولین کسی که این وسط گناهکار است هم کسی نیست جز قاضی!

2- خبرنگاری هم باز شبیه قضاوت با حقیقت سر و کار دارد. حتماً شما ها هم ویدیوهایی که از صدا و سیما در اومده و توشون نشون داده میشه که به مردم یاد میدن در مصاحبه ها چه بگویند دیده اید! خبرنگاری توی ایران یعنی دروغگویی حرفه ای! اون خبرنگار مثلاً قراره نظر واقعی مردم رو منتقل کنه ولی نه تنها اینکار رو نمیکنه بلکه به مردم یک نظر خاص رو هم تحمیل میکنه! چه شغلی کثیف تر از این؟ هر دروغی که یک خبرنگار منتشر میکنه یک ذره از انسانیت خودش کم میکنه، خیلی موجودات بدبختی هستند اون خبرنگارهایی که برای صدا و سیما کار میکنند، یعنی بی شرف ترین کار هست، یک فاحشه اگر کارش 40 کیلو بد باشه، اینکار از نظر من 4 تن بده، یعنی اگر کسی من رو مجبور کنه که من چنین جنایتی در حق حقیقت و چنین خیانتی در حق ملت بکنم، مطمئن هستم که مدتها افسرده خواهم بود و چیزی را از دست خواهم داد که دست نیافتنیست، و آن احترامی است که برای خود قائلم.

دیدید وقتی آدم از کنار معتادهای کنار خیابون و کسانی که توی جوب میخوابند رد میشه و قیافشون رو میبینه یک حالت تهوعی بهش دست میده و احساس میکنه باید از اون شخص فاصله بگیره؟ خبرنگارهای جمهوری اسلامی برای من همون حالت رو دارند، چطور آخه یک آدم اینقدر پست و بی اخلاق میتونه باشه که به یک بچه دوازده ساله یاد بده که در مصاحبه چه جوابی بده؟ خیلی بیشرمند این آدمها…

3- پلیس کارش توی همه جای دنیا حفظ آرامش و نظم و دستگیری مجرمین هست. باور کنید اینجا که من هستم مردم اینقدر برای پلیس احترام قائل هستند که قابل تصور نیست، مردم در اینجا از دست خلافکارها به پلیس پناه میبرند، ولی توی ایران تقریباً نمیشه به پلیس پناه برد، پلیس خودش یک نیروی خلافکاره که باید ازش فرار کرد، کار پلیس توی ایران به هم زدن آرامش مردم و ایجاد جو ترس و وحشت و ترور و گیر دادن الکی و عقده ای بودن و باجگیری و بی عدالتی هست، فرق پلیس ایران با دیگرخلاف کارهای ایران البته اینه که پلیس ایران خلافکار قانونی هست، یعنی دیگه کسی نیست که از پلیس بشه بهش پناه برد! مثلاً قاضی باید باشه که اون هم گفتیم در ایران وضعیتش چی هست.

مردم توی ایران از دست پلیس بی پناه هستند، اما از دست خلافکاران چطور؟ از دست خلافکاران به کی پناه میبرند؟ به بقیه خلافکارها! یعنی خلافکارهایی رو اجیر میکنند که نقش پلیس رو براشون بازی کنند و اون خلافکارها هم فردا ممکنه به استخدام یک سری خلافکار دیگه بیافتن، میدونید وضعیت عدالت توی ایران چجوریه؟ پاتون به دادگاه و کلانتری و اینطرف و اونطرف کشیده شده تاحالا؟

خوب حالا اون پلیس، شغلش چیه؟ در واقع خلافکار حرفه ای هست یعنی از راه خلاف پول در میاره، با به هم زدن آرامش مردم و تجاوز به حقوق مردم.

4 معلم- معلم هم کارش آموزش علم هست، اون چیزی که خودش اونرو علم میدونه، ولی توی خیلی از رشته ها معلمها حق ندارند علم تدریس کنند بلکه باید چیزهایی که بهشون داده میشه تدریس کنند، مثلاً دینی! وصیت امام! یا جاهایی که علم با باورهای دینی در تضاد هست باید طرف دین رو بگیرند یا دستکم سکوت کنند، خیلی ها هم از روی همین تربیت کلاً با علم فاصله گرفتند و یادشون رفته که معلم هستند، شده اند بلندگویی حکومت! یعنی از انسانیت تهی و به یک شیء تکرار کننده تبدیل شده اند، اینهم خیلی کار کثیفیه که آدم حقیقت رو بدونه و نگه!

البته خوب معلمها همشون مجبور نیستن اینجوری باشن، معلمهای مثلاً زبان و ریاضی زیاد مجبور نیستن غیر علمی باشن، ولی معلم شخصیت علمی داره، و از اینکه نتونه حقایقی رو بگه که شاید به رشتش هم ربطی نداشته باشه زجر میکشه! من اینرو خودم خیلی خوب تجربه کردم.

شاید بپرسید خوب پس بازجو و ولی فقیه و آخوند و فلان شغلها که کارهای بدتری میکنند چی؟ به نظر من اونها زیاد قابل توجه نیستند چون کسی از بازجو انتظار نداره آدم خوبی باشه، ولی معلم و پلیس و قاضی و خبرنگار بودن شغلهای زیبا و قشنگی هستند که جمهوری اسلامی اونها رو به لجن کشونده! اینه که به حال این چهار گروه آدمهای خوب که شغلهای کثیفی دارند باید تاسف خورد و سعی کرد نجاتشون داد نه به حال آدم کثیفی مثل یک بازجو که شغل کثیفی هم داره، کدوم آدم سالم و خوبی میره مثلاً میشه نماینده ولی فقیه!؟

اینه که توی ایران طرف این چهارتا شغل نرید! مواد فروش و فاحشه بشید بهتر از اینه که یکی از این چهارتا بشید، باور کنید زندگی خودتون رو نابود میکنید و اگر این شغل ها رو دارید به دنبال کار شرافتمندانه تری باشد، مگر شما حق ندارید که خوب زندگی کنید و کار شایسته ای داشته باشید؟

Advertisements

11 پاسخ

 1. […] کنند، به همین دلیل من چند وقت پیش گفته بودم یکی از کثیف ترین شغلها به نظر من توی ایران همین ژورنالیسم یا روزنامه نگاریه، ولی من هرگز و تکرار […]

 2. من که یک پلیس هستم البته الان بازنشسته ام فکر میکنم در این 30 سال خدمت کردم البته انکار نمیکنم که در این 30 سال هیچ ظلمی و تعدی نکردم بلکه اعتقاد دارم که اگر به لحاظ اخلاق (نه قانونی) ناخواسته ظلمی کرده ام آنقدر خدماتم برای مردم مفید بوده که بتوان از آن اشتباهات چشم پوشی کرد همانطوریکه یکی از دوستان دیگه اشاره کرده اینجا جمهوری اسلامی است یعنی اگر افراد شاغل در این چهار صنف بخواهند هم نمیتوانند برخلاف مشی سازمانی تعریف شده حرکتی بکنند و ناچارا باید در چهارچوبی که برایشان تعریف شده کار بکنند پس این مشکل افراد نیست بلکه ظلم مضاعفی است که حکومت به این چهار طبقه شغلی تحمیل کرده یعنی علاوه بر مظالمی که همه افراد عادی در جامعه روا میگردد این منفور بودن را هم باید تحمل کنند ایکاش به صنوف دیگر هم اشاره ای میکردید که آنچان در سلطه حکوت نیستند ولی برای منافع اقتصادی خود ظلم زیادی به مردم میکنند.

 3. خداییش به معلمها خیلی ظلم کردی
  ان چند تا شغل که گفتی درست اما معلمها بیچاره ها این همه زحمات میکشن خیلی هاشون به عشق بچه ها میان مدرسه درس میدن حقوقی هم که بیچاره ها ندارند. حساب ان معلم نمایی بعضی هارو جدا کن. به خدا معلم ریاضیا ها و فارسی ها مثل معلم دینی و تربیتی نخاله نیستن و خودشون هم خیلی از دست دینی و تربیتی در عذاب هستن. شاید شما نمیدونین که اصلان فلسفه معلم تربیتی بودن جاسوسی باقی کادر مدرسه رو کردنه…حساب این کثافات هارو با معلمای دلسوز قاطی نکن خیلی گناه دارند

  • من فکر نمیکنم ظلمی به کسی کرده باشم من نوشتم اینها از محترم ترین شغلها هستند ولی جمهوری اسلامی اینها رو به کثیف ترین شغلها تبدیل کرده. من فکر میکنم نوشته من از سر دلسوزی هست من دارم میگم کسانی که این شغلها رو دارند زجر میکشند از شغلشون اگر آدمهای خوبی باشند… بعضیها شون هم مثلا بعضی از قضات و خبرنگارها البته آدمهای خوبی نیستند شغلشون به شخصیتشون میاد مثلاً قاضی مرتضوی!

   من با حرفهایی که زدید موافقم.

 4. در تایید کامنت اول به قول دوستمون میشه مجری اخبار رو هم اضافه کرد .. بارها خودم رو جای اون افراد گذاشتم تا ببینم وقتی یه خبر رو می خونند و خودشون هم می دونند دارند به ملت دروغ میگن چه حالی به آدم دست میده .. واقعن اینا وجدان دارند ؟!! بعدش عذاب وجدان نمی گیرند؟!! فردا روشون میشه توی چشم اطرافیانشون نگاه کنن؟!

 5. «توی ایران تقریباً نمیشه به پلیس پناه برد، پلیس خودش یک نیروی خلافکاره که باید ازش فرار کرد»

  آرش یعنی دمت گرم ! یعنی قلمت روان ! این جمله رو باید با طلا بنویسند !

 6. Dorood bàr to
  bande jesaratan naghdi az shoma daram
  man bozorg shodeie tehranam asliyatan azariyam 15 sale ghalam mizanam va dar adabiyato siyasato falsafe va naghd kar mikonam .ketabi ham dar naghde dolate iram^n dar dast daram .shoma maaloomat va hesse kankashe khoobei darid amma ba in ghalam ehtemalan teedadi az khanandeghanetoon ro az dast dade va dar toole zaman be shoma ba chashme herfeii neghah nemikonan va in heife ke estedade shoma be dalile noe ghalame shoma az bein bere shoma mitoonid az hàzl estefade konid va ia az tanz.va vaghti iek herfeiy matalebe shoma ro mikhoone taiid karde va dar aiandi niz be shoma ghebte bokhoran zemnan ma adabiyate ghaviiy darim shoma mitoonid khodetoon ro az adabiyate khiyabani be bozorgrahha biyandazid.man midoonam ke az adabiyate kelasike nevisandegi dele khoshi nadarid vali mitavanid sade amma pormohtava benevisi

  • سپاس از اظهار نظر من به این سبکی که گفتید توی وبسایتم مینویسم نه توی وبلاگم.

 7. آرش خان فقط بحث این شغلهایی که شما میگید نیست! اینجا جمهوری اسلامی به همه چی تر زده شما اگه میتونی 1 شغل بگو که توی اینجا بتونی با افتخار بیانش کنی و تردیدی در موردش وجود نداشته باشه! اینجا جمهوری اسلامی توی همه چی تر زده تا هیچکس امین و معتمد مردم نباشه از ترس اینکه یک وقت انقلابی رخ نده! و فقط و فقط تنها کسی که اینجا هم معروفه هم محبوبه هم سالم مونده فردوسی پور هست که من میترسم یک روزی این بدبخت رو تصادفش کنن!

 8. مجریه اخبارم اضافه کن

هرچه میخواهد دل تنگت (اگر بدرد بخور هست البته) بگو.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: